Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
14 września 1937 , Nový Bohumín - Před pomníkem prezidenta Tomáše Masaryka, v den jeho smrti, 14. září 1937 /
Nowy Bohumin - Przed pomnikiem prezydenta Tomáša Masaryka w dniu jego śmierci, 14 września 1937 r.
Oryginalny pomnik z rzeźbą akademickiego rzeźbiarza J. Pelikana odsłonięto na placu w Bohuminie 28 października 1930 r.
W 1938 roku posąg został rzekomo ukryty, ale nie został znaleziony po wojnie W 1947 r. odlano w Hucie Trzynieckiej według zachowanego modelu rzeźby, nowy posąg, a dzięki zbiorom publicznym rzeźbę ponownie wzniesiono w tym samym miejscu. W związku zeznaniem naocznego świadka pana Jakverta byl posąg rozabrany w nocy z 4 marca 1961 r., posąg został rozbity na kawałki i stopiony. Granitowa bryla prześla remontem i znajduje sie obecnie w parku P.Bezruča w Boguminie.