|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Lata 1992-1994 , Teren w pobliżu nieistniejącego obecnie sosnowieckiego egzotarium (palmiarni). |
nie wiem czy czasem w prawym górnym rogu nie widać starego egzotarium 2022-05-04 22:07:20 (4 lata temu)
do rdx0: W moim przekonaniu przy górnej krawędzi po prawej, lekko po skosie wyłania się murowane ogrodzenie z masywnymi filarami. 2022-05-05 11:36:32 (4 lata temu)
do Banita: Widać jednakże na zdjęciu kamienne bloki, rzeźby (głową centralnie, głową po lewej za ogrodzeniem i tułów z książką w dłoniach) i być może jakieś narzędzia, jakby miejsce to było podwórkiem artysty kamieniarza. 2022-05-05 11:48:47 (4 lata temu)
Ja bardziej skupiłam się na próbie identyfikacji fragmentu rzeźby, bo wydaje mi się że gdzies już ją widziałam. Mam na mysli dziewczynkę z książką i fragment litery "duże M" ponizej.. Pierwsze skojarzenie to SP nr 4, ale nie, kolejne to egzotarium, niestety też chybione. Nasuwa się przypuszczenie, że to rzeźba cmentarna, przeleciałam na razie cmentarz wielowyznaniowy z podobnym skutkiem :-( Jedan nie tracę nadziei, bo mnie intryguje to zdjęcie. 2022-05-06 04:37:25 (4 lata temu)
do 4elza: może z tego pomnika fragmenty 2022-05-06 18:23:27 (4 lata temu)
do Banita: Jak przewiniesz na trzecie zdjęcie z drona to pod tujami będzie płot i na prawo drzwi garażu. Chodzi mi po głowie że dawno temu czytałem że przechowywano tam przez jakiś czas pomnik z Aleji Zwycięstwa. Ale może się mylę. Ta fotka jest dużo niżej na tym linku.. 2022-05-06 18:43:15 (4 lata temu)
do Banita: nie wiem czy dziewczynka z książką nie stała za tą kobietą po prawej na pomniku. 2022-05-06 18:49:24 (4 lata temu)
do Banita: chyba stała Jak Ci się nie otworzy link to musisz wejść na org pl i poszukać. 2022-05-06 18:53:28 (4 lata temu)
do rdx0: No linki z org pl się nie otwierają i wyglądają jak powyżej 2022-05-06 18:54:45 (4 lata temu)
do Banita: Natomiast na tej fotce z polska-org pl jest po lewej ta męska głowa. 2022-05-06 18:58:15 (4 lata temu)
do rdx0: tutaj pomnik z tyłu 2022-05-07 21:07:04 (4 lata temu)
do 4elza: Zobacz fotkę nr 3 . Drzwi garażowe, zawiasy. Pomnik leżał na lewo od traktora i z tamtego miejsca był widok pod odpowiednim kątem na garaż i kawałak szklarni. 2022-05-08 09:39:44 (4 lata temu)
do rdx0: Tak, to właściwe miejsce, przypisuję. 2022-05-09 04:09:06 (4 lata temu)
te same fragmenty widziałem jeszcze (po przełożeniu ponad ogrodzenie włączonej kamery vhs) albo w 1998 albo 1999 roku, Niestety nagranie (dość nieudolne zresztą) nie ocalało. 2025-10-14 15:11:07 (8 miesięcy temu)
|
|
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni |
![]() |
ogrody
|
Egzotarium popularnie zwane przez lata "Palmiarnią" budowano w okresie 1954-1956. Zostało uroczyście otwarte 21 lipca 1946, w przeddzień obchodów popularnego wówczas Święta 22 Lipca.
Zlokalizowane było na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej, przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w kierunku rzeki Brynicy. Stanowiło obszar wydzielony i nakryty szklaną konstrukcją na terenie miejskiego parku założonego w 1935 r. Były to wówczas ogrody botaniczne i palmiarnia. W czasie II wojny światowej zostało zniszczone, ale zrekonstruowane w latach 1954–1956 jako wydzielony teren, placówka dydaktyczna, dzięki Komitetowi Budowy Egzotarium przy Zarządzie Zieleni Miejskiej przez grupę hobbystów-zapaleńców, którzy mieli wizję stworzenia w tym miejscu mini-zoo z różnymi egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Część botaniczna Egzotarium obejmowała rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata, reprezentujące określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, jak również z ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Można tu znaleźć między innymi: sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do grupy roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium.
Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmowała głównie ryby i gady. Szczególnie cenna była kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, w zakres której wchodziło około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna była kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentowało 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.
Obiekt został rozebrany w 2019 w związku z planami powstania w tym miejscu budynku Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, które ma być częścią większego planu obejmującego rewitalizację obszaru funkcjonalnego doliny Przemszy i Brynicy.
Celem projektu Egzotarium jest stworzenie przestrzeni miejskiej o nowych walorach, oraz miejsca spotkań aktywizującego mieszkańców.
Nowy budynek będzie stanowił centrum wiedzy, edukacji w zakresie bioróżnorodności oraz ochrony ginących gatunków. Unikatowy charakter założenia polega na połączeniu ogrodu botanicznego i zoologicznego. Podziwiać będzie można obok rodzimych eksponatów również te pochodzące z biotopu tropikalnego, basenu morza śródziemnego, pustynnego.
Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium zostało otwarte 2 grudnia 2023.