starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Ruda Śląska Ruda ul. 1 Maja Kościół Matki Boskiej Różańcowej Wnętrza

grudzień 1954 , Stajenka mech. Halemba

Skomentuj zdjęcie
ritterswalder
+1 głosów:1
2022-01-11 06:52:40 (4 lata temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 7 dni
Dodane: 11 stycznia 2022, godz. 1:42:19
Rozmiar: 1494px x 920px
2 pobrania
1185 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (34)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1889-1890

Kościół Matki Bożej Różańcowej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kochłowice archidiecezji katowickiej. Znajduje się w Halembie, dzielnicy Rudy Śląskiej.

Kamień węgielny został poświęcony w dniu 23 czerwca 1889 roku. Z kolei w 1890 roku trwały prace wewnątrz kościoła, do września zostało wykonanych większość prac budowlanych, włączając w to tynki i posadzki, natomiast w prezbiterium został zamontowany ołtarz główny razem z pięknym obrazem przedstawiającym Matkę Boską Królową Różańca Świętego. Nowo zbudowana świątynia została poświęcona 29 września 1890 roku. Świątynię poświęcił w zastępstwie biskupa Georga Koppa, dziekan dekanatu bytomskiego, którym był proboszcz z Bielszowic, ksiądz Jan Wiktor Hruby. Przez cały 1891 roku, dzięki ofiarom wiernych z Halemby i okolic, trwało wyposażanie wnętrza kościoła. Zostały wstawione ławki, ambona, konfesjonały, okna witrażowe w prezbiterium, chrzcielnica itp. Pomoc została udzielona również przez sąsiednie parafie, na przykład organy zostały podarowane przez parafię z Bielszowic. W styczniu 1892 roku świątynia otrzymała, ufundowane przez rodzinę Labrygów, stacje Drogi Krzyżowej i dwa boczne ołtarze. Z kolei już w latach 1950–1952 bytomski artysta Denke wykonał na otynkowanym, drewnianym stropie świątyni, 15 fresków, przedstawiających sceny poszczególnych tajemnic różańca świętego. W tym czasie został również wymieniony ołtarz główny. Nowy został wykonany przez rybnickiego artystę Franciszka Masorza i został zamontowany i poświęcony w 1953 roku. W nastawie został umieszczony obraz Matki Boskiej Różańcowej znajdujący się dawniej w pierwotnym ołtarzu. Z lewej i prawej strony zostały umieszczone figury świętych, którzy w połowie XX wieku zostali wyniesieni na ołtarze. Kolejna zmiana wnętrza świątyni i jego wyposażenia miała miejsce w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to z powodu braku miejsca w świątyni zostały zbudowane wewnętrzne balkony (empory), poza tym zostały dostawione również dwie obszerne kaplice boczne: Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego. W tym czasie zostały również zdemontowane ołtarze boczne oraz tradycyjna ambona, a w ich miejscu zostały ustawione ołtarz posoborowy i pulpit do sprawowania liturgii Słowa Bożego.



/p>
ul. 1 Maja
więcej zdjęć (707)
Dawniej: Teichstraße, Kaiser Wilhelmstrasse, Korfantego