starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. wileńskie Wilno (Vilnius) Stare Miasto ul. Aušros Vartų Ostra Brama (Ašmens vartai)

maj 1935 , Pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego w Wilnie. Źródło: Ilustracja Łódzka : tygodniowy bezpłatny dodatek "Republiki". 1935-06-09

Skomentuj zdjęcie
Ewqa100
Na stronie od 2017 styczeń
9 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 12 sierpnia 2025, godz. 22:33:20
Rozmiar: 1351px x 1700px
Licencja: Public Domain
Aparat: 15.0
0 pobrań
191 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Ostra Brama (Ašmens vartai)
więcej zdjęć (117)
Atrakcja turystyczna
Zabytek: -

Ostra Brama (łac. Porta Acialis, lit. Ašmens vartai lub Aušros Vartai, biał. Вострая брама – brama miejska na Starym Mieście w Wilnie, gotycka, wzniesiona w latach 1503–1514, wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego będąca jedyną pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich.



Od wewnętrznej strony bramy znajduje się klasycystyczna, wzniesiona w 1829, kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia). Stanowi ona zamknięcie ulicy Ostrobramskiej.



W średniowieczu istniał zwyczaj, że we wnękach wież bramnych, nad bramą, umieszczano święte obrazy. Wilno pierwotnie miało pięć bram miejskich, w tym bramę Miednicką (od drogi prowadzącej do Miednik). Brama ta nazywała się też Ostrą, od części południowego przedmieścia o nazwie Ostry Koniec. Masywna, kwadratowa wieża bramna, wzniesiona wraz z obwodem murów obronnych na początku XVI wieku jest wymieniona w przywileju wydanym mieszczanom wileńskim przez króla Aleksandra Jagiellończyka 6 września 1503.



Ze wszystkich bram do naszych czasów pozostała tylko Ostra Brama, reszta została zniszczona w XIX wieku.



Bramę zbudowano w stylu późnogotyckim między 1503 a 1514. Była to budowla wzniesiona na planie niemal kwadratu (11,2 × 10,8 m) o grubości murów dochodzącej do dwóch metrów. W przyziemiu umieszczono sklepiony krzyżowo przelot bramny otwarty na północ i południe otworami zamkniętymi łukiem odcinkowym. Wnęka w elewacji południowej jest wyższa i zawiera szczelinę służącą do opuszczania kraty zamykającej dodatkowo wejście. Wnętrze bramy jest podzielone stropem na dwie kondygnacje.



Górną kondygnację bramy wieńczy wysoka, pełna attyka, dekorowana wykonanym w narzucie tynkowym reliefowym fryzem, budowanym z elementów niderlandzkiego ornamentu okuciowego. Kompozycja na ścianach północnej i południowej składa się z dwóch aedicul ujętych obeliskami i połączonych wolutami. Pomiędzy nimi umieszczono owalny medalion, podtrzymywany przez wpięte gryfy i wypełniony płaskorzeźbą jeźdźca Pogoni litewskiej.



 



 


Zbudowano: 1935

Urna z Sercem Piłsudskiego oraz prochy jego matki przez rok stały zamknięte w niszy w kościele św. Teresy w Wilnie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się rano Mszą św. w kościele św. Teresy w Wilnie. Była na niej wdowa Aleksandra Piłsudska z córkami, Jadwigą i Wandą, oraz przedstawicieli władz na czele z prezydentem RP Ignacym Mościckim. Mszę żałobną w kościele św. Teresy celebrował ks. arcybiskup Romuald Jałbrzykowski. Jednocześnie w kaplicy Ostrobramskiej odprawił nabożeństwo żałobne biskup polowy Józef Gawlina. W tym samym czasie odprawione zostały Msze żałobne we wszystkich kościołach wileńskich oraz w świątyniach innych wyznań.

Po zakończeniu modłów wyniesiono z kościoła urny z Sercem Marszałka Piłsudskiego oraz trumny z prochami jego Matki.


ul. Aušros Vartų
więcej zdjęć (253)
Dawniej: Ostrobramska