starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Kresy woj. zachodniopomorskie powiat wałecki Mielęcin Kościół Matki Bożej Bolesnej

1975 , Mielęcin . Kościół Matki Boskiej Bolesnej. Figura matki Boskiej z Dzieciątkiem ok. 1370 r warsztat pomorski pod wpływem kręgu tzw. Madonny na lwie. Rzeźba konserwowana w 1967-1968 przez PKZ Warszawa. Po konserwacji przekazana przez parafię w Tucznie do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Znajduje się tam do dziś.

Skomentuj zdjęcie
da signa
+1 głosów:1
Dopisałam do nn, ponieważ kościół w Mielęcinie pod tym wezwaniem istnieje od 1979 i nie znalazłam informacji, aby wcześniej był tam inny. Być może chodzi o inną miejscowość.
2025-09-30 08:14:01 (8 miesięcy temu)
polskup
+1 głosów:1
2025-09-30 08:24:16 (8 miesięcy temu)
da signa
+1 głosów:1
do polskup: No tak, przeszukałam cały internet poza Fotopolską :)) Pytanie do którego kościoła przypisać. Bo drewniany spłonął w 1949 r a zdjęcie zrobione w latach 70-tych czyli figura pewnie stoi w nowym kościele, albo w jakimś zupełnie innym miejscu .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2025-09-30 08:37:43 (8 miesięcy temu)
do da signa: Do drewnianego chyba można, skoro tam stała. A dalej szukamy :))
2025-09-30 08:52:34 (8 miesięcy temu)
2025-09-30 08:56:30 (8 miesięcy temu)
do da signa: Chyba jest problem: To nie ta. I tu potwierdzenie:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 2 link
2025-09-30 09:00:52 (8 miesięcy temu)
da signa
+1 głosów:1
do polskup: Trochę mylący jest ten wpis na FB , ale przeczytaj dokładnie " Wszyscy w powiecie wałeckim, jak i w jego okolicach znamy figurę Matki Boskiej ze Skrzatusza. Przez wiele lat kultywowana tradycja, pielgrzymki, osławiły i nadały owej figurce potężne znaczenie. Wielu przypisuje, iż to najstarsza i najbardziej zabytkowa rzeźba z naszego terenu. Niewielu jednak wie, że owa figura pochodzi z Mielęcina, z miejsca, w którym istniała jeszcze starsza rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. O wcześniejszej rzeźbie pochodzącej z II poł. XIV w. piszę w Wałeckich Zeszytach Muzealnych, do których serdecznie zapraszam. "
2025-09-30 09:03:43 (8 miesięcy temu)
do da signa: Właśnie dotarło do mnie. Czyli była druga, ale tylko jedną przeniesiono (uratowano?).
2025-09-30 09:05:54 (8 miesięcy temu)
do da signa: Może jest w Słupsku:
wklejam akapit, str. 10: M i e l ę c i n (pow. Wałcz). Matka Boska z Dzieciątkiem — rzeźba ze spalonego
w 1954 r. kościoła filialnego, lata 70 XIV w., gotycka (typ tzw. „Madonna na lwie”),
warsztat pomorski. W XIX w. umieszczona została w feretronie i przemalowana.
Usunięto warstwę przemalowań (do drewna) sposobem mechanicznym i chemicz­
nym pastą odstranowac. Dezynsekcję i impregnację przeprowadzono w winofleksie
z gameksanem i toluenem rozpuszczonym w acetonie; następnie całość zmyto aceto­
nem i przewoskowano woskiem pszczelim. Prace z kredytów konserwatorskich
w 1968 r. przeprowadziły mgr J. Łęczyńska i mgr D. Mitraszewska, badania labora­
toryjne — mgr P. Rudniewski (PKZ Oddział Warszawa). Obiekt po konserwacji prze­
kazany został przez parafię rzymsko-katolicką w Tucznie Muzeum Pomorza Środko­
wego w Słupsku.
2025-09-30 09:10:27 (8 miesięcy temu)
do polskup: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-09-30 09:10:57 (8 miesięcy temu)
do polskup: Artykuł na temat figury jest w tym wydawnictwie , pewnie autor napisał gdzie figurę sfotografował
2025-09-30 09:27:14 (8 miesięcy temu)
do da signa: Oby :) Tylko jak tam zajrzeć? Chyba @legion bywa gdzieś tam w okolicy :)
2025-09-30 09:34:40 (8 miesięcy temu)
da signa
+1 głosów:1
do polskup: Może za jakiś czas będzie można znaleźć w sieci. Tło , na którym jest sfotografowana figura to rozłożona , czerwona tkanina ze śladami zagnieceń. Zdjęcie raczej nie zostało zrobione z ekspozycji tylko gdzieś na zapleczu.
2025-09-30 09:42:33 (8 miesięcy temu)
da signa
+2 głosów:2
do polskup: Zapytałam autora artykułu gdzie obecnie znajduje się figura. Odpowiedź brzmi - w muzeum w Słupsku.
2025-10-02 16:41:13 (8 miesięcy temu)
do da signa: Super. Czyli jak w artykule, do którego się dokopałem 4 posty temu :) Możemy też zaufać dacie pożaru i zmienić w opisie obiektu kościoła, bo chyba mamy rozbieżność.
2025-10-02 16:45:28 (8 miesięcy temu)
da signa
+1 głosów:1
do polskup: Oczywiście.
2025-10-02 16:46:43 (8 miesięcy temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 29 dni
Dodane: 30 września 2025, godz. 8:11:58
Autor: Krystyna Kowalska ... więcej (81)
Rozmiar: 1494px x 2629px
0 pobrań
311 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Zbudowano: 1756
Zlikwidowano: 1954

Modrzewiowy kościół Matki Bożej Bolesnej fundacji Franciszki ze Skoroszewskich Krzyckiej. Spłonął doszczętnie 16 marca 1949 roku.


Wnętrza muzeum
więcej zdjęć (6)
Zamek Książąt Pomorskich
więcej zdjęć (48)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1507
Zabytek: 46

Wybudowany w 1507 r. za panowania księcia Bogusława X w stylu gotyckim.



W latach 1580-1587 został przebudowany na dwupiętrowy budynek w stylu renesansowym z dużymi oknami i ozdobną wieżą. Jest usytuowany w sąsiedztwie rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu słupskiego. W pobliżu znajduje się młyn zamkowy. W XVI i XVII wieku był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Panowanie niemieckie (od 1653 r.) przyczyniło się do dewastacji zamku. W drugiej połowie XVIII w. przebudowano go na koszary wojskowe, zaś po pożarze w 1821 r. urządzono w nim magazyny zbożowe. Po II wojnie światowej obiekt gruntownie wyremontowano, m. in. odbudowano głowicę wieży. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W salach wystawowych zamku można obejrzeć m.in. jedną z największych kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. W 2007 r. dokonano gruntownej renowacji obiektu, m. in. odnowiono elewację, wymieniono okna i zrekonstruowano ogrody zamkowe od strony ul. Zamkowej.



Źródło:

Licencja: CC


ul. Dominikańska
więcej zdjęć (260)
Dawniej: Mönschstrasse