starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Bielsko-Biała Śródmieście Bielsko ul. 3 Maja

2 maja 2026 , Widok ul. 3 Maja z Zamku w kierunku dworca.

Skomentuj zdjęcie
PiotrW
Na stronie od 2019 styczeń
7 lat 5 miesięcy 6 dni
Dodane: 12 maja 2026, godz. 13:50:33
Autor zdjęcia: PiotrW
Rozmiar: 6960px x 4640px
Aparat: Canon EOS R7
Obiektyw: TAMRON 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD B016
1 / 320sƒ / 9.0ISO 20030.0 mm (35 mm eq)
0 pobrań
68 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia PiotrW
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. 3 Maja
więcej zdjęć (582)
Dawniej: Neue Zufahrtstraße, Tunnelstraße, Kaiser-Franz-Josef-Straße, Adolf-Hitler-Straße, W. Lenina
Została wytyczona w 1889 r. jako droga prowadząca z centrum miasta do nowego dworca kolejowego (dziś Bielsko-Biała Główna). Stała się główną arterią wówczas gwałtownie się rozwijającego Dolnego Przedmieścia, szybko zapełniając się wielkomiejską zabudową, tworzoną głównie według projektów Karola Korna (a po jego śmierci w 1906 r. kancelarii architektonicznej Karl Korn kierowanej przez jego brata - Felixa); stąd też zwana jest czasami "promenadą Korna". Najpierw nosiła nazwę Nowej Drogi Dojazdowej (Neue Zufahrtstraße), potem Tunelowej (Tunnelstraße), aż w 1898 r. z okazji 50-lecia panowania Franciszka Józefa I uczczono w nazwie ulicy postać władcy. Obecną nazwę nadano w latach międzywojennych, jednak już w 1939 r. doszło do kolejnej zmiany - tym razem na Adolf-Hitler-Straße - a do następnej w roku 1945 - na Lenina. ''3 Maja'' przywrócono w 1990 r. Zabudowę zachodniej pierzei tworzy przede wszystkim zespół trzypiętrowych kamienic mieszczańskich z lat 1890–1913, z kolei od wschodu na odcinku od Przechodu Schodowego ulica pozostaje praktycznie niezabudowana (z wyjątkiem skrzyżowania z ul. Wałową) ze względu na trochę niefortunny przebieg linii kolejowej. Obecnie na całej długości ma dwa pasy ruchu w każdą stronę (w rejonie skrzyżowań więcej), nieoddzielone pasem zieleni; stanowi część drogi wojewódzkiej nr 942. Niestety powoduje to, że dawna reprezentacyjna aleja jest dziś tylko drogą przelotową i od lat żadne władze nie chcą tego zmienić...