starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
No wlaśnie, czym się róźni cudowny obraz od niecudownego. Ponąć cudowne mają jakieś oznaczenie, korona, znak...
2022-01-13 16:32:41 (4 lata temu)
do vetinari: Cudowny to taki, który czyni cuda.
2022-01-13 16:38:59 (4 lata temu)
do da signa: No to wiem ☺ ale te obrazy mają jakiąś oznake, coś jak korona w ramie, albo jakyś napis....
2022-01-13 16:42:00 (4 lata temu)
do vetinari: Chyba lepszym określeniem niż "cudowny obraz" jest określenie "słynący cudami". I z tego, co mi wiadomo. takie obrazy nie mają żadnych dodatkowych określeń.
2022-01-13 16:44:17 (4 lata temu)
Woj11
+1 głosów:1
do da signa: Sam obraz nie czyni cudów.
2022-01-13 16:45:18 (4 lata temu)
do Woj11: Rozumiem, niepotrafie się dokladniej zapytać. Chodzi mi o to, źe kiedyś czytalem, źe cudowne obrazy mają na swojich ramach albo zabudowaniach jakiś znak, który potwierdza, źe koścól zdecidowal o tym, źe to jest cudowny obraz.
2022-01-13 16:48:27 (4 lata temu)
do Woj11: Fides tua te sanabit ......
2022-01-13 16:48:46 (4 lata temu)
Woj11
+2 głosów:2
do vetinari: Wydaje mi się, ze na samym obrazie takowych rzeczy nie ma. Poza wartością religijną, mają one wartość i artystyczną i historyczną. Sam proces zgody na koronację w pewien sposób przypomina proces beatyfikacyjny lub kanonizacyjny. Wymaga zebrania całej dokumentacji, która jest zatwierdzana w Watykanie. W bulli papieskiej jest potwierdzenie "cudowności", a dokument przechowywany jest w archiwum świątyni.
2022-01-13 17:10:59 (4 lata temu)
vetinari
+2 głosów:2
do Woj11: Dziękuje za wyjaśnienie, chociaź jestem wierzący, niektóre rzeczy naprawde idą naokolo mnie. Kolga mi opowiadal jak w Karwinej na Zaolziu obraz Matky Boskiej czeka na potwierdzenie swojego cudu juź od roku 1994r. I pokazywal mi na ten temat artikul kiedy tam bylo opisane źe obraz otrzymal korone jako oznake tego, źe czeka na potwierdzenie....Myĺalem źe po stwierdzeniu tego, źe obraz jest cudowny, to otrzyma jakąś nową odznake, coś jak pieciątke ☺ Jeścze raz dziękuje, nietety na mojej wiedzy na ten temat się podpisalo 40 wladzy jednej partii. Chyba będe źądal o odśkodowania dodatkowe ☺
2022-01-13 17:24:55 (4 lata temu)
Pudelek
+1 głosów:1
Mogłem użyć cudzysłowiu. Niemniej okreslenie "cudowny obraz" funkcjonuje w języku polskim. W każdym razie opis zmieniłem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: amen
2022-01-13 19:14:35 (4 lata temu)
Woj11
+1 głosów:1
do Pudelek: Użyta przez Ciebie forma była jak najbardziej prawidlowa. Starałem się jak najprościej wytłumaczyć problem dla Vetinariego
2022-01-13 19:27:20 (4 lata temu)
vetinari
+2 głosów:2
do Pudelek: Nietrzeba bylo, zrozumialem ten opis, ale jestem od urodzenia bardzo ciekawy ☺☺☺
2022-01-13 19:41:36 (4 lata temu)
Pudelek
+1 głosów:1
do vetinari: To pytanie nie do mnie, nie jestem teologiem, a także podchodzę do wszelkich takich obrazów z przymróżeniem oka. W każdym razie, jak już pisałem, pojęcie "cudowny obraz" albo "cudowny wizerunek" jak najbardziej funkcjonuje w mowie i nie musi świadczyć o religijności lub areligijności autora ;) (
2022-01-13 20:03:10 (4 lata temu)
do Pudelek: No ja się zapytalem ogólnie, są między nami chyba zastępcy kaźdej religii ☺☺☺ Mam troche mieszane uciucia kiedy widze takie nazwy obrazów, ale nie moja sprawa, i dla kogoś jest powaźna. Wiec ją nieobraźam.
2022-01-13 20:07:39 (4 lata temu)
Pudelek
Na stronie od 2017 marzec
9 lat 2 miesiące 29 dni
Dodane: 13 stycznia 2022, godz. 16:08:34
Autor zdjęcia: Pudelek
Rozmiar: 1900px x 1340px
Aparat: NIKON D3100
1 / 15sƒ / 4.8ISO 250045mm
1 pobranie
577 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Pudelek
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrze kościoła
więcej zdjęć (29)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1775-1778
Dawniej: Kościół franciszkanów
Zabytek: A-295 z 16.08.1988
Dzisiejszy kościół pochodzi z fundacji Szczepana Józefa Dwernickiego, budowany w latach 1770-1775. Uroczyście konsekrowany przez biskupa obrządku ormiańskiego z Kamieńca Podolskiego, Jakuba Waleriana Tumanowicza, dnia 29 września 1776r. Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w swojej zasadniczej sylwetce nie ulegał zmianom od czasów ufundowania przez Dwernickiego. Pewne modernizacje przeprowadzone były w XIX i XX wieku, których przyczyną były m.in. pożary w latach 1855 i 1862. Zniszczeniu uległ klasztor, obiekty gospodarcze i zewnętrzne elementy architektoniczne kościoła. W trakcie tych dwóch tragicznych klęsk żywiołowych uszkodzeniu nie uległo wnętrze. Zjawiskom tym przypisano cudowną opiekę Matki Bożej.

Kościół zbudowany został na planie krzyża w stylu barokowym. Korpus trzynawowy w formie bazylikowej z transeptem posiada prezbiterium zakończone prostą ścianą. Dwie wieże boczne usytuowane w płaszczyźnie fasady, a zakończone smukłymi i ażurowymi kopułami, nadają budowli charakter monumentalny. Fronton urozmaicają podcienia, które dostawione zostały do świątyni w roku 1863 przez gwardiana o. Innocentego Nycza. Tenże franciszkanin wybudował podcienia również od strony północnej kościoła. W czasie odpustów i świąt kościelnych ustawiane są w nich konfesjonały do spowiadania wiernych. Frontowe podcienia zakończone są tarasem otoczonym żelazną balustradą. Na przedłużeniach filarów podcieni stoją na postumentach kamienne figury ewangelistów.

Pierwsza i druga kondygnacja fasady w wykształconych blendach upiększona została malowidłami. Na najwyższym polu znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej, poniżej św. Kingi, bł. Jakuba Strzemię, malowidła te wykonał w roku 1900, artysta malarz Jan Bogdański. Pierwotnie kościół pokryty był gontem, a obecnie blachą miedzianą. Przed głównym wejściem do kościoła na placu ustawione są dwie figury kamienne: św. Franciszka i św. Antoniego. W podcieniach zawieszone zostały współczesne obrazy: bł. Aniela Salawa, św. Albert Chmielowski, św. Faustyna Kowalska i św. Królowa Jadwiga.
Kalwaria Pacławska
więcej zdjęć (9)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1668
Zabytek: -
Andrzej Maksymilian Fredro (1620–1679) kasztelan lwowski i wojewoda podolski w roku 1665 podjął zamysł wybudowania w Kalwarii Pacławskiej klasztoru i kalwarii. W pierwszym okresie realizacji tego zamierzenia w latach 1665–1668 wybudowano drewniany kościół i klasztor, do którego sprowadzono Braci Franciszkanów.

Lokalizacja klasztoru w tym terenie związana była z koncepcją tworzenia szeregu twierdz nad rzeką Wiar, które za zadanie miały wzmacniać "bramę przemyską". W czasie budowy założenia klasztornego rozpoczęto prace przy wznoszeniu fortyfikacji wokół obiektów franciszkańskich. Kościół i klasztor otoczono pięcioboczną fortecą bastionową. Po stronie zewnętrznej wytyczono fosy. Z lotu ptaka linie zewnętrzne kreśliły obraz gwiazdy.

Fundacja kalwarii przez Aleksandra Maksymiliana Fredrę miała również, a może przede wszystkim, podłoże religijne, gdyż celem jej było upowszechniać Mękę Pańską. Dlatego też topografia Kalwarii Pacławskiej ma duże podobieństwo do krajobrazu Jerozolimy. Od strony wschodniej rozciąga się pasmo gór o nazwie Ubocz. Na północy występuje pasmo gór zwane Górą Oliwną i Kopystańką o wysokości jak Góra Kalwaria. Od strony zachodniej położone są wyższe partie gór, zaś na południu widoczne są Karpaty. Kalwaryjski klasztor w tym masywie gór stanowi okazałą dominantę, gdyż ulokowany jest na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. Dwa duże wzniesienia przecięte są doliną, która ma obrazować Dolinę Jozafata. Płynie w niej rzeka Wiar, będąca odwzorowaniem biblijnej rzeki Cedron. Na powierzchniach tych gór, gdzie jedna ma przedstawiać Golgotę a druga Górę Oliwną postawione zostały kaplice. Długość drogi krzyżowej w Kalwarii wynosi około 1662 m.

Kalwaria Pacławska leży 24 km od Przemyśla w kierunku południowo-zachodnim.

Klasztor i kościół w Kalwarii Pacławskiej przetrwał do naszych czasów także dzięki drugiemu fundatorowi jakim był Szczepan Józef Dwemicki. Sprawował on wiele zaszczytnych funkcji m.in. był wojskim dźwinogrodzkim, żydaczowskim, następnie piastował urząd pisarza grodzkiego w Przemyślu będąc jednocześnie łowczym przemyskim. Szczepan Józef Dwernicki przed 1770 r. zaangażował się w budowę nowego kościoła i kaplic ofiarowując znaczne sumy pieniężne. Do dnia dzisiejszego uważany jest za największego darczyńcę dla klasztoru. W ciągu kilku lat (1770–1775) wybudowano nowy murowany kościół pw. Znalezienia Krzyża świętego. Prace związane ze wznoszeniem świątyni osobiście nadzorował Szczepan Józef Dwernicki. Za zasługi przy budowie i odbudowie założenia kalwaryjskiego uznaje się Dwernickiego za drugiego fundatora Kalwarii Pacławskiej.

W 1900 na wzgórzu w pobliżu Pacławia zbudowano murowaną cerkiew greckokatolicką, została zniszczona po wojnie. Oprócz tego w 1932 zbudowano drewnianą greckokatolicką kaplicę Świętego Serca, oraz murowana greckokatolicką kaplicę w 1936.
Źródło: