starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dm zakonny Legionów 81.
Dom Rekolekcyjny Św. Józefa , Al. św. Andrzeja Boboli 1, czy może ktoś założyć obiekt .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2014-04-02 23:15:03 (12 lat temu)
DawnyCieszyn
Na stronie od
0 dni
Dodane: 3 maja 2012, godz. 13:43:39
Rozmiar: 702px x 455px
11 pobrań
3056 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia DawnyCieszyn
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dawniej: Kamienica Henryka Nitsche/Dom Zakonny Sióstr Felicjanek

Około 1907 r. siostry zakonne Felicjanki zakupiły wraz z ogrodem i zaadaptowały kamienicę należącą do Henryka Nitsche na swój dom zakonny. Budynek ten o prostych formach z elementami stylu neorenesansowego, obecnie pozbawiony wieżyczki i elementów detalu architektonicznego.Dziś siedziba Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie, a wcześniej Państwowy Dom Dziecka.


Zbudowano: 1905

W 1905 r. Jezuici otworzyli w Czechowicach pierwszy na ziemiach Polskich Dom Rekolekcyjny.

Wybuch I wojny światowej zahamował, a nawet uniemożliwił prowadzenie pracy rekolekcyjnej, z której mieli korzystać przede wszystkim robotnicy z pobliskiego Śląska Górnego. Przez jakiś czas wykorzystywało go do własnych celów militarnych wojsko austriackie. Zniszczeniu uległo wyposażenie domu, zastawy, pościel, bielizna, biblioteka i ogrodzenia terenu.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej ponownie podjęto działalność rekolekcyjną w Czechowicach. Jednak liczba uczestników i serii rekolekcji zamkniętych była na początku bardzo niska.Mimo trudności, dążono usilnie, żeby Dom Rekolekcyjny pełnił założoną pierwotnie funkcję, czyli rekolekcyjne dla pracujących w fabrykach i kopalniach Śląska.

Za czasów superiora rektora Józefa Boka 1924-1927 zapoczątkowano i szerzono w Dziedzicach i okolicy kult bł. Andrzeja Boboli. Do kaplicy rekolekcyjnej zakupiono obraz męczennika umieszczając go w głównym ołtarzu . Działania te budziły nadzieję rychłej kanonizacji błogosławionego,która stała się faktem 17 IV 1938. Ostatnim ważnym wydarzeniem przed wybuchem II wojny światowej, które zaangażowało całą wspólnotę jezuitów w Dziedzicach, były uroczystości związane z tryumfalnym powrotem z Rzymu do kraju relikwii męczennika św. Andrzeja Boboli. Uroczystości powitania szczątków św. Andrzeja Boboli, które miały charakter patriotyczno-religijny, odbyły się 11 czerwca 1938 r. na dworcu kolejowym w Dziedzicach, dokąd zostały przywiezione o godz. 9.15 w specjalnym wagonie-kaplicy. Dalsza część uroczystości odbyła się na czechowickim rynku,w obecności przedstawicieli władz państwowych i wojskowych, licznie zgromadzonego duchowieństwa, sióstr zakonnych, dzieci szkolnych, różnego rodzaju organizacji oraz kilkudziesięciotysięcznej rzeszy wiernych. Nabożeństwo na rynku zakończył ks. kanonik Jan Nepomucen Barabasz, dziekan i proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Czechowicach udzielając zebranym błogosławieństwa. Po nabożeństwie relikwie zostały odniesione w procesji na dworzec kolejowy i złożone w kaplicy-wagonie. Tu ordynariusz diecezji katowickiej, ks. biskup Stanisław Adamski wygłosił mowę pożegnalną, po której, w asyście kompanii honorowych Wojska Polskiego i tłumów wiernych, pociąg z relikwiami odjechał w dalszą drogę do Oświęcimia Po kanonizacji ciało sprowadzono w triumfalnym pochodzie do Polski i złożono w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

II wojna światowa zadała duże straty Jezuitom pracującym w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach aresztując ich 10 kwietnia 1940 r. i przewożąc do więzienia w Bielsku. Ostatecznie trafili do obozu koncentracyjnego w Dachau k. Monachium, część nie powróciła po wojnie. Okupant hitlerowski zlikwidował placówkę,tworząc najpierw punkt przejściowy nr 173 dla przesiedleńców niemieckich z przyłączonej do ZSRR Besarabii i północnej Bukowiny.Stan ten trwał do 7 lipca 1942r. kiedy to utorzono tutaj obóz pracy przymusowej dla Polaków („Polenlager” nr 63), który – jak wszystko na to wskazuje – był filią obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Przeciętnie więziono tutaj około 500 więźniów.Obóz zlikwidowano w styczniu 1945r.źr.Stanisław Cieślak SJ Działalność Domu Rekolekcyjnego OO. Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach w okresie międzywojennym i E.Kopeć,Szkice z przeszłości Czechowic Dziedzic 


ul. Legionów
więcej zdjęć (489)
Dawniej: Darfstraße
Osiedle Centrum-od numeru 83 do 121 nieparzyste,od 56 do 88 parzyste;
Osiedle Czechowice Górne - od numeru 90 do 136 parzyste;
Osiedle Dziedzice - od numeru 1 do 81 - nieparzyste i od numeru 2 do 54 parzyste;
Osiedle Południe - od numeru 191 do końca nieparzyste i od numeru 138 do końca parzyste;
Osiedle Tomaszówka - d numeru 123 do numeru 189 nieparzyste.
al. Boboli Andrzeja, św.
więcej zdjęć (46)