|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.59
9 czerwca 2006 , Szyb Lech kiedyś pracował dla KWK "Nowa Ruda" pole "Piast" teraz jest eksponatem muzealnym.Skomentuj zdjęcie
|
3 pobrania 2011 odsłon 5.59 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Mikrob Obiekty widoczne na zdjęciu
Szyb Lech więcej zdjęć (20) Zbudowano: 1868 Dawniej: Wetter Schacht Szyb "Maxschacht" zgłębiono w 1868 r. używając po raz pierwszy, dynamitu z przybitką wodną. Osiągnął wówczas głębokość 66 m. Wzniesiona wówczas wieża posiadała konstrukcję murowaną z cegły i prezentowała typ masztowy. W 1890 w związku ze znacznym pogłębieniem szybu zbudowano nowe nadszybie oraz nową maszynownię, w której zainstalowano maszynę parową napędzającą bębnowy wyciąg szybowy również typu bliźniaczego lecz o mocy rzędu 250 KM. Do powstania w roku 1879 szybu "Bahn" (późniejszy "Piast I") był głównym szybem wydobywczym kopalni "Ruben". Po 1945 został przemianowany na szyb "Lech" i był szybem zjazdowym ludzi, pomocniczym szybem wydobywczym węgla i łupka ogniotrwałego oraz wentylacyjnym wdechowym. Jego głębokość wynosiła 360 m., posiadał przekrój kołowy 4,2 m., prowadzony był w obudowie betonowej, posiadał prowadniki czołowe modrzewiowe. W 1975 szyb "LECH" stał się głównym szybem wentylacyjnym pola "PIAST". W związku z likwidacją eksploatacji węgla w polu "PIAST" funkcje szybu były od 1991 systematycznie ograniczane, aż do jego unieruchomienia w 1998 r. Do dziś jest częścią Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie. KWK "Nowa Ruda" pole "Piast" więcej zdjęć (22) Zbudowano: 1781 Zlikwidowano: 1995 Dawniej: Rubengrube Początki kopalni sięgają 1781 roku. Wtedy to nadano pole górnicze pod nazwą „Ruben”. Po wojnie nosiła nazwę „Nowa Ruda”. W 1946 roku dołączono do niej kopalnię „Przygórze” i „Jan” ale w 1954 roku obszar górniczy dawnej kopalni "Jan" został przekształcony w kopalnię „Słupiec”. W 1971 roku Kopalnię Węgla Kamiennego „Nowa Ruda” połączono w Kopalnię Węgla Kamiennego „Słupiec” a siedzibę utworzono w Słupcu. Noworudzka była polem „Piast” a słupiecka - polem „Słupiec”. W 1992 r. KWK „Nowa Ruda” została postawiona w stan likwidacji. W 1994 r. przerwano wydobycie. W 1995 r. ostatni górnik wyjechał na powierzchnię. Obecnie na byłym polu „Piast” czynna jest podziemna trasa turystyczna udostępniona do zwiedzania. Mikrob. Dzielnica Kolno więcej zdjęć (8) Dawniej: Kohlendorf Kolno to osada górnicza, założona około 1770 r. przez barona Michaela von Stillfrieda. Później samodzielna wieś. Aktualnie to część dzielnicy Drogosław, a nazwa Kolno jest jedynie historyczna. Po środku przebiega tu linia kolejowa nr 286 Kłodzko - Wałbrzych. Nieistniejąca już KWK "Nowa Ruda" pole "Piast" mieściła się w obrębie tej historycznej dzielnicy. Obecnie działa tu Muzeum Górnictwa. Mikrob. |