| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Historia cieszyńskiego mennictwa

proszę czekać...

www.info.tesin.cz - autor artykułu: LudÄ›k Novák

Pierwsza pisemna wzmianka o cieszyńskiej mennicy i mistrzu menniczym Frittcie pojawia się w dokumencie z 1290 roku. O monetach z tego okresu nie ma żadnych informacji, należy jednak przypuszczać, że mennica działała już pod koniec XIII wieku. Następna wiadomość o mennicy pojawia się dopiero w dokumencie z 31 lipca 1438 roku, w którym mowa o tym, że Ofka i jej czterej synowie, książęta cieszyńsko-głogowscy, sprzedali za 650 grzywien "dobrych czeskich groszy" mennicę miastu Cieszynowi. Miasto wykorzystało swe prawo do bicia halerzy. Znamy kilka rodzajów tej drobnej monety z literą T lub potrójną wieżą na awersie i orłem na rewersie. Także następny książę Kazimierz II (1477-1528), który prawdopodobnie wykupił z powrotem od miasta prawo bicia monet, kontynuuje bicie halerzy. Na awersie znajduje się litera K, a na rewersie orzeł. Następca Kazimierza Wacław III Adam (1528-1579) w latach 1559-1575 rozszerza bicie monet. Dalej powstają grosze, tym razem z literą W na awersie i orłem na rewersie. Oprócz tego bije trzygroszówki, białe grosze ze śląskim orłem w koronie i podobizną księcia. Obok książęcej podobizny pojawia się dość często postać św. Mikołaja z trzema chlebami - patrona cieszyńskiej kaplicy zamkowej. W 1561 roku cesarz Ferdynand I wydaje nowy regulamin menniczy, na mocy którego monety Wacława są wycofane z obiegu. Po 1561 roku pojawia się wiele drobnych monet dobrej jakości: halerzy, groszy i grajcarów. Po 1572 roku powstają monety o wyższym nominale "“ czterogroszówki i talary. Najstarszy syn Wacława Fryderyk Kazimierz ożenił się w 1563 roku i zamieszkał we Frysztacie, ale jako książę cieszyński w latach 1568-1570 bił białe grosze, jedno- i dwugrajcary. Komora śląska i cesarz z niechęcią patrzyli na wzorowanie się na obcych, zwłaszcza polskich, zwyczajach w mennictwie cieszyńskim i rozważano zamknięcie mennicy lub "trzymania się ziarna zwykłego na ziemiach czeskich". W 1574 roku książę Wacław decyduje się na zamknięcie swej mennicy. Po śmierci Wacława III w 1579 roku na tronie cieszyńskim zasiadł jego pięcioletni syn Adam Wacław (1579-1617), a władzę w imieniu małoletniego syna sprawowała jego matka Katarzyna Sydonia. Księżna czyniła starania, by na powrót została otwarta cieszyńska mennica, co jej się udało w 1591 roku. Znowu bito grosze, trzygroszówki oraz na wzór polski trojaki, ale po protestach komory śląskiej w 1597 roku mennicę ponownie zamknięto. W 1603 roku, już za panowania Adama Wacława, rozpoczęto ponowne bicie monet, które trwało nieprzerwanie do 1614 roku. Licznie bito trzygrajcarówki, grosze, trojaki, białe grosze, halerze, grajcary oraz wyższe nominały w postaci srebrnych jedno-, dwu- i trzytalarowych monety oraz złote pięcio- i ośmiodukatowe monety. Adam Wacław zmarł 13.7.1617 r. Po jego śmierci władzę obejmuje syn Fryderyk Wilhelm (1617-1625), ostatni męski potomek z rodu Piastów. Za jego panowania bito monety w latach 1620-1624 zarówno w Cieszynie, jak i w Skoczowie. Z tego okresu pochodzą trojaki, grosze, dwunasto- i dwudziestoczterograjcarówki oraz talary. Ostatnim potomkiem Piastów była siostra Fryderyka Wilhelma, Elżbieta Lukrecja, która panowała w latach 1625-1653. Na bicie monet uzyskała zezwolenie dopiero w 1638 roku. Według nakazu cesarskiej komory na drobnych monetach musiał znajdować się portret cesarza Ferdynanda III. Swoją podobiznę mogła zamieścić tylko na talarach lub dukatach, które jednak nie znajdowały się w powszechnym obiegu. Po śmierci Elżbiety nadal bito drobne monety z podobizną Ferdynanda IV aż do definitywnego zamknięcia mennic w Cieszynie i Skoczowie, tj. 13 czerwca 1655 r. Skoczowska mennica znajdowała się w dawnym zamku, który został zburzony w marcu 1938 roku. Cieszyńska mennica stoi do dzisiaj na Placu Teatralnym nr 3.
Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet