| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ośrodek dla sierot z Korei

proszę czekać...

Mało znana historia

Wszystko zaczęło się w dniu 31 maja 1951 roku, kiedy to północno-koreański minister kultury i propagandy Cho Czon Suk w swoim przemówieniu zwrócił się do krajów obozu socjalistycznego z prośbą o pomoc dla koreańskich dzieci w tym w szczególności sierot. Do Polski największa grupa w liczbie 1270 osób dotarła na Dolny Śląsk w 1953 roku, już po zakończeniu wojny. Docelowym miejscem stała się miejscowość Płakowice koło Lwówka Śląskiego. Priorytetowe znaczenie miał fakt, że wieś leżała z dala od szlaków drogowych i kolejowych i była wtedy mało znana i uczęszczana.

Dla koreańskich dzieci przeznaczono poniemiecki kompleks szpitala psychiatrycznego. W sumie było to 13 domów dziecka, szpital dziecięcy, ambulatorium, budynki dyrekcji, księgowość, magazyny, stołówki i mieszkania oraz naturalnie szkoła. Obsługa ze strony polskiej obejmowała 600 osób (kucharki, sprzątaczki, nauczyciele, wychowawcy, lekarze, pielęgniarki). Dzieci z Korei pochodziły z rejonów po obu stronach granicznego, 38 równoleżnika. Akcja z dziećmi z Korei trwała przez 6 lat by nagle zakończyć się w 1959 roku.

W tym czasie dzieci były pod stałą opieką koreańskich wychowawców dbających o ich ideologiczny kręgosłup. Do dziś są osoby w KRLD władające językiem polskim, którego nauczyły się u nas na Dolnym Śląsku, w tym sam szef Towarzystwa Przyjaciół Polski w Korei. Jedna z dziewczynek, która zmarła w Polsce pochowana jest na wrocławskim cmentarzu Osobowickim.

b/h2009 na podst."Sieroty Koreańskie" Jolanta Krysowata "Karta" 42/2004

Skomentuj artykuł
Ja w roku 1954 byłem na koloniach w Krzeszowie, obok "Betlejemki" razem z dużą grupą dzieci koreańskich.
2012-05-30 11:51:17 (14 lat temu)
 
do izydorczak: Zdjęcie z tej kolonii może się znajdzie?
2012-06-02 19:34:54 (14 lat temu)
  
do izydorczak: Jakiś rok temu w TV pokazywano reportaż na ten temat. Nawet jeden z obecnych dyplomatów KRL-D był wychowankiem z tej grupy. Może gdzieś tam poszukać?
2012-06-22 17:56:42 (14 lat temu)
  
izerski
 
O pałacu w Płakowicach, obecnie w granicach Lwówka Śl., bardzo dużo w książce "Pogórze izerskie w cieniu swastyki". Jest tam cały rozdział poświęcony działającemu tutaj zakładowi opiekuńczemu i nie tylko.
2013-10-27 13:58:44 (12 lat temu)
 
Tu jest film dokumentalny na ten temat
2013-10-28 12:52:05 (12 lat temu)
 
Dagmara
 
"Jedna z dziewczynek, która zmarła w Polsce pochowana jest na wrocławskim cmentarzu Osobowickim." - gdzieś wspominano, że drugą pogrzebano w Lwówku Śląskim, ale jak z tym faktycznie było, to nie wiem... Może ktoś się orientuje?
2013-11-05 12:53:51 (12 lat temu)
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet