|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 17 głosów | średnia głosów: 5.63
7 stycznia 1987 , Stacja kolei wąskotorowej w RudachSkomentuj zdjęcie
|
Dodane: 18 lutego 2012, godz. 13:57:16 Autor zdjęcia: Guderian Rozmiar: 1135px x 752px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: HP Scanjet djf4100
9 pobrań 2599 odsłon 5.63 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Guderian Obiekty widoczne na zdjęciu Stacja kolejowa Rudy więcej zdjęć (92) Dawniej: Rauden Kleinbahnhof, Groß Rauden, Rudy Wielkie, Rudy Zabytek: A/1476/92 br /> Stacja powstała wraz z budową linii kolejowej wąskotorowej Gliwice Trynek - Racibórz Płonią w latach 1897-1903. Znajdowała się na 41,1 km wspomnianej linii. Zbudowało ją przedsiębiorstwo Górnośląskie Tramwaje Parowe. Do 1945 roku korzystało z niej około 700 tysięcy pasażerów rocznie. W roku 1945 kolejka została przejęta przez PK P i włączona do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Do polowy lat 60. xx wieku była głównym środkiem transportu dla ludności z tamtych terenów. Przewoziła około milion pasażerów rocznie. Podróż z Gliwic do Raciborza trwała około 2,5 godziny. Po likwidacji linii w 1991 roku stacja Rudy wraz z trzytorową halą lokomotywowni, wodną wieżą ciśnień oraz budynkami gospodarczymi została przekształcona w skansen kolejki wąskotorowej. Zwiedzającym została udostępniona w 1994 roku. Na terenie obiektu efcsponuje się: parowozy Las49, PW53 oraz Ryś; lokomotywę akumulatorową Ldag5; spalinowozy - Lxd2, Lydi, Lydi2, Wis 40, W I SĄO , WN75, 2WLS40/50, GLS30 oraz elektrowóz Siemens z roku 1896. Ponadto można zobaczyć kilkanaście wagonów. Dodatkową atrakcją są przejazdy kolejką w okresie od wiosny do jesieni oraz okazjonalnie zimą na trasie Rudy - Paproć -Rudy i Rudy-Stanica-Rudy lub drezyną na terenie stacji. Jaworzno interdyscyplinarnie Przemysł pogranicza śląsko-małopolskiego na przestrzeni wieków ul. Szkolna więcej zdjęć (326) |