W miejscu, gdzie wybudowano kościół istniał zakład opakowań drzewnych firmy Wieczerzak (1930).
Kościół pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela, został wybudowany w miejscu powstałego w 1929 r. zakładu stolarskiego państwa Rozalii i Józefa Wieczerzak, na działce odzyskanej od państwa w 1982 r. (od 1952 stolarnia została odebrana prawowitym właścicielom i upaństwowiona) i podarowanej przez syna właściciela stolarni, ks. Józefa Wieczerzaka wraz z siostrami Anną i Joanną, Kościołowi Katolickiemu, na ręce Biskupa Ordynariusza Katowickiego ks. Herberta Bednorza (wówczas Czechowice-Dziedzice należały terytorialnie do diecezji katowickiej), pismem z dnia 8 września 1982 r.
Kościół według projektu architekta Stanisława Niemczyka, uznawanego za polskiego Gaudiego, autora licznych innych nowoczesnych i nietypowych w swej formie kościołów Śląska i nie tylko, m. in. kościoła Ducha Świętego w Tychach
kościół Jana Pawła II w Pszczynie
kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Pierwotny projekt kościoła przedstawiony Komisji do spraw Budownictwa i Sztuki Sakralnej przy Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej, został odrzucony, jednakże ponownie złożony projekt biskupowi diecezji ks. bp Tadeuszowi Rakoczemu, został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję, i w dniu 28 czerwca 1995 r, skierowany do realizacji. Już 27 lipca 1995 r, został w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach złożony wniosek o pozwolenie na budowę, który już kilka dni później, 1 sierpnia 1995 r. został pozytywnie zweryfikowany i zatwierdzony.
Trochę statystyki budowy:
Projekt architektoniczny: arch. Stanisław Niemczyk
współpraca: architekci Anna Niemczyk-Wojtecka i Robert Wojtecki
Projekt wnętrz: arch. Stanisław Niemczyk
Witraże i polichromia: Agnieszka Niemczyk-Janik
Obliczenia statyczne i nadzór: Jerzy Maniura
Kierownik budowy: Jerzy Grygierczyk (krótko także: Zygmunt Tomiczek i Alfons Mynarski)
Powierzchnia zabudowy: 405 m2
Powierzchnia całkowita: 675 m2
Powierzchnia użytkowa: 530 m2
Kubatura: 4850 m3
Projekt: 1995 r.
Realizacja: 1995-1998
Budowa kościoła została zrealizowana na niewielkiej prostokątnej działce zlokalizowanej na gęsto zabudowanym osiedlu domków jednorodzinnych, pomiędzy drogą a linią kolejową. Na działce istniały już zabudowania dawnego zakładu stolarskiego, zaadaptowanego na potrzeby kaplicy tymczasowej. Tymczasowa kaplica została poświęcona przez ks. biskupa Herberta Bednorza w dniu 11 czerwca 1983 r. Tak powstała pierwotna świątynia, która została następnie przebudowana i rozbudowana (o tym w drugiej części opisu). W trakcie realizacji budowy tymczasowa kaplica została wchłonięta przez powstający kościół, i była sukcesywnie rozbierana. Ze względu na niewielki i wąski kształt działki w celu uzyskania jak najdłuższej odległości wejścia głównego od ołtarza, kościół zorientowano ukośnie do przebiegającej nieomal po jednej ze ścian kościoła ulicy, a sama nawa główna kościoła zyskała kształt zbliżony do trójkąta. Oparta na planie trójkąta niezbyt wysoka nawa główna zamknięta została trzema strzelistymi wieżami, co pozwala kościołowi z jednej strony "wtopić się" w otoczenie złożone głównie z niskich zabudowań, a jednocześnie dzięki wieżom zaznaczone zostały granice przestrzeni sakralnej.
Parafia została erygowana i otrzymała za patrona Jezusa Chrystusa Odkupiciela w dniu 23 października 1983 r. Powstała poprzez wyłączenie szeregu ulic z terenu parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. Poza samym kościołem wybudowano w 1985 r. na pozyskanej sąsiedniej działce, przy ulicy Pocztowej 32 probostwo, a także od 1988 r. salki katechetyczne.
W 1994 r. w związku z tym, iż kościół okazał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich parafian, zapadła decyzja o remoncie i rozbudowie, która bardzo szybko przemieniła się w plan budowy nowej świątyni. Po uzyskaniu w dniu 1 sierpnia 1995 r. pozwolenia na przebudowę i rozbudowę, prace w terenie rozpoczęto już 8 sierpnia. Pierwsza msza św. została odprawiona w rozbudowywanej świątyni 15 września 1996 r. Poświęcenie symbolicznego kamienia węgielnego i placu budowy nastąpiło w dniu 5 listopada 1995 r. przez biskupa katowickiego Janusza Zimniaka. Zakończenie prac murarskich zostało wykonane do dnia 18 września 1996 r.
Cztery dzwony dla kościoła poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy w dniu 7 marca 1999 r.
Konsekracja nowego kościoła została dokonana przez biskupa Tadeusza Rakoczego w dniu 29 października 1999 r.
Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach otrzymał nagrodę "Grand Prix" w konkursie "Architektura roku 1999", przyznawaną przez Wojewodę Śląskiego, Architekta Wojewódzkiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział w Katowicach. Ponadto przyznana została nagroda honorowa Marszałka Województwa Śląskiego i katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich - za najlepszą przestrzeń publiczną zrealizowaną w 1998 r.