starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.09
Skomentuj zdjęcie
Tu zbuntowana młodzież częstochowska uczęszcza i bierze śluby. Sam widziałem.
2014-10-03 21:20:05 (11 lat temu)
A co to tak na plecy leci?
2014-10-03 21:28:04 (11 lat temu)
do Dariusz Milka: Specjalnie dla zbuntowanej młodzieży :)
2014-10-03 21:32:22 (11 lat temu)
do ZPKSoft: A na co ona się tak zbuntowała?
2014-10-03 21:33:31 (11 lat temu)
do Dariusz Milka: Ja nie wiem, nawiązałam jedynie do komentarza Andrzeja.
2014-10-03 21:40:18 (11 lat temu)
Dariusz Milka
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Też właśnie nie wiem czy ona, znaczy ta młodzież, to ten bunt w ślubach wyraża?
2014-10-03 21:49:03 (11 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 29 września 2011, godz. 19:55:33
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 1300px x 863px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: NIKON D5000
1 / 20sƒ / 8ISO 20010mm
4 pobrania
1200 odsłon
5.09 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Zbudowano: 1912-1913
Zabytek: A-551/93 z 30.10.1993

Kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie – kościół parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Śląskiej z ulicą Mikołaja Kopernika.



Budowla wzniesiona w latach 1912-1913 według projektu architekta Augusta Allerta z firmy budowlanej Ludwika Buhlego w Częstochowie. Poświęcona w dniu 8 grudnia 1913 roku przez biskupa Juliusza Burschego. Neogotycka świątynia z elementami modernistycznymi, na swój sposób monumentalna, z ostrą w kształcie i zaznaczającą się w okolicy wieżą, nawiązująca do architektury północnoniemieckiej. Murowana z cegły, o jednej nawie. Wyposażenie świątyni neogotyckie wykonane po 1913 roku. Ciekawy neobarokowy żyrandol z XIX stulecia. Świątynia została częściowo uszkodzona w styczniu 1945 roku (w czasie wybuchu amunicji zostały zniszczone witraże). Restaurowana w latach 1955-1961, a remontowana w latach 1983-1990 z wymianą dachu i pokryciem go blachą miedzianą. W 1992 roku zostało odnowione wnętrze i zostały wymienione stare ławki podniszczone przez korniki - na nowe. W 2000 roku kościół został osuszony, wyremontowano część elewacji oraz wieżę. W 2002 świątynia została wewnątrz wymalowana, według projektu kolorystycznego artysty plastyka Wojciecha Białka. W 2003 roku zamontowano sześciogłosowe organy piszczałkowe, które wcześniej znajdowały się w kaplicy ewangelickiej w Siemianowicach Śląskich.

wikipedia (fantom)


ul. Kopernika Mikołaja
więcej zdjęć (93)