starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Orłowa (Orlová) Pałac

Lata 1933-1935 , Widok na tylna elewację pałacu.

Skomentuj zdjęcie
Ewqa100
Na stronie od 2017 styczeń
9 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 9 stycznia 2024, godz. 5:45:00
Rozmiar: 1146px x 738px
0 pobrań
1134 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac
więcej zdjęć (12)
Zbudowano: 1765
Zlikwidowano: 1975
Pałac w Orłowej został zbudowany w 1765 roku przez Ernesta Leberechta Bludowskiego z Błędowic w najwyższym punkcie miasta, na wschód od kościoła.
Budowa zamku rozpoczęła się w latach 40. XX wieku. Rezultat był jednokondygnacyjny prostokątny budynek w stylu późnego baroku. Zamek miał mansardowy dach i fasada wejściowa od strony północnej. Część południowej fasady ogrodu stanowiła obecnie modna salla
terrena. Rozbudowa zamku przez boczne skrzydla została wykonana w latach 1819-38 r.
Została również w ramach tej dobudowy zrenowowana fasada wejściowa zamku, gdzie zbudowano tarczę z herbem.
W 1902 r. palac kupuje górniczo-hutnicza spólka Braci Guttmannów i palac zostal przebudowany do potrzeb
szpitalu. Na terenie parku zamkowego wybudowano inne budynki niezbędne do funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej mimo inne: budynek gospodarczy (1907), kostnica (1908), pawilony wewnętrzne (1913 i 1924)
i pawilon płucny (1922). Wszystkie zostały zaprojektowane z co najmniej częściowym uwzględnieniem
na architektura zamku Orłowa. Samo wnętrze uległo jednak drastycznej zmianie:
Oryginalne jedwabne i papierowe tapety zostały wyciągnięte, ściany wybielono, budynek został wprowadzony
wentylacja i dystrybucja elektryczna. Na parterze w pierwszej były mieszkania dla pielęgniarek i lekarzy
istnieją pokoje szpitalne o pojemności 32 pacjentów, zaplecze sanitarne i sala operacyjna.
Szpital dzialal od 1920 r. z krótka przerwa do 1968 roku. W tym czasie jednak budynek był już uszkodzony przez wpływy działalnośći górniczej, że działalność szpitala musiała zostać zatrzymana i przeniesiona do nowych, nowoczesnych budynki. Zarząd miasta rozważał wykorzystanie palacu do celów kulturalnych przez jakiś czas, ale w końcu został uwolniony rozbiórki i po 1975 r. został ostatecznie zburzony.
Źródlo Dziennik "Právo" 26.3.2005 autor textu Mgr.Marek Trojak wolne tlumaczenie na polski vetinari i wujek google