starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Katowice Śródmieście al. Korfantego Wojciecha Korfantego 3

Lata 1988-1989 , Budynek na rogu ulic Korfantego i Moniuszki, w tym czasie siedziba Muzeum Śląskiego

Skomentuj zdjęcie
Dana
+1 głosów:1
Datowanie do poprawy - budynek był siedzibą Muzeum Śląskiego w latach 1984–2018. Pojazdów tu "сколько угодно", więc poproszę o pomoc.
2026-05-08 11:25:59 (miesiąc temu)
ulec
+3 głosów:3
do Dana : Polonez przed wejściem do muzeum chyba od 1987 roku.
2026-05-08 11:57:03 (miesiąc temu)
do ulec: Już poprawiłam, dzięki :)
2026-05-08 12:03:11 (miesiąc temu)
do ulec: To jakiś charakterystyczny Poldek?
2026-05-08 12:11:35 (miesiąc temu)
ulec
+3 głosów:3
do Jarosław Dubowski: Chodziło, że produkowany od 1987 roku (szyby w tylnym słupku).
2026-05-08 12:55:38 (miesiąc temu)
do ulec: Jako górną granicę proponuję rok 2000 kiedy wprowadzono białe tablice rejestracyjne.
2026-05-08 13:05:49 (miesiąc temu)
yani
+1 głosów:1
do PiotrW:
Czarne tablice wz. 1976 ważne są do dziś, to tak na marginesie...
2026-05-08 13:36:05 (miesiąc temu)
ulec
+2 głosów:2
do PiotrW: Ja bym zostawił przedział 87-88. Na zdjęciu z roku 89 kiosk przesunięty jest do krawędzi chodnika: . Na zdjęciu z roku 1988 kiosk stoi jeszcze przy muzeum: .
2026-05-08 14:00:35 (miesiąc temu)
do yani: Wolne żarty. W mieście prawie 200 tys. jeździ może 10 takich aut. W jakim ty żyjesz świecie. By auto jeździło na takich tablicach musiałby zostać zarejestrowane przed 05.2000 i nie być przerejestrowywane ( sprzedaż zakup). Rozumiem że ten Ikarus też jeździ do dzisiaj. :)
2026-05-08 15:21:50 (miesiąc temu)
do PiotrW: Moj Ojczulek przez 30 lat jeździł na takich blachach, do obecnego roku, gdy zezłomował swoją "miłość".
2026-05-08 15:27:53 (miesiąc temu)
yani
+1 głosów:1
do PiotrW:
Masz chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem - nic nie pisałem o tym, że zdjęcie może być zrobione dziś.
To była tylko uwaga, aby ktoś nie pomyślał, że czarne tablice wycofano po 2000 roku.
2026-05-08 15:33:01 (miesiąc temu)
do yani: Ponadto, przy Twojej propozycji do 2000 spodziewałbym się jednak już nie co innych pojazdów
2026-05-08 15:39:00 (miesiąc temu)
do Woj11:
To chyba nie do mnie?
2026-05-08 15:43:44 (miesiąc temu)
Przed 1990 - wciąż jest kiosk, którego nie widać tutaj: :)
2026-05-08 15:49:13 (miesiąc temu)
do yani: Nie. Adresatem jest Piotr oczywiście
2026-05-08 15:51:30 (miesiąc temu)
Tak w ogóle to chyba 1988+, bo na tym zdjęciu, z marca 1988, nie widać krat na parterze po prawej i nie ma szyldu "Galeria":
2026-05-08 15:52:19 (miesiąc temu)
do Woj11:
:)
2026-05-08 16:04:24 (miesiąc temu)
PiotrW
+1 głosów:1
do Woj11: Woj, jeżeli niema białych blach tzn. że ich jeszcze nie wprowadzono. To wielkie miasto, dziennie rejestrowano parędziesiąt aut musiałby to być wielki "zufal" aby np. był to rok 2001 i w tym miejscu nie trafiła by się biała blacha.
2026-05-08 16:05:34 (miesiąc temu)
Dana
Na stronie od 2015 październik
10 lat 8 miesięcy 13 dni
Dodane: 8 maja 2026, godz. 11:21:06
Autor: Stanisław Jakubowski ... więcej (70)
Rozmiar: 2087px x 1505px
3 pobrania
213 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dana
Obiekty widoczne na zdjęciu
Korfantego 3
więcej zdjęć (136)
Zbudowano: 1899
Dawniej: Muzeum Śląskie, Zakłady Drzewne Przemysłu Węglowego, Hotel Grand
Zabytek: A/1314/83 z 3.10.1983
Pod koniec XIX wieku niemiecki przedsiębiorca Max Wiener, właściciel hotelu de Prusse, sprzedał miastu budynek na ratusz. Za otrzymane pieniądze wybudował elegancki hotel - Grand Hotel. Architekt budynku jest trudny do ustalenia, bowiem autorzy albumu "Pozdrowienia z Katowic" wymieniają śląskiego architekta Ignatza Grünfelda, natomiast książka "Bugucice, Załęże et nova villa Katowice" wskazuje na Gerda Zimmermanna.
Budynek powstał w 1899. Grand Hotel był wówczas najbardziej reprezentacyjnym hotelem w Katowicach. Na parterze otwarto kawiarnię i restaurację. W hotelu zajmowano się również handlem winami. W 1922 w budynku swoje biura otworzyła Huta Pokój, Śląskie Zakłady Górniczo-Hutnicze i Zakłady Cegielskiego. Przez jakiś czas działał tu również Wyższy Urząd Górniczy. Kamienica stopniowo zmieniała swoich właścicieli. Od stycznia 1945 funkcjonowała tu komendantura wojsk radzieckich. Po jej odejściu, budynek przejęły Zakłady Drzewne Przemysłu Górniczego. W 1984 po swym reaktywowaniu, do budynku wprowadziło się tymczasowo Muzeum Śląskie, które trzy lata później obejmowało cały budynek.
Budynek został zbudowany z stylu neorenesansowym. Były Grand Hotel ma powierzchnię około 1.710 m². W budynku funkcjonowała elektryczna, ozdobna winda. Przez lata fasada budynku ucierpiała: znajdujące się w holu wejściowym płaskorzeźby, obrazujące socjalistyczną moralność, zostały otynkowane bądź przykryte deskami; ze szczytu budynku zniknęła rzeźba, a windę zdemontowano.




Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]
al. Korfantego Wojciecha
więcej zdjęć (3030)
Dawniej: Schloss Strasse, Zamkowa, Al. Armii Czerwonej