starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
TristanT
Na stronie od
0 dni
Dodane: 12 marca 2024, godz. 18:58:27
Źródło: inne
Rozmiar: 2048px x 1477px
1 pobranie
1330 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TristanT
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Zbudowano: 1756
Zlikwidowano: 1970
Dawniej: Kościół śś. apostołów Piotra i Pawła oraz klasztor Bazylianów

Po powstaniu listopadowym rozporządzeniem carskim zlikwidowano unię kościelną na ziemiach litewskich i białoruskich; klasztory bazyliańskie zlikwidowano lub przekształcono w monastery prawosławne. Unicki klasztor w Berezweczu został zamieniony na prawosławny monaster, a kościół na cerkiew prawosławną. Monaster męski funkcjonował do 1874 r., a potem nastąpiła przerwa. Natomiast w latach 1901–1919 w dawnym klasztorze bazyliańskim działał żeński klaszto prawosławny.



W okresie dwudziestolecia międzywojennego ten dawny kościół unicki zamieniono na rzymskokatolicki, a w zabudowaniach klasztornych stacjonował Korpus Ochrony Pogranicza.



W 1939 r. z dzwonnicy klasztoru nacierającą Armię Czerwoną przez jakiś czas powstrzymywał ogień z polskiego karabinu maszynowego. Władze radzieckie zorganizowały w klasztorze więzienie NKWD, jedno z największych na ziemiach zajętych przez ZSRR. Więziono tu Polaków a także obywateli państw nadbałtyckich. W trakcie likwidacji więzienia w czerwcu 1941, zamordowano tu ok. 800 Polaków (zobacz Droga śmierci Berezwecz-Taklinowo).



W czasie okupacji niemieckiej (1941–1944) w klasztorze dalej mieściło się więzienie i obóz dla jeńców radzieckich. Zginęły tysiące ludzi.



2 kwietnia 1949 Połocki obwodowy komitet wykonawczy podjął decyzję o rozbiórce rzekomo awaryjnego budynku kościoła na cegłę, co wkrótce było dokonane. W istniejącym nadal, dwukondygnacyjnym budynku klasztornym do dziś mieści się więzienie. Cechy stylowe budynku zostały zatarte.