Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
Późnobarokowy, murowany kościół wybudowany w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1670. Postawiony na najstarszym cmentarzu Rudy Śląskiej; do 1902 roku pod wezwaniem Świętej Trójcy. Wyposażenie przeniesione z pierwszego starego, drewnianego kościoła: organy 10-głosowe, balaski, balustrada chóru, późnobarokowa ambona wisząca, kamienna chrzcielnica (obecnie kwietnik). Nowe wyposażenie XIX-wieczne: witraże w prezbiterium z 1885, ołtarze boczne; wyposażenie XX-wieczne: ołtarz główny w formie groty lourdzkiej -z cegły obsypanej gruzem skalnym nawiezionym z Lourdes w czasie budowy kościoła. Kościół poświęcono 26 października 1806 r. Od 19 grudnia 2008 roku jest to Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.