|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
20 października 2009 , Wnętrze chojnickiej Wieży Ciśnień. Zdjęcie wykonane w 2009r podczas prac konserwacyjnych dzięki uprzejmości pracującej tam ekipy. Zdjęcie fatalnej jakości (robione telefonem z tamtego okresu w słabym oświetleniu) i rozmazane ale chyba jedyne dostępne w internecie które ukazuje jej środek.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 16 czerwca 2026, godz. 19:34:10 Autor zdjęcia: theshadow Rozmiar: 1632px x 1224px Licencja: CC-BY-NC-SA 4.0 Aparat: W200a 1 / 8sƒ / 2.8ISO 320
0 pobrań 69 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia theshadow Obiekty widoczne na zdjęciu
Wieża ciśnień więcej zdjęć (20) Zbudowano: 1898-1900 Wieża wodna, inaczej zwana wieżą ciśnień została wzniesiona w latach 1898 - 1900 przez Towarzystwo Akcyjne A.E.G. z Kolonii-Ehrenfeld, które wybudowało chojnickie wodociągi i elektrownię. Po 40 latach od zawarcia umowy koncesyjnej, tj. w 1939 roku urządzenia te wraz z wieżą ostatecznie przeszły na własność miasta. W połowie lat 70-tych ubiegłego wieku, po wybudowaniu nowych ujęć wody i systemu jej rozprowadzania, wieża ciśnień zakończyła swoją misję w służbie gminy miejskiej. Nie jest to starożytna budowla, jednak znajduje się w ewidencji zabytków jako charakterystyczny obiekt gospodarczy o ponad stuletniej metryce. Wznosi się na wysokość 35 m, a razem z tzw. latarenką 36 m. Nie jest najwyższą budowlą w Chojnicach, lecz umiejscowiona na wzniesieniu góruje nad miastem i jest z daleka widoczna ze wszystkich stron. Ma smukłą sylwetkę, zwieńczona cerkiewną kopułą, dzięki czemu stanowi ładny element w pejzażu i zaciekawia turystów. Średnica wieży u podstawy wynosi 11,30 m i zwęża się ku górze, średnica kopuły przekracza 12 m. Wnętrze nie jest podzielone stropami, stanowi więc jedną kondygnację. Na szczyt wiodą wewnętrzne schody drewniane. Pod kopułą znajduje się zbiornik o pojemności 40 m sześciennych. W końcu ubiegłego wieku miasto sprzedało wieżę prywatnemu inwestorowi, który zamierzał zaadoptować ją dla celów praktycznych (kawiarnia, sala wystawowa, punkt widokowy) lecz jak dotychczas wszystko zatrzymało się na etapie ambitnych planów, z których jak na razie nic nie wynika. ...na podstawie "Bedekeru Chojnickiego" autorstwa K.Ostrowskiego ul. Sępoleńska więcej zdjęć (79) Dawniej: 14 Lutego, Szenfeldzka Po zakończeniu II wojny światowej zmieniono nazwę ulicy z ulicy Szenfeldzkiej na Bydgoską, a 31 stycznia 1955 roku nadano jej nazwę 14 Lutego upamiętniającą dzień wyzwolenia Chojnic. Zgodnie z ustawą o dekomunizacji przestrzeni publicznej od dnia 02 września 2017 roku ulica 14 Lutego została przemianowana na ulicę Sępoleńską. Nazwa 14 Lutego znalazła się na indeksie IPN-u ponieważ upamiętnia ona datę wyzwolenia Chojnic spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Radziecką. |