starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Jelenia Góra Centrum pl. Ratuszowy (Rynek) Ratusz z Siedmioma Domami

kwiecień 1941 , Powitanie w Jeleniej Górze Hanny Reitsch (niemiecka pilot, oblatywaczka, rekordzistka sportów szybowcowych i honorowa kapitan lotnictwa wojskowego, jedna z dwóch kobiet w historii Niemiec odznaczona Krzyżem Żelaznym II Klasy).

Skomentuj zdjęcie
fantom
+1 głosów:1
Ta impreza była na rynku przy ratuszu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: spacja
2026-05-31 09:35:47 (27 dni temu)
antypuszka©
+4 głosów:4
Nie w Jeleniej Górze, tylko wtedy w Hirschberg im Riesengebirge, dziś Jelenia Góra.
2026-05-31 13:51:18 (27 dni temu)
Woj11
+4 głosów:4
do antypuszka©: W takim razie sugerujesz, że nazwy znacznej części zbiorów powinny występować pod innymi nazwami np. Варшава dzisiaj Warszawa
2026-05-31 14:58:46 (27 dni temu)
yani
+1 głosów:1
do Woj11:
Chyba nie najlepszy przykład, bo nazwa Варшава nie była pierwotną nazwą. W dodatku była nazwą narzuconą.
2026-05-31 15:21:47 (27 dni temu)
Woj11
+1 głosów:1
do yani: Tak. Ale czy chcemy czy nie. To wiele miejscowości ma taką historię i co mamy ją oddzielać grubą kreską?
2026-05-31 15:30:47 (27 dni temu)
do Woj11:
Ja napisałem tylko o Twoim przykładzie.
Swoją drogą, często piszemy w opisie pod zdjęciem, np.: "ówczesna ulica Marchlewskiego", zamiast "Jana Pawła II".
2026-05-31 15:36:37 (27 dni temu)
do yani: Tak, ale to chyba zależy od wiedzy i decyzji opisującego ( nie jest obowiązkowe ).
2026-05-31 15:38:44 (27 dni temu)
do da signa:
Oczywiście.
2026-05-31 15:39:19 (27 dni temu)
do yani: A teraz sobie skojarzyłem, że chyba włożyłem kij w mrowisko. Jakiś czas temu w sprawie nazwy Jeleniej była potężna i ostra dyskusja
2026-05-31 15:41:54 (27 dni temu)
yani
+1 głosów:1
do Woj11:
Chyba nie śledziłem tej dyskusji, bo nie kojarzę. Ale jeszcze co do komentarza kolegi antypuszki, to myślę, że miał On na myśli jedynie nazwę w opisie pod zdjęciem, a nie w ogóle.
2026-05-31 15:45:17 (27 dni temu)
chrzan233
+1 głosów:1
do antypuszka©: Nazwa Jelenia Góra w kilku różnych formach pojawia się w polskojęzycznych źródłach drukowanych oraz pisanych sprzed 1945 roku, także ciężko dopatrzyć się błędu w podpisie zdjęcia.
2026-06-01 02:01:44 (27 dni temu)
do fantom: To nie wygląda na ratusz...
2026-06-01 06:26:45 (27 dni temu)
4elza
+1 głosów:1
Mam korygować opis, czy zostawić tak jak jest?
2026-06-01 06:27:12 (27 dni temu)
fantom
+2 głosów:2
do 4elza: Zostawić tak jak jest.
2026-06-01 06:32:53 (27 dni temu)
chrzan233
+1 głosów:1
do 4elza: Ujęcie niefortunne, ale to raczej przy ratuszu. Inne zdjęcia z serii z tym samym składem osób towarzyszących i bukietami kwiatów raczej to potwierdzają. Hanna z włodarzami występowała przed zgromadzonymi od strony fontanny, powyższe zdjęcie wydaje się, zostało zrobione od strony południowej. Rząd trzech okien po prawej:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2026-06-01 09:12:43 (26 dni temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 31 maja 2026, godz. 8:31:30
Rozmiar: 3500px x 2363px
1 pobranie
359 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
ratusze
Ratusz z Siedmioma Domami
więcej zdjęć (425)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XVIII w.
Dawniej: Rathaus mit Siebenhäuser
Zabytek: 624/J z dn. 26.03.80; 31.12.97

Ratusz , budynek pierwotnie XVI - wieczny, wielokrotnie palony i niszczony, postawiony na nowo (obecny stan) w 1744 roku. Jest to barokowo-klasycystyczna budowla wzniesiona na planie prostokąta, trójkondygnacyjna, kryta dachem łamanym z czworoboczną wieżą wychodzącą z jego środka, przechodzącą w tambur podtrzymujący hełm z latarnią i zegarem. Nad południowym wejściem łaciński napis głosi: miasto załozył Bolesław Krzywousty w 1108 roku. Wewnątrz ratusza płyta erekcyjna z łacińskim napisem: Bolesław Krzywousty w 1108 miasto załozył, Bolesław Łysy w 1242 miasto rozszerzył, a Bolko Świdnicki w 1281 miasto naprrawił i murami otoczył. W sali posiedzeń drewniane płaskorzeźby przedstawiające dzieje miasta. Obecnie w ratuszu ma siedzibę oddział Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.



(opis pochodzi z wikipedii

)


pl. Ratuszowy (Rynek)
więcej zdjęć (3180)
Dawniej: Markt, Markplatz
Na temat placu ratuszowego w Studium historycznym dla Jeleniej Góry tak można przeczytać:
„Zachowana historyczna zabudowa i układ przestrzenny bloku śródrynkowego — ratusz z lat 1744–1747 oraz dawne domy budnicze (odbudowa z lat sześćdziesiątych). Podcieniowe kamienice w pierzejach rynkowych w dużym stopniu stanowią powojenną rekonstrukcję pierwotnych budynków z II poł. XVII i pocz. XVIII w. — pomimo znacznych uproszczeń i zubożenia elewacji nawiązują one do historycznej zabudowy: zachowana została szerokość parceli oraz linia zabudowy. Skróceniu uległa głębokość poszczególnych działek. Należy zachować obecną zabudowę — ewentualna zmiana wystroju architektonicznego elewacji kamienic winna być prowadzona w oparciu o archiwalne źródła ikonograficzne. Należy zachować fontannę w pierzei wschodniej. Postulowana likwidacja parkingu w pierzei północnej oraz wprowadzenie bruku w miejsce asfaltowej nawierzchni.”
Potem możemy przeczytać w Studium opisy poszczególnych kamienic. Właściwie te opisy to są w większości sugestie jak z danym budynkiem postępować gdyby właściciele postanowili coś przy nim robić. Podane są też daty powstania, czasami dosyć dziwne rozmieszczenie tych rejestrowych. Np. budynki numer 1, 2 i 3 które zostały całkowicie przebudowane i nie ma w nich ani kawałka starych są wpisane do rejestru, a budynki numer 5, 6, 7, 8, 9 których fasady z większością elementów kamiennych są oryginalne znajdują się jedynie w Gminnej Ewidencji Zabytków. Kolejny budynek tej pierzei nr 10 dostąpił zaszczytu bycia w rejestrze. W pierzei zachodniej której wszystkie budynki są w takim samym stanie jedynie numer 16 to formalnie pełnoprawny zabytek choć jedyna stara rzecz w nim to pojedynczy kamienny kwiaton na zwieńczeniu attyki. Inne kamieniczki tej pierzei na których attyce możemy zobaczyć stare kamienne popiersia, kamienne wazy są jedynie w Gminnej Ewidencji Zabytków. Pierzeja północno zachodnia która została najwcześniej całkowicie wyburzona i na nowo całkowicie wybudowana ma w sobie najwięcej rejestrowych: nr 19, 20, 21, 22, 26, 27, 29. Ale kamieniczki 23, 24, 25, 28 już nie są. Pierzeja północno wschodnia ma w sobie jedynie trzy kamieniczki „zabytkowe”; nr 31, 32,, 32a. To są te które jako jedyne w rynku mają funkcję biurową i są właściwie jednym budynkiem. Jest to też jedyny obiekt w rynku w którym można by zrobić bez zbyt dużych nakładów hotel. Pierzeja wschodnia zwana niegdyś Pończoszników i Białoskórników jest jedyną która nie ma rejestrowych obiektów. Jest to pierzeja najpóźniej zburzona i na nowo wybudowana bo prace projektowe nad nią były prowadzone przez pracownię numer 1 Miastoprojektu Wrocław w latach 1968-69. Pierzeja wschodnia jest jedyną gdzie w jednej z kamienic nr 43 odtworzono kamieniarkę na elewacji. Wszystkie kamienice tej pierzei to praktycznie jeden blok mieszkalny połączony lokalem na parterze i galerią idącą z tyłu elewacji na wysokości 1 piętra. Rozwiązanie to zostało podyktowane stworzeniem w parterze zespołu gastronomicznego z paskudnymi budynkami gospodarczymi z tyłu budynku. Była to początkowo Arkadia z otwartym patio w środku. Patio szybko zakryto i zlikwidowano, bo z góry mieszkańcy wrzucali śmieci! Potem miasto zapragnęło mieć Hortex który był w tym miejscu do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie jest to restauracja "Cztery pory roku". No i pierzeja południowo wschodnia w której zachowały się trzy kamienice wraz z wiatami nad klatkami schodowymi, oraz pięknymi sklepionymi piwnicami. Są to budynki 50, 51, 52. które są w rejestrze zabytków. W rejestrze są jeszcze podcienia budynku nr 48. Pozostałe obiekty tej pierzei są w Gminnej Ewidencji Zabytków choć nie ma w nich żadnych reliktów zabytkowych.
Jest jeszcze w środku placu ratusz miejski i tzw. siedem domów które po wojnie zostały tak przebudowane, że stały się jedynie nieciekawym z zewnątrz biurowcem. W środku w przyziemu w godzinach pracy urzędu można oglądać głęboką na kilkanaście metrów studnię przykrytą pancerną szybą i podświetlaną. Sam budynek ratusza powstały w XVIII wieku w całości służy jako siedziba prezydenta miasta, Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego. Na początku XXI wieku piwnice ratusza zostały przebudowane na lokal gastronomiczny. Można tam zobaczyć piękne sklepienia kolebkowe, oraz relikty dawnego gotyckiego ratusza. Niestety najciekawsze elementy są w części służącej za kuchnię i niedostępne dla postronnych. Ratusz mimo, że jest najciekawszym zabytkiem przy placu Ratuszowym, posiada wieżę której platforma widokowa mogłaby być bez większych nakładów udostępniana. Ratusz jest otwarty tylko w czasie pracy urzędu i praktycznie nie jest dostępny dla turystów.
Kazimierz Piotrowski