|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.45
15 sierpnia 2011 , Nowa atrakcja na stacji w Rudach- wyremontowany parowóz Las49Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 17 sierpnia 2011, godz. 17:26:28 Autor zdjęcia: Paweł Witon (pawelw1) Rozmiar: 1400px x 933px Aparat: DMC-FZ18 1 / 200sƒ / 4ISO 1005mm
3 pobrania 1303 odsłony 5.45 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Paweł Witon (pawelw1) Obiekty widoczne na zdjęciu
Kolekcja pojazdów więcej zdjęć (128) Stacja kolejowa Rudy więcej zdjęć (92) Dawniej: Rauden Kleinbahnhof, Groß Rauden, Rudy Wielkie, Rudy Zabytek: A/1476/92 br /> Stacja powstała wraz z budową linii kolejowej wąskotorowej Gliwice Trynek - Racibórz Płonią w latach 1897-1903. Znajdowała się na 41,1 km wspomnianej linii. Zbudowało ją przedsiębiorstwo Górnośląskie Tramwaje Parowe. Do 1945 roku korzystało z niej około 700 tysięcy pasażerów rocznie. W roku 1945 kolejka została przejęta przez PK P i włączona do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Do polowy lat 60. xx wieku była głównym środkiem transportu dla ludności z tamtych terenów. Przewoziła około milion pasażerów rocznie. Podróż z Gliwic do Raciborza trwała około 2,5 godziny. Po likwidacji linii w 1991 roku stacja Rudy wraz z trzytorową halą lokomotywowni, wodną wieżą ciśnień oraz budynkami gospodarczymi została przekształcona w skansen kolejki wąskotorowej. Zwiedzającym została udostępniona w 1994 roku. Na terenie obiektu efcsponuje się: parowozy Las49, PW53 oraz Ryś; lokomotywę akumulatorową Ldag5; spalinowozy - Lxd2, Lydi, Lydi2, Wis 40, W I SĄO , WN75, 2WLS40/50, GLS30 oraz elektrowóz Siemens z roku 1896. Ponadto można zobaczyć kilkanaście wagonów. Dodatkową atrakcją są przejazdy kolejką w okresie od wiosny do jesieni oraz okazjonalnie zimą na trasie Rudy - Paproć -Rudy i Rudy-Stanica-Rudy lub drezyną na terenie stacji. Jaworzno interdyscyplinarnie Przemysł pogranicza śląsko-małopolskiego na przestrzeni wieków ul. Szkolna więcej zdjęć (326) |