|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
20 sierpnia 2025 , Niesamowity ślad przeszłości na witrażu w nawie bocznej |
A pod tym: "Malarnia szkła Fred. Müller Quedlinburg" 2026-04-07 08:35:46 (2 miesiące temu)
|
|
Na stronie od 2023 czerwiec
3 lata 0 miesięcy 16 dni |
Ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsza murowana budowla sakralna w Katowicach. Najcenniejszymi zabytkami tej świątyni są witraże, ambona i organy.
Witraże w prezbiterium ufundowane przez rodzinę Winklerów przedstawiają sceny biblijne z Starego i Nowego Testamentu. Ambona przedstawia płaskorzeźbę Chrystusa i czterech ewangelistów, natomiast podstawę ambony stanowiła rzeźba anioła z Biblią, która została skradziona.
Obecnie w kościele znajdują się 41-głosowe organy z 1922 roku a w okresie letnim organizowane są koncerty organowe.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1855 r. według projektu Richarda Lucea a zakończono w 1858.
W 1947 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą ewangelickich księży i świeckich poległych w czasie II wojny światowej. W 1949 roku wybudowano nowy ołtarz, który przedstawia scenę Zmartwychwstania Pańskiego. Autorem projektu był Artur Cieńciała.
W 1993 roku, w czasie remontu plebanii znaleziono starodruki, a wśród nich jeden z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego Biblię Radziwiłłowską zwaną Biblią Brzeską z 1564 roku. Biblia ta została poddana gruntownej renowacji i stanowi cenny zabytek wielowiekowej obecności polskiego ewangelicyzmu na Śląsku, żródło: