starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.62

Kresy woj. śląskie powiat raciborski Rudy ul. Szkolna Stacja kolejowa Rudy Kolekcja pojazdów

20 sierpnia 2010 , Parowóz Pw53 wraz z tendrem 6Ptx48.

Skomentuj zdjęcie
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
Skrót Pw niektórzy zgryźliwie rozwijaja jako Popiel Wielki ;)
2011-03-10 21:59:24 (15 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Dobre :))
2011-03-10 22:07:30 (15 lat temu)
do Neo[EZN]: A to oczywiście \"ku czci\" Tadeusza Popiela za którego rządów w Skansenie stworzono ten dziwoląg z dwu unikatowych parowozów: ostatniego czynnego Tw53 skojarzonego z tendrem od Px48.
2011-03-10 22:39:44 (15 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Miało chyba być Pw53 a nie Tw53. U nas jest TW... ale 40 ;))
2011-03-10 23:07:45 (15 lat temu)
do pawulon: Nie pomyliłem się - Pw53 powstał z Tw53 i Px48.
2011-03-11 19:54:45 (15 lat temu)
ŁAPA
Na stronie od 2009 maj
17 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 10 marca 2011, godz. 20:52:56
Autor zdjęcia: ŁAPA
Rozmiar: 1200px x 800px
Licencja: Free Art License
Aparat: NIKON D60
1 / 200sƒ / 9ISO 20018mm
2 pobrania
1699 odsłon
5.62 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ŁAPA
Obiekty widoczne na zdjęciu
muzea
Kolekcja pojazdów
więcej zdjęć (128)
Stacja kolejowa Rudy
więcej zdjęć (92)
Dawniej: Rauden Kleinbahnhof, Groß Rauden, Rudy Wielkie, Rudy
Zabytek: A/1476/92

br />


Stacja powstała wraz z budową linii kolejowej wąskotorowej Gliwice Trynek -

Racibórz Płonią w latach 1897-1903. Znajdowała się na 41,1 km wspomnianej

linii. Zbudowało ją przedsiębiorstwo Górnośląskie Tramwaje Parowe. Do 1945

roku korzystało z niej około 700 tysięcy pasażerów rocznie. W roku 1945 kolejka

została przejęta przez PK P i włączona do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Do polowy lat 60. xx wieku była głównym środkiem transportu dla ludności

z tamtych terenów. Przewoziła około milion pasażerów rocznie. Podróż z Gliwic

do Raciborza trwała około 2,5 godziny.

Po likwidacji linii w 1991 roku stacja Rudy wraz z trzytorową halą lokomotywowni, wodną wieżą ciśnień oraz budynkami gospodarczymi została przekształcona w skansen kolejki wąskotorowej. Zwiedzającym została udostępniona

w 1994 roku. Na terenie obiektu efcsponuje się: parowozy Las49, PW53 oraz Ryś;

lokomotywę akumulatorową Ldag5; spalinowozy - Lxd2, Lydi, Lydi2, Wis 40,

W I SĄO , WN75, 2WLS40/50, GLS30 oraz elektrowóz Siemens z roku 1896. Ponadto

można zobaczyć kilkanaście wagonów. Dodatkową atrakcją są przejazdy kolejką

w okresie od wiosny do jesieni oraz okazjonalnie zimą na trasie Rudy - Paproć

-Rudy i Rudy-Stanica-Rudy lub drezyną na terenie stacji.

Jaworzno interdyscyplinarnie

Przemysł pogranicza śląsko-małopolskiego

na przestrzeni wieków

 


ul. Szkolna
więcej zdjęć (326)