|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Lata 1980-1985 , Wyklęte widoki z poprzedniej epoki.Skomentuj zdjęcie
|
4 pobrania 1135 odsłon 0 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Mariusz Brzeziński Obiekty widoczne na zdjęciu
Pomnik czołg więcej zdjęć (2) Zbudowano: 22 lipca 1969 Zlikwidowano: 1991 Czołg IS-2 został ustawiony na skwerze przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i al. Wojska Polskiego w dniu 22 lipca 1969 roku na pamiątkę wyzwolenia Pruszkowa w dniu 17 stycznia 1945 przez czołgi 1 Brygady Pancernej im.Bohaterów Westerplatte. Jego lufa była skierowana w stronę budynku Komitetu Miejskiego PZPR, Podczas uroczystości państwowych to właśnie w jego pobliżu ustawiano na ogół trybuny honorowe. Ponieważ nie zaspawano umieszczonego w podwoziu włazu, czołg przez lata stanowił jedno z ulubionych miejsc zabaw małych dzieci i do dziś jest ciepło wspominany przez wielu mieszkańców. W 1991 roku czołg został zdjęty z cokołu i przewieziony na lawecie do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, mieszczącego się w warszawskim forcie na Czerniakowie, gdzie znajduje się do dziś jako jeden z kilku zachowanych w Polsce egzemplarzy. Parę zdjęć pomnika można znaleźć tu: i tu: /p>al. Wojska Polskiego więcej zdjęć (16) |