starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Kresy woj. pomorskie Gdańsk Śródmieście ul. Łagiewniki Brama św. Jakuba (Bastion św. Jakuba)

1600 , Widok na pierwszą Bramę św. Jakuba. W okolicach 1625 r. na jej miejscu zostanie usypany bastion św. Jakuba. Niżej (od lewej) widoczne kościoły św. Bartłomieja i św. Jakuba

Skomentuj zdjęcie
IgorGP
Na stronie od 2024 grudzień
1 rok 6 miesięcy 1 dzień
Dodane: 31 grudnia 2024, godz. 14:12:13
Aktualizacja: 1 stycznia 2025, godz. 16:57:26
Źródło: wikipedia
Rozmiar: 1414px x 902px
3 pobrania
773 odsłony
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia IgorGP
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Zbudowano: 1454
Zlikwidowano: 1815
Dawniej: Jakobstor; Pulverturm

Zalążkiem pierwszej bramy była furta w palisadzie przed fosą, którymi otaczano Stare Miasto od 1454, od początków wojny trzynastoletniej. Po zastąpieniu palisady wałami ziemnymi, zapewne w 1461, w miejscu furty powstała drewniana brama, w 1482 (pierwsza wzmianka: tor bey s. jacob) zastąpiona ceglaną, krytą jeszcze drewnianym dachem, ze wzmocnionymi (z uwagi na bagienny grunt) fundamentami. W 1490 wykopano przed wałem i bramą kolejną fosę, z wybranej ziemi usypano przed nimi wał zewnętrzny, drugą fosę, zewnętrzną, wzmocnioną palisadą i blokhauzem. W latach 1490–1491 do wału dodano ceglany mur, w ciągu którego wybudowano też flankującą od zachodu Basztę św. Jakuba. Od wschodu brama była flankowana przez zbudowaną w okresie 1491–1494 Basztę pod Ciemną Gwiazdą. W latach 1518–1519, przed ostatnią wojną z zakonem krzyżackim, wybudowano blokhauz znajdujący się na wale między fosami, w linii bram św. Jakuba i Bożego Ciała.



Była dwuwieżową budowlą, przystosowaną do użycia broni palnej, z przesklepionym przejazdem i znajdującą się nad nim izbą straży, ze szkieletowymi hurdycjami (drewnianymi gankami) wieńczącymi ostatnią kondygnację. Obsługiwała przede wszystkim ruch z obszaru byłego Młodego Miasta, głównie z działających tam cegielni i wapiennika. Po przejęciu przez Bramę Bożego Ciała funkcji głównego węzła komunikacyjnego, od lat sześćdziesiątych XVI wieku znajdowała się w coraz gorszym stanie. Z chwilą przystąpienia do budowy linii bastionów w północno-wschodniej części miasta (w stronę Długich Ogrodów), w celu uzyskania miejsca pod budowę nowego Bastionu św. Jakuba, w 1625 została zasypana ziemią i przeznaczona na bastionowy magazyn prochowy. Położona na południowych tyłach ukończonego w 1635 bastionu, 6 XII 1815 w wyniku wybuchu prochu przestała istnieć.


ul. Łagiewniki
więcej zdjęć (68)
Dawniej: Schüsseldamm
Ulica powstała jako grobla między Starym i Młodym Miastem, o której w 1402 roku napisano "nuwe gasse geende von dem hakelwerke off unsir junge stadt" (nowa ulica idąca z Osieku na nasze Młode Miasto). W 1415 roku nazywano ją nuwer tam (Nowy Wał). Nazwa ta obejmowała także dzisiejszą ul. Stolarską.
Nazwa Schüsseldamm (Wał Misy czy też Mis) występuje od 1565 roku i pochodzi od zamieszkujących ją tokarzy mis, którzy już w 1526 roku utworzyli w Gdańsku cech wspólnie z tokarzami bloków i krzeseł. Dzisiejsza nazwa ma się nijak ni do historycznej nazwy, ni do niegdyś ją zanieszkujących rzemieślników. Za