starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Kercelak widziany spod kamienicy przy Leszno 115. Brak bud -to bardziej koniec wrzęsnia lub początek października 1939 r. Patrzymy w kierunku południowym. W stronę skrzyżowania Okopowej z Chłodną i Wolską. Od lewej fragment zabudowy przy ul. Okopowej 6, potem wylot ul. Ogrodowej na Kercelak. I następne kamienice przy Okopowej 4 i Okopowej 2/Chłodna 68.
2021-12-26 14:49:00 (4 lata temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 7 dni
Dodane: 26 grudnia 2021, godz. 4:23:26
Rozmiar: 999px x 673px
3 pobrania
1119 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
place targowe
Kercelak
więcej zdjęć (77)
Zbudowano: 1867
Zlikwidowano: 1942/1947

Nazwa placu i znajdującego się na nim targowiska pochodziły od nazwiska Józefa Kercelego, właściciela kilku nieruchomości w tym rejonie Woli, który ofiarował ten teren miastu z przeznaczeniem na targ paszą. Przed uporządkowaniem znajdowały się tam okopy i fosy z wodą.

Targowisko pierwotnie miało powierzchnię 1,5 ha. Na początku handlowano na nim paszą, później jednak przeniesiono tam, w związku z budową kościoła Wszystkich Świętych, stragany z Placu Grzybowskiego.

Obszar położony u zbiegu ulic Chłodnej, Wolskiej i Towarowej wzdłuż Okopowej w kierunku Ogrodowej i Leszno, od zachodu graniczył z kompleksem żydowskiego Szpitala na Czystem. Kercelak był popularnym miejscem handlu artykułami codziennego użytku, żywnością, tandetą i starzyzną. Sprzedawano tam również zwierzęta i ptaki, słynął również z bogatego asortymentu oraz tzw okazji. Można było na nim kupić przedmioty niewiadomego pochodzenie, głównie z kradzieży. Był także miejscem spotkań przestępców i zawierania różnego rodzaju nielegalnych transakcji.



W Archiwum Akt Nowych jest dostępny raport dla Delegatury Rządu w Londynie z listopada 1942 r. a w nim m.in. sprawozdanie o likwidacji handlu na Kercelaku. Jednostki niemieckie weszły o godz. 10.30, 8 pażdziernika 1942 r. na plac i zlikwidowały całkowicie handel - zarekwirowały towar i skasowały budy. Ludzie, w zależności, trafili do więzienia na Skaryszewską i dalej do pracy na zachód lub na gestapo oraz policję. Termin prze Niemców nie został wybrany przypadkowo - 8 października 1867 r. oficjalnie wystartowało targowisko.  



MichałP



Targowisko zostało zlikwidowane w 1947, kiedy to przez Kercelak przeprowadzono Trasę W-Z.


ul. Okopowa
więcej zdjęć (705)
Dawniej: Dammstrasse