|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
4 października 2025 , Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe. Dawny pałac Kornów. Widok od strony parku. |
Po lewej postać Heinricha Augusta Jacoba von Korn. Po drugiej stronie wykusza znajduje się rzeźba przedstawiająca jego małżonkę, Helene z domu Moritz-Eichborn. 2025-10-04 18:34:32 (8 miesięcy temu)
|
|
Na stronie od 2009 czerwiec
17 lat 0 miesięcy 1 dzień |
![]() |
pałace
|
Pałac w Pawłowicach to dawna posiadłość rodziny Kornów, słynnych wydawców i mecenasów sztuki. Senior rodu Heinrich Korn, założyciel Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego, właściciel pawłowickiego folwarku, wybudował pałac w latach 1891-1895, prawdopodobnie wg projektu Augusta Ortha. Później przekazał go córce Marii i zięciowi Constantinowi von Schweinichen. Do kompleksu pałacowego należy budynek główny ozdobiony herbami Heinricha von Korn i jego żony Heleny z domu von Eichborn; obok głównego budynku pałacu znajduje się połączony z nim osobny i mniej okazały budynek, przyozdobiony nad wejściem herbem córki von Kornów - Marii oraz jej męża Constantina von Schweinichen; przed frontowym wejściem pałacu widoczna jest kamienna okrągła podstawa, dziś pusta, na której do 1945 znajdował się nagrobek ostatniej Świnkowej na Świnach, Erdmuthe Sophie z domu von Zedlitz (1665 - 1729), odnaleziony przy robotach kanalizacyjnych w Jaworze około roku 1890.
Obok pałacu znajduje się tzw. ordynacja (Fideikommissrittergut), czyli duże gospodarstwo rolne, a pałac otoczony jest pięknym parkiem. Obecnie w pałacu mieści się Centrum Edukacyjno-Rozwojowe stanowiące jednostkę organizacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Malownicze miejsce, bujna zieleń i piękny, zabytkowy, dziewiętnastowieczny pałac położony na terenie ośmiohektarowego parku z oczkiem wodnym, to prawdziwe miasto-ogród, zgłoszone przez wrocławian do konkursu na "miejsce magiczne".
Przed wojną po pawłowickim stawie pływały gondole. Łęgowe arboretum służyło za miejsce spacerów, a rozległe tereny leśne zachęcały do przejażdżek konnych. W młynie można było spotkać się na podwieczorku i zażyć samotności w świątyni dumania.
Po wojnie posiadłość przeszła na własność Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków, a Pawłowice dostały swoją drugą szansę.
Dziś, gdy wyremontowano pomieszczenia gospodarcze będące częścią dawnego folwarku, a także odrestaurowano pałac i oficyny dworskie, powstało zaplecze konferencyjne z bazą hotelową. Obecnie Pałac w Pawłowicach z powodzeniem pełni funkcję ośrodka edukacyjno-szkoleniowego.
Info za: [