starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Częstochowa Stradom ul. Sabinowska Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej

Lata 1939-1943 , Na terenie dzisiejszej szkoły pożarniczej - dawne koszary 14 pułku Huzarów w Częstochowie.

Skomentuj zdjęcie
Jest też i taka wersja z pieczątką łódzkiego Litzmannstadt getto
2021-11-07 13:51:49 (4 lata temu)
do Woj11: Możliwe że to Łódź, dopisuję.
2021-11-07 13:56:46 (4 lata temu)
Opaski a nie gwiazdy - czyli GG.
2021-11-07 14:03:07 (4 lata temu)
Myślałem, że coś konsumuje, a tu zapewne Niemiec daje gwizdkiem sygnał do zrobienia zdjęcia :)
2022-07-20 08:15:42 (3 lata temu)
ViribusUnitis
+3 głosów:3
Witam. Szanowni Panstwo, nasunelo mi sie pewne pytanie. Skad pewnosc ze sa to opaski gettowe? Patrze na zdjecie tych mezczyzn, i zastanawiam sie, czy napewno sa to mieszkancy getta... Wygladaja na dosc dobrze odzywionych, i (oprocz jednego) dosc dobrze ubranych i obutych. Czapki, szaliki, rekawice, grube palta i cieple buty. Wszystko wyglada na dobrego gatunku, i na calkiem nowe, oprocz kurtki czlowieka po prawej. Patrzac na pozostalych trzech nazwalbym ich dobrze sytuowanymi, jak na tamte czasy. I oprocz czlowieka w podartej kurtce, pozostali maja malo semickie rysy, raczej slowianskie, ewentualnie germanskie. Czy moze byc tak, ze te opaski nie sa opaskami gettowymi, a opaskami jakiegos rodzaju sluzby porzadkowej? Wydaje sie, ze na wozie jest choinka. Czy moglobyc tak, ze ci mezczyzni maja jakies opaski, ktore z daleka daja znac, ze wykonuja jakas prace/maja prawo przebywac na terenie/etc? Wydaje mi sie, ze to sa albo jacys podwykonawcy, albo pracownicy, ale mam watpliwosci czy ci ludzie w tym czasie podlegaja uwiezieniu w getcie lub obozie pracy.
Prosze o podpowiedz. Przyznam sie, ze jakkolwiek lubie historie, i stara fotografie, to nie mam na ten temat wiedzy, nie nazwalabym sie nawet "amatorem" jesli chodzi o wiedze historyczna. Gdy czytam Panstwa komentarze, to wrecz nie moge zrozumiec skad szanowni Panstwo to wszystko wiedza:) Jestem zatem pewien, ze ktos bedzie potrafil wyjasnic, czy opisana przeze mnie powyzej teoria byla prawdopodobna czy nie. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
edycja: dodam jeszcze jeden szczegol - prosze zwrocic uwage, jak dwoch z tych mezczyzn ma niedbale zalozone te opaski. Nie tylko stoja przy tym zolnierzu, ale sa na terenie obiektu na ktorym uzbrojonych zolnierzy sa dziesiatki. Wydaje sie, ze tak niedbale zalozenie opasek, byloby nieslychana wrecz beztroska, na ktora nie moglby sobie pozwolic mieszkaniec jakiegokolwiek getta.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatkowe informacje
2025-01-19 04:41:40 (rok temu)
Marcin Bajor
+2 głosów:2
do ViribusUnitis: To są opaski żydowskie, a nie gettowe. Żydzi mieli obowiązek je nosić jeszcze przed powstaniem jakiegokolwiek getta. Co do "niedbałości". Ci na zdjęciu poniżej też nie mają wyprasowanych w kant

Proszę zwrócić uwagę, że są to robotnicy. Z reguły były to osoby o lepszym od innych zdrowiu, lepiej odżywione itd. Ci, którzy nie byli zdolni do pracy, kończyli pod murem, albo w wagonie do obozu. Robotnik, nawet przymusowy musi być jakoś ubrany i odżywiony - Niemcy ich potrzebowali, nawet jak byli żydami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawki
2025-02-09 00:59:32 (rok temu)
Marcin Bajor
+2 głosów:2
W sumie znalazłem chyba lokalizację. To są zajęte przez Niemców przedwojenne koszary 7 Pułku Artylerii Lekkiej. Na portalu jest inne zdjęcie zrobione dokładnie w tym samym miejscu. Przy czym tam kamera jest zwrócona w lewo.

2026-05-26 00:42:12 (miesiąc temu)
do Marcin Bajor: Pewne podobieństwo jest. Wątpliwość tylko budzi ten widoczny na zdjęciu uskok elewacji.
2026-05-26 08:56:28 (miesiąc temu)
Marcin Bajor
+1 głosów:1
do fantom: Właśnie przy ostatnim wejściu jest taki uskok. Istnieje nawet do dziś.
2026-05-26 11:30:49 (miesiąc temu)
do Marcin Bajor: Z czystej ciekawości i bez zadnego podtekstu. Jaka jest różnica pomiędzy opaską gettową a żydowską?
2026-05-26 13:20:00 (miesiąc temu)
Marcin Bajor
+2 głosów:2
do Woj11: Wyjaśniłem to. To był taki skrót myślowy. Kolega wyżej napisał "opaski gettowe" zakładając, że są to mieszkańcy getta. Ja sprostowałem, że te opaski żydzi nosili zawsze i wszędzie, nie tylko w getcie. Nie wydaje mi się, żeby opaski w getcie czymś się wyróżniały.
2026-05-26 13:31:22 (miesiąc temu)
do Marcin Bajor: Ok. Dzięki
2026-05-26 13:45:11 (miesiąc temu)
fantom
+2 głosów:2
do Marcin Bajor: Jeśli masz na myśli to miejsce:
to by nawet pasowało.
Przypisuję fotkę. Dzięki.
2026-05-26 18:44:54 (miesiąc temu)
Marcin Bajor
+1 głosów:1
do fantom: Tak, to miejsce miałem na myśli.
2026-05-26 20:28:52 (miesiąc temu)
fantom
Na stronie od 2012 maj
14 lat 1 miesiąc 4 dni
Dodane: 7 listopada 2021, godz. 13:36:13
Rozmiar: 1763px x 1200px
3 pobrania
1443 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia fantom
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły wyższe
Dawniej: Koszary 14 Pułku Huzarów, Koszary LWP
ul. Sabinowska
więcej zdjęć (12)