starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Katowice Śródmieście pl. Miarki Karola pl Miarki 2

kwiecień 1957 , Katowice - zdjęcia niezidentyfikowane.

Skomentuj zdjęcie
Krzyś_
+3 głosów:3
Kamienica plac Miarki 2 miała takie okna na parterze:

Trzeba sprawdzić.
2024-07-01 12:07:52 (rok temu)
Krzyś_
+2 głosów:2
do Krzyś_: Tak, po lewej Miarki 2, a po prawej narożna Kochanowskiego 13.
2024-07-01 12:13:11 (rok temu)
do Krzyś_: Dziękuję dopisane...☺☺☺ zdjięcia byly opisane jako ...."Na spaceru z mamusią i pani Joasią Lagowską. Pani Lagowska chyba przyjechala do Katowic pociągiem, bo zdjięcia są z okolic stacji kolejowej. Tak samo ja się pare lat temu kręcilem z aparatem po tych ulicach czekając na następne poloczenie do Cieszyna ☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Czeski błąd ☺
2024-07-01 15:16:46 (rok temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do vetinari: Ładuj kolejne :-)
2024-07-01 15:29:47 (rok temu)
do Krzyś_: Niestety, więksioścz zdjięć z tego albumu jest z urlopu albo z samego mieśkania....
2024-07-01 16:18:14 (rok temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 30 czerwca 2024, godz. 21:39:06
Źródło: Zbiory prywatne
Rozmiar: 1294px x 1299px
1 pobranie
781 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
pl Miarki 2
więcej zdjęć (31)
Zbudowano: 1898
pl. Miarki Karola
więcej zdjęć (350)
Dawniej: Blücherplatz
Plac został wytyczony w okresie szybkiej rozbudowy śródmieścia na przełomie XIX i XX wieku. Opiekował się nim w miarę swoich możliwości założony w 1874 niemiecki Związek Upiększania Miasta (niem. Verschönerungsverein), który jednak zdobywał środki na swą działalność z dorywczych składek mieszkańców miasta. Dopiero ok. 1910 magistrat ówczesnych Katowic udzielił pierwszej pomocy materialnej na posadzenie drzew i urządzenie regularnego skweru. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku przy pl. K. Miarki 1 funkcjonował oddział towarzystwa ubezpieczeniowego "Patria" i oddział Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń. W 1932 na placu wybudowano stację pomp. Na placu znajduje się też. pomnik Stanisława Moniuszki, wpisany do Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego.