|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
17 czerwca 2026 , Dawne kasyno, obiekt wybudowany w 1925 r., wpisany do rejestru zabytków. Obecnie siedziba Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Widok od południa.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 26 czerwca 2026, godz. 13:41:55 Autor zdjęcia: ZPKSoft Rozmiar: 1800px x 1189px Licencja: CC-BY-NC-ND 4.0 Aparat: X-S20 + KORFOT 1 / 320sƒ / 4.7ISO 32029.5 mm (35 mm eq)
0 pobrań 25 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft Obiekty widoczne na zdjęciu Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich więcej zdjęć (15) Architekt: Juliusz Dzierżanowski Zbudowano: 1925 Dawniej: Kasyno Zabytek: 1182A z 29.06.1981 Pałacyk Kasyno znajduje się przy ul. Lilpopa 18. Historia pałacyku wiąże się z Stanisławem Lilpopem przedsiębiorcą i właścicielem majątku „Dobra Podkowa Leśna”, „Bank Związku Spółek Zarobkowych” i konsorcjum przemysłowego „Siła i Światło S.A.”, który powołał spółkę majątkową, która nawiązywała do XIX-wiecznej idei Miast – Ogrodów Anglika Ebenezera Howarda pod nazwą „Miasto – Ogród Podkowa Leśna S. o. o.”. W północno – wschodniej części został wydzielony park o powierzchni 14 ha, którego zaprojektowaniem zajął się znany warszawski ogrodnik – architekt Leon Danielewicz. Zostały wybudowane korty tenisowe, a także tor saneczkowy z wieżą startową. Wzniesiony został budynek Klubu Sportowego według projektu architekta Juliusza Dzierżanowskiego, który wzorował się na kasynie w uzdrowisku Vichy. W czerwcu w 1928 r. została otwarta kawiarnia – restauracja. Do II połowy 1945 r. tutaj znajdował się oddział wewnętrzny warszawskiego Szpitala Wolskiego. Jesienią 1945 r. w kasynie został umieszczona bursa dla sierot, a w 1952 r obiekt został przekazany na potrzeby podstawowej w Podkowie Leśnej. Następnie w 1964 r. budynek został wydzierżawiony Centralnemu Związkowi Spółdzielni Spożywców „Społem”, który urządził w nim ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy. W 1993 r. został przejęty przez miasto, ale ze względu na brak środków finansowych stał niezagospodarowany. W 2007 roku dzięki środkom z Unii Europejskiej został zrewitalizowany i przeznaczony na siedzibę Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich Źródło: ul. Lilpopa Stanisława więcej zdjęć (38) |