|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
24 czerwca 2026 , Wystawa czasowa „Jedyna taka dywizja. 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. |
|
Na stronie od 2022 lipiec
3 lata 11 miesięcy 4 dni |
![]() |
szkoły średnie
|
VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie jest to szkoła integralnie związana z rozwojem dzielnicy Dziesiąta, o dużym znaczeniu dla całego Lublina i okolic. Jej początki sięgają 23 czerwca 1948 roku, kiedy to pan Andrzej Misiuk kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 14 w Lublinie (mieszczącej się wówczas przy ulicy Bychawskiej 116) został upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego do organizacji Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego jako szkoły rozwojowej. Przewidywano utworzenie w roku szkolnym 1948/49 jednej klasy VIII-ej i ewentualnie jednej IX-ej. Zapotrzebowanie okazało się większe od pierwotnych zamiarów władz oświatowych. W tej peryferyjnej wówczas dzielnicy Lublina nie było bowiem szkoły średniej. Powstające liceum wzbudziło więc żywe zainteresowanie rodziców i młodzieży nie tylko z tej części Lublina, ale również mieszkańców okolicznych wsi i osad. Tak pozostało do dzisiaj. Bazą dla tworzonego Liceum były Publiczne Szkoły Powszechne nr 14 i nr 16, a nowa placówka nosiła nazwę Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego. Organizatorski wysiłek pana Andrzeja Misiuka okazał się owocny, 1 września 1948 r. 116 uczniów rozpoczęło naukę w trzech klasach licealnych (dwie VIII-e i jedna IX). W maju 1951 r. odbył się pierwszy egzamin maturalny. Przystąpiło do niego 53 abiturientów z dwóch klas (tej pierwszej rozpoczynającej w 1948 r. działalność szkoły i utworzonej w międzyczasie klasy pedagogizującej, w której znalazła się m.in. młodzież z rozwiązywanych wówczas szkół prywatnych).
Pierwszym dyrektorem Liceum został pan Władysław Łyszczarz. Od 1961 do 1968 r. szkołą kierował pan Bronisław Krzysik, od 1968 do 1990 roku pani Apolonia Weinper, a od 1990 roku pan Eugeniusz Molas. Liceum rozwijało się powoli, ale systematycznie mimo trudnych warunków lokalowych, zajmując wraz z innymi placówkami gmach szkolny przy ul. Kunickiego 116. W październiku 1962 r. otrzymało własny budynek przy ul. Mickiewicza 36, w którym mieści się do dziś.
Wystawa została uroczyście otwarta na dziedzińcu szkoły 27 maja 2026 roku. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie) oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Organizatorzy wydarzenia celowo przenieśli ekspozycję w przestrzeń szkolną, podkreślając, że to właśnie młode pokolenie powinno przejąć odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.