|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1930-1932 , Rzeźby zbójników Ondraszka i Juraszka obok bramy do pałacu w Raju. Źródło: Zaranie Śląskie, 1932, R. 8, z. 3Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 5 lutego 2023, godz. 5:30:00 Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa Rozmiar: 1542px x 1054px Licencja: Public Domain
1 pobranie 1976 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100 Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac w Raju (Zamek Ráj) więcej zdjęć (18) Zbudowano: 1564-1571 Zlikwidowano: 1980 Pierwotnie renesansowy pałac zbudował w latach 1564-1571 książę cieszyński Fryderyk Kazimierz. W latach 50. XIX wieku przeszedł barokową przebudowę. W 1863 roku uderzył w wieżę piorun, powodując pożar w zamku; następnie został naprawiony. W 1899 r. pałac nabyła rodzina Larisch-Mönnich, do których należał do 1945 r. kiedy w ramach "Dekretów Beneša" doszło do skonfiskowania majątku rodziny. Po roku 1945 w pałacu działała górnicza szkoła zawodowa, a następnie szkoła polska, później szkoła polityczna. W 1955 roku umieszczono w pałacu szpital. W roku 1968 po zawaleniu jednego z korytarzy pałacowych w wyniku szkód górniczych szpital zlikwidowano i budynek pozostawał nieużytkowany. W 1976 r. wybuchł w nim pożar, a ostatecznie został wyburzony w roku 1980. |