starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. mazowieckie powiat grodziski Podkowa Leśna ul. Lilpopa Stanisława Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

17 czerwca 2026 , Dawne kasyno, obiekt wybudowany w 1925 r., wpisany do rejestru zabytków. Obecnie siedziba Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Widok od południa.

Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 26 dni
Dodane: 26 czerwca 2026, godz. 13:41:55
Autor zdjęcia: ZPKSoft
Rozmiar: 1800px x 1189px
Licencja: CC-BY-NC-ND 4.0
Aparat: X-S20 + KORFOT
1 / 320sƒ / 4.7ISO 32029.5 mm (35 mm eq)
0 pobrań
25 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft
Obiekty widoczne na zdjęciu
Architekt: Juliusz Dzierżanowski
Zbudowano: 1925
Dawniej: Kasyno
Zabytek: 1182A z 29.06.1981
Pałacyk Kasyno znajduje się przy ul. Lilpopa 18. Historia pałacyku wiąże się z Stanisławem Lilpopem przedsiębiorcą i właścicielem majątku „Dobra Podkowa Leśna”, „Bank Związku Spółek Zarobkowych” i konsorcjum przemysłowego „Siła i Światło S.A.”, który powołał spółkę majątkową, która nawiązywała do XIX-wiecznej idei Miast – Ogrodów Anglika Ebenezera Howarda pod nazwą „Miasto – Ogród Podkowa Leśna S. o. o.”.

W północno – wschodniej części został wydzielony park o powierzchni 14 ha, którego zaprojektowaniem zajął się znany warszawski ogrodnik – architekt Leon Danielewicz. Zostały wybudowane korty tenisowe, a także tor saneczkowy z wieżą startową. Wzniesiony został budynek Klubu Sportowego według projektu architekta Juliusza Dzierżanowskiego, który wzorował się na kasynie w uzdrowisku Vichy. W czerwcu w 1928 r. została otwarta kawiarnia – restauracja. Do II połowy 1945 r. tutaj znajdował się oddział wewnętrzny warszawskiego Szpitala Wolskiego. Jesienią 1945 r. w kasynie został umieszczona bursa dla sierot, a w 1952 r obiekt został przekazany na potrzeby podstawowej w Podkowie Leśnej. Następnie w 1964 r. budynek został wydzierżawiony Centralnemu Związkowi Spółdzielni Spożywców „Społem”, który urządził w nim ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy. W 1993 r. został przejęty przez miasto, ale ze względu na brak środków finansowych stał niezagospodarowany.

W 2007 roku dzięki środkom z Unii Europejskiej został zrewitalizowany i przeznaczony na siedzibę Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

Źródło:
ul. Lilpopa Stanisława
więcej zdjęć (38)