starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. lubelskie Lublin Dziesiąta ul. Mickiewicza Adama VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

22 listopada 2023 , VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, fragment budynku. Z lewej tablica pamiątkowa poświęcona Bolesławowi Rybczyńskiemu. To policjant który przed wojną służył w III Komisariacie Policji przy ul. Kunickiego. Był mieszkańcem dzielnicy Dziesiąta. Zamordowany w Katyniu w 1940r.

Skomentuj zdjęcie
Nemezis
Na stronie od 2022 lipiec
3 lata 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 23 listopada 2023, godz. 11:47:28
Autor zdjęcia: Nemezis
Rozmiar: 2667px x 2000px
Aparat: realme 7 5G
1 / 181sƒ / 1.8ISO 1005mm
0 pobrań
173 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Nemezis
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły średnie
Zbudowano: 1962
Dawniej: Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego (rozwojowa)

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie jest to szkoła integralnie związana z rozwojem dzielnicy Dziesiąta, o dużym znaczeniu dla całego Lublina i okolic. Jej początki sięgają 23 czerwca 1948 roku, kiedy to pan Andrzej Misiuk kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 14 w Lublinie (mieszczącej się wówczas przy ulicy Bychawskiej 116) został upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego do organizacji Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego jako szkoły rozwojowej. Przewidywano utworzenie w roku szkolnym 1948/49 jednej klasy VIII-ej i ewentualnie jednej IX-ej. Zapotrzebowanie okazało się większe od pierwotnych zamiarów władz oświatowych. W tej peryferyjnej wówczas dzielnicy Lublina nie było bowiem szkoły średniej. Powstające liceum wzbudziło więc żywe zainteresowanie rodziców i młodzieży nie tylko z tej części Lublina, ale również mieszkańców okolicznych wsi i osad. Tak pozostało do dzisiaj. Bazą dla tworzonego Liceum były Publiczne Szkoły Powszechne nr 14 i nr 16, a nowa placówka nosiła nazwę Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego. Organizatorski wysiłek pana Andrzeja Misiuka okazał się owocny, 1 września 1948 r. 116 uczniów rozpoczęło naukę w trzech klasach licealnych (dwie VIII-e i jedna IX). W maju 1951 r. odbył się pierwszy egzamin maturalny. Przystąpiło do niego 53 abiturientów z dwóch klas (tej pierwszej rozpoczynającej w 1948 r. działalność szkoły i utworzonej w międzyczasie klasy pedagogizującej, w której znalazła się m.in. młodzież z rozwiązywanych wówczas szkół prywatnych).

Pierwszym dyrektorem Liceum został pan Władysław Łyszczarz. Od 1961 do 1968 r. szkołą kierował pan Bronisław Krzysik, od 1968 do 1990 roku pani Apolonia Weinper, a od 1990 roku pan Eugeniusz Molas. Liceum rozwijało się powoli, ale systematycznie mimo trudnych warunków lokalowych, zajmując wraz z innymi placówkami gmach szkolny przy ul. Kunickiego 116. W październiku 1962 r. otrzymało własny budynek przy ul. Mickiewicza 36, w którym mieści się do dziś. 



Źródło; 

https://www.lo6.../index.php/pl/"
>VI LO (lublin.eu)


ul. Mickiewicza Adama
więcej zdjęć (110)