| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...

Początki

edyś najsilniejsza z polskich stacji telewizyjnych. Moc emitowana z anteny na Ślęży wynosiła 200 KW. Stacja posiadała największy zasięg w tym rejonie Europy, niejednokrotnie przekraczający 200 km. Stacja i maszt zostały zbudowane ze składek i wysiłkiem społeczeństwa dolnoślaskiego. Inicjatorem budowy był Społeczny Komitet Budowy Wrocławskiego Ośrodka Telewizyjnego. Stacja nadawcza powstać miał na podzespołach znanej firmy niemieckiej Siemens a do tego potrzebne były spore dewizy. Odpowiednie kwoty w walucie wtedy wymienialnej przekazali wałbrzyscy górnicy a także górnicy z Nowej Rudy i Złotoryi. Do tego dołozyli się robotnicy wiodących i największych zakładów przemysłowych Wrocławia, Świdnicy, Brzegu. Konto złotówkowe zasilił Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy (drobny rewanż za cegły ?:-)) oraz loteria "Liczyrzepka". Rozpoczęto prace budowlane, które jak na tamte czasy lat 50 tych były prawie rekordowe. 4.VI.1957. Z inicjatywy tygodnika społeczno - literackiego "Nowe Sygnały" i Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej powstaje Społeczny Komitet Budowy Wrocławskiego Ośrodka Telewizyjnego. Na czele owego komitetu staje ówczesny poseł Bronisław Ostapczuk, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. W komitecie miejsca zajmuja działacze społeczni, kulturalni i profesorowie wyższych uczelni a także kierownicy poważnych zakładów przemysłowych. 11.IX.1957. Poseł Ostapczuk założył kamień węgielny pod budowę stacji na Ślęży i wmurował akt erekcyjny. 29.X.1957. Na szczycie ukończonego w stanie surowym budynku zatknięto tradycyjna wiechę. 5.XII.1957. Zakończono roboty przy budynku telestacji. 1.II.1958. Otwarcie telestacji. Pierwszy program emitowany przez telestację na Ślęży, przygotowany przez Społeczną Redakcję Programową SKBWrOT. bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1959" TMW
Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet