|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
14 czerwca 2026 , Czechowice-Dziedzice. Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 19 czerwca 2026, godz. 19:49:57 Autor zdjęcia: Maciej Czarnota Rozmiar: 3006px x 3089px Licencja: CC-BY-ND 4.0 Aparat: ILCE-7M5 Obiektyw: Sony FE 24-105mm F4 G OSS or Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM | A + MC-11
0 pobrań 54 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Maciej Czarnota Obiekty widoczne na zdjęciu
Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela więcej zdjęć (15) Architekt: Stanisław Niemczyk Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1995-1998 W miejscu, gdzie wybudowano kościół istniał zakład opakowań drzewnych firmy Wieczerzak (1930). Trochę statystyki budowy: Projekt architektoniczny: arch. Stanisław Niemczyk współpraca: architekci Anna Niemczyk-Wojtecka i Robert Wojtecki Projekt wnętrz: arch. Stanisław Niemczyk Witraże i polichromia: Agnieszka Niemczyk-Janik Obliczenia statyczne i nadzór: Jerzy Maniura Kierownik budowy: Jerzy Grygierczyk (krótko także: Zygmunt Tomiczek i Alfons Mynarski) Powierzchnia zabudowy: 405 m2 Powierzchnia całkowita: 675 m2 Powierzchnia użytkowa: 530 m2 Kubatura: 4850 m3 Projekt: 1995 r. Realizacja: 1995-1998 Budowa kościoła została zrealizowana na niewielkiej prostokątnej działce zlokalizowanej na gęsto zabudowanym osiedlu domków jednorodzinnych, pomiędzy drogą a linią kolejową. Na działce istniały już zabudowania dawnego zakładu stolarskiego, zaadaptowanego na potrzeby kaplicy tymczasowej. Tymczasowa kaplica została poświęcona przez ks. biskupa Herberta Bednorza w dniu 11 czerwca 1983 r. Tak powstała pierwotna świątynia, która została następnie przebudowana i rozbudowana (o tym w drugiej części opisu). W trakcie realizacji budowy tymczasowa kaplica została wchłonięta przez powstający kościół, i była sukcesywnie rozbierana. Ze względu na niewielki i wąski kształt działki w celu uzyskania jak najdłuższej odległości wejścia głównego od ołtarza, kościół zorientowano ukośnie do przebiegającej nieomal po jednej ze ścian kościoła ulicy, a sama nawa główna kościoła zyskała kształt zbliżony do trójkąta. Oparta na planie trójkąta niezbyt wysoka nawa główna zamknięta została trzema strzelistymi wieżami, co pozwala kościołowi z jednej strony "wtopić się" w otoczenie złożone głównie z niskich zabudowań, a jednocześnie dzięki wieżom zaznaczone zostały granice przestrzeni sakralnej. Parafia została erygowana i otrzymała za patrona Jezusa Chrystusa Odkupiciela w dniu 23 października 1983 r. Powstała poprzez wyłączenie szeregu ulic z terenu parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. Poza samym kościołem wybudowano w 1985 r. na pozyskanej sąsiedniej działce, przy ulicy Pocztowej 32 probostwo, a także od 1988 r. salki katechetyczne. W 1994 r. w związku z tym, iż kościół okazał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich parafian, zapadła decyzja o remoncie i rozbudowie, która bardzo szybko przemieniła się w plan budowy nowej świątyni. Po uzyskaniu w dniu 1 sierpnia 1995 r. pozwolenia na przebudowę i rozbudowę, prace w terenie rozpoczęto już 8 sierpnia. Pierwsza msza św. została odprawiona w rozbudowywanej świątyni 15 września 1996 r. Poświęcenie symbolicznego kamienia węgielnego i placu budowy nastąpiło w dniu 5 listopada 1995 r. przez biskupa katowickiego Janusza Zimniaka. Zakończenie prac murarskich zostało wykonane do dnia 18 września 1996 r. Cztery dzwony dla kościoła poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy w dniu 7 marca 1999 r. Konsekracja nowego kościoła została dokonana przez biskupa Tadeusza Rakoczego w dniu 29 października 1999 r. Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach otrzymał nagrodę "Grand Prix" w konkursie "Architektura roku 1999", przyznawaną przez Wojewodę Śląskiego, Architekta Wojewódzkiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział w Katowicach. Ponadto przyznana została nagroda honorowa Marszałka Województwa Śląskiego i katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich - za najlepszą przestrzeń publiczną zrealizowaną w 1998 r. ul. Pocztowa więcej zdjęć (27) |