|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
22 listopada 2023 , VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, fragment budynku. Z lewej tablica pamiątkowa poświęcona Bolesławowi Rybczyńskiemu. To policjant który przed wojną służył w III Komisariacie Policji przy ul. Kunickiego. Był mieszkańcem dzielnicy Dziesiąta. Zamordowany w Katyniu w 1940r.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 23 listopada 2023, godz. 11:47:28 Autor zdjęcia: Nemezis Rozmiar: 2667px x 2000px Aparat: realme 7 5G 1 / 181sƒ / 1.8ISO 1005mm
0 pobrań 173 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Nemezis Obiekty widoczne na zdjęciu
VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie więcej zdjęć (9) Zbudowano: 1962 Dawniej: Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego (rozwojowa) VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie jest to szkoła integralnie związana z rozwojem dzielnicy Dziesiąta, o dużym znaczeniu dla całego Lublina i okolic. Jej początki sięgają 23 czerwca 1948 roku, kiedy to pan Andrzej Misiuk kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 14 w Lublinie (mieszczącej się wówczas przy ulicy Bychawskiej 116) został upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego do organizacji Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego jako szkoły rozwojowej. Przewidywano utworzenie w roku szkolnym 1948/49 jednej klasy VIII-ej i ewentualnie jednej IX-ej. Zapotrzebowanie okazało się większe od pierwotnych zamiarów władz oświatowych. W tej peryferyjnej wówczas dzielnicy Lublina nie było bowiem szkoły średniej. Powstające liceum wzbudziło więc żywe zainteresowanie rodziców i młodzieży nie tylko z tej części Lublina, ale również mieszkańców okolicznych wsi i osad. Tak pozostało do dzisiaj. Bazą dla tworzonego Liceum były Publiczne Szkoły Powszechne nr 14 i nr 16, a nowa placówka nosiła nazwę Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego. Organizatorski wysiłek pana Andrzeja Misiuka okazał się owocny, 1 września 1948 r. 116 uczniów rozpoczęło naukę w trzech klasach licealnych (dwie VIII-e i jedna IX). W maju 1951 r. odbył się pierwszy egzamin maturalny. Przystąpiło do niego 53 abiturientów z dwóch klas (tej pierwszej rozpoczynającej w 1948 r. działalność szkoły i utworzonej w międzyczasie klasy pedagogizującej, w której znalazła się m.in. młodzież z rozwiązywanych wówczas szkół prywatnych). ul. Mickiewicza Adama więcej zdjęć (110) |