|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.38
15 marca 2011 , Widok na teren ZM Bumar Łabędy. Wysoki budynek to biurowiec i wieża ciśnień w jednym. W budynku jest/była tzw [ winda paciorkowa].Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 16 marca 2011, godz. 10:20:03 Autor zdjęcia: Paweł Witon (pawelw1) Rozmiar: 1200px x 800px Aparat: DMC-FZ18 1 / 250sƒ / 5.6ISO 10010mm
5 pobrań 3998 odsłon 5.38 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Paweł Witon (pawelw1) Obiekty widoczne na zdjęciu
Zakłady mechaniczne Bumar Łabędy S.A. więcej zdjęć (6) Inwestor: Luftfahrtanlagen GmbH Zbudowano: 1939-42 Dawniej: Presswerk Laband GMBH; Zakłady Mechaniczne im. Stalina Biurowiec / Wieża ciśnień więcej zdjęć (2) Dawny budynek dyrekcji pełnił dodatkową funkcję – zbiornik wyrównawczy ciśnienia wodnego. Wysokość budynku – około 40 m (bez nadbudówki i anten) sprzyjała takiej funkcji. Parter i VII pierwszych pięter pełniło funkcje biurowe. Piętra VIII i IX zajmuje stalowy zbiornik o pojemności 625 m3. Ma średnicę 12,36 m i wysokość 6,37 m. Jeszcze w początku lat 70-tych zbiornik służył do rozprowadzania wody ruchowej dla potrzeb całego Zakładu, a do połowy lat 80-tych był wypełniony wodą. Obecnie jest pusty i nie pełni żadnych funkcji. Budynek został wybudowany przed rokiem 1945. Ciekawostkę stanowi też winda tzw. paciorkowa – 14 kabin podwieszonych jedna pod drugą. Wchodzenie i wychodzenie odbywało się w czasie ruchu windy, który odbywał się w sposób ciągły. Źródło: gliwiczanie.pl ul. Mechaników więcej zdjęć (36) |