|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 5.36
20 sierpnia 2011 , Dworzec "Częstochowa Osobowa". Na perony można dostać się zarówno tunelem podziemnym jak i kładką (widoczną na zdjęciu).Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 23 sierpnia 2011, godz. 20:52:05 Autor zdjęcia: Neo[EZN] Rozmiar: 1300px x 863px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: NIKON D5000 1 / 100sƒ / 8ISO 20010mm
4 pobrania 2359 odsłon 5.36 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN] Obiekty widoczne na zdjęciu
Dworzec kolejowy Częstochowa Osobowa (Główna) więcej zdjęć (46) Architekt: Ryszard Frankowicz Zbudowano: 1991 Zlikwidowano: 2026 Dawniej: Teren dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej Pierwszy dworzec wzniesiono w latach 1845-1846, podczas budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej. Miał charakter późnoklasycystyczny i kształtem przypominał lokomotywę – jego środkowa część miała piętro i kwadratową wieżę, natomiast boczne pawilony były parterowe. W 1852 zainstalowano na dworcu telegraf. Na początku XX wieku został przebudowany przez Czesława Domaniewskiego. Pierwszy pociąg elektryczny wjechał na stację w 1956. Dworzec rozebrany został pod koniec lat 70. XX wieku. Z pierwotnych zabudowań ocalały: budynek pomocniczy i dawny szalet. pl. Rady Europy więcej zdjęć (202) |