starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Częstochowa Stare Miasto pl. Daszyńskiego Ignacego

sierpień 1932 , Uroczystości z okazji 550 - lecia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Fotografia grupowa.

Skomentuj zdjęcie
Rewia mody koronkowej...
2022-11-10 13:34:02 (3 lata temu)
do yani: A jak! Pańcie dbały żeby ksiądz wyglądał...:-)
2022-11-10 15:59:51 (3 lata temu)
yani
+3 głosów:3
do 4elza:
W niczym mężczyzna nie wygląda śmieszniej, niż w sutannie... Ale w połączeniu z koronkami, to już jest dla mnie mistrzostwo śmieszności... :))
2022-11-10 16:10:14 (3 lata temu)
4elza
+1 głosów:1
do yani: A dodatkowo, w połączeniu z rowerem...? ;-)
2022-11-11 05:45:41 (3 lata temu)
4elza
+3 głosów:3
Pozwolę sobie rozwinąć mój wcześniejszy komentarz, bo jest może cokolwiek niejasny. Otóż jako dziecko byłam z moją Babcią w pewnej wsi (której nazwy nie wymienię) i tam w starym, drewnianym domu, w jednej izbie siedziały starsze kobiety haftujące i dziergające koronki do ubioru dla księży. Wokól ustawione były ołtarzyki z wizerunkami świętych i chyba Wyszyńskiego (nie pamiętam dokładnie), pamiętam natomiast niezwykle podniosłą atmosferę tam panującą. Babcia była kobietą nowoczesną, nie bardzo czuła klimat tego miejsca i pozwoliła sobie na jakąś dygresję, w efekcie czego obie zostałyśmy przyjete niezbyt przychylnie. Reasumując - odbiorze tych kobiet, ksiądz to świętość, osoba której należy się szczególny szacunek, a myśmy tego nie doceniły...
2022-11-11 05:59:40 (3 lata temu)
do 4elza:
Czy ta wieś, to ta sławna z koronek, z nazwą kojarzącą się ze znanym francuskim trunkiem?
2022-11-11 12:24:11 (3 lata temu)
do yani: Może tak, może nie...;-)
2022-11-12 07:05:53 (3 lata temu)
do 4elza:
;)
2022-11-12 14:49:33 (3 lata temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 31 października 2022, godz. 5:29:08
Rozmiar: 3500px x 2424px
2 pobrania
715 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
pl. Daszyńskiego Ignacego
więcej zdjęć (212)
Dawniej: Nowy Rynek, Nowotki Marcelego
Plac Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie, do 1934 nazywany Nowym Rynkiem – plac w centrum Częstochowy, w dzielnicy Stare Miasto, nazwany imieniem premiera polski - Ignacego Daszyńskiego.

Na placu zbiega się sześć ulic: al. Najświętszej Maryi Panny., ul. Warszawska, ul. Krakowska, ul. Mirowska, ul. Ogrodowa i ul. B. Joselewicza.

Plac leży na drodze pątniczej na Jasną Górę.
Historia
Pierwotnie, od średniowiecza, mieścił się tu cmentarz. Powiększony w 1643. Na jego terenie znajdowała się kaplica św. Krzyża. W 1825, przy wytyczaniu Alei NMP, cmentarz zlikwidowano i przeniesiono w okolice ulic Fabrycznej (Mielczarskiego) i Ogrodowej, a później na Kule.

Północna i południowa pierzeja zabudowane są XIX-wiecznymi kamienicami, późnoklasycystycznymi, eklektycznymi i bezstylowymi, głównie jedno- i dwupiętrowymi.

Początkowo nazywany Nowym Rynkiem, gdyż na nim odbywały się targi aż do 1934, kiedy przeniesiono je na Rynek Narutowicza na Zawodziu. Później nadano mu imię Ignacego Daszyńskiego (obowiązujące także dziś). W czasie II wojny światowej nosił nazwę Ostring i znajdował się w obrębie „dużego getta”. Podczas jego likwidacji plac stał się miejscem koncentracji i selekcji Żydów wywożonych do Treblinki. W okresie PRL-u plac nosił imię Marcelego Nowotki. W tym czasie w jego środkowej części wznosił się pomnik zwycięstwa Armii Radzieckiej.

Przez wschodnią część placu aż do 1976, gdy wybudowano trasę średnicową omijającą centrum od wschodu, przebiegał ruchliwy trakt z Warszawy do Katowic.

Na wschód od placu usytuowany jest kościół św. Zygmunta pochodzący z XIV w., będący najstarszą świątynią w mieście. Pierwotnie składał się z prezbiterium, nawy głównej i gotyckiej wieży. W XV w. na południe od kościoła wzniesiono dwukondygnacyjny klasztor paulinów (obecnie plebania) połączony na piętrze z kościołem krytym gankiem wspartym na dwóch arkadach. W XVII w. dobudowano kaplice św. Grzegorza (od strony południowej) i św. Anny (od północy) oraz zakrystię. Wielokrotnie palony, dewastowany i plądrowany. Odbudowany w II poł. XVIII w. z przekształceniem na budowlę trójnawową i dobudowaniem dwóch wież. Odebrany paulinom po powstaniu styczniowym. Wystrój wnętrza i forma barokowe z pozostałościami gotyckimi.

12 października 2008 odsłonięty został pomnik papieża Jana Pawła II. Usytowany jest on w centralnej części placu.
Źródło: