starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 33 głosy | średnia głosów: 5.99

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Kalembice ul. Katowicka Katowicka 1

Lata 1963-1964 , Drugie zdjęcie pokazujące nieistniejące dwa domy w rejonie Bobrecka, tory kolejowe. Stały one przy krótkiej ul. Na Brzegu. Po prawej narożny dom, na miejscu którego stoi dziś tzw. wieżowiec Cefany. Z tyłu dźwig, chyba trwa budowa biurowca Cefany, obecnie siedziby Starostwa Powiatowego.

Skomentuj zdjęcie
Po prawej widać róg Termiki. Ponad nieistniejącym domem, po lewej stronie zdjęcia, wystaje szczyt wieży kościoła Św. Elżbiety. Myślę, że teraz kol. postman uwierzy w to, co ujrzał ;-)
2012-09-02 02:24:11 (13 lat temu)
augiasz
 
Stworzyć ulicę Na Brzegu, następnie przypisać
2012-09-02 08:20:43 (13 lat temu)
Pomijając zdjęcie dodane przez Augiasza (o szerszej perspektywie), to pierwsze zdjęcia ul.Na Brzegu, które trafiły na fp. Wspaniałe.
2012-09-02 09:38:39 (13 lat temu)
Przepraszam, jest jeszcze fantastyczne zdjęcie dodane przez Stoika. Fabryka Kisling-Skrobanek. Też uważam, że należy stworzyć ulicę Na Brzegu. Koniecznie.
2012-09-02 09:51:28 (13 lat temu)
palo
 
2012-09-02 09:55:03 (13 lat temu)
Przepraszam Pawle, oczywiście. Do tego cała ulica i kilka dni temu oglądałem. To niewybaczalne.
2012-09-02 10:20:02 (13 lat temu)
czesil
 
Zapomniany zakątek :)
2012-09-02 20:07:11 (13 lat temu)
do czesil: Ulicy Na Brzegu nie ma na mapie z 1928-1938 r.


Może to niedokładność ówczesnych geodetów?
2012-09-03 00:36:35 (13 lat temu)
augiasz
 
do Stenek: To nie jest mapa tylko odręczny planik mający na celu ukazanie zmian nazw po zajęciu Zaolzia...
2012-09-03 07:29:47 (13 lat temu)
do augiasz: Cóż, liczyłem, że na tym "planiku" ujrzę choć zarys ulicy Na Brzegu. Pomyślałem, że może Na Brzegu była w dawnych czasach przedłużeniem Sarkandra, tylko juz pod inną nazwą?
2012-09-03 08:50:51 (13 lat temu)

Na planie z 1928 w spisie ulic, pozycja 73.
2012-09-03 22:19:11 (13 lat temu)

Ulica została wytyczona w oparciu o przerywaną linię regulacyjną, która wyznaczała planowane zmiany w obszarze terenów nabrzeża Bobrówki.
2012-09-03 22:43:19 (13 lat temu)
W książkach adresowych udostępnionych przez Książnicę ul. Na Brzegu pojawia się pierwszy raz w edycji z 1926r. - ' Spis domów i ich właścicieli ". W okresie okupacji ulica nosiła tą samą nazwę , oczywiście po niemiecku- Am Ufer.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: sprecyzowanie
2012-09-03 23:51:31 (13 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do grzegorzem: Rzeczywiście! Jakoś niezbyt dokładnie obczytałem tą mapkę, tfu, ten plan
2012-09-04 00:07:52 (13 lat temu)
augiasz
 
do grzegorzem: Tu Panowie macie spis ulic Cieszyna i zmiany ich nazw:
2012-09-04 12:14:50 (13 lat temu)
do augiasz: Oczywiście, zaglądałem tam już wielokrotnie. Jest też Na Brzegu. Jednak brak danych odnośnie zmian w nazwie.Rozumiem dlaczego, może jednak warto uzupełnić...
2012-09-04 20:00:04 (13 lat temu)
augiasz
 
do grzegorzem: Jestem w trakcie uzupełniania danych, w tym lat, w których ulice uzyskiwały nowe nazwy. Opublikuję to jednak dopiero w przyszłym roku...
2012-09-04 20:10:54 (13 lat temu)
do augiasz: Wycofuję, przepraszam. Jest opisana dwa razy. Przeczytałem ten ostatni, bez danych dotyczących zmian nazwy.
2012-09-04 20:11:12 (13 lat temu)
Ale kino, to zdjęcie widać jako zdjęcie miesiąca - bardzo mi miło ;-)
2012-09-10 22:38:41 (13 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Stenek: warto się starać. gratulacje ; )
2012-09-14 09:28:45 (13 lat temu)
do stoik: Dzięki, to wyszło samo - nie wiedziałem, że natrafię na takie zdjęcie, gdyby nie te nieistniejące budynki na zdjęciu, nie wiadomo czy byśmy odkryli na tej fotce tą nieistniejącą uliczkę ...
2012-09-16 00:35:57 (13 lat temu)
do Stenek: Wszedłem na stronę: i jest tam zdjęćie lotnicze z 1958 r., a na nim widać ulicę Na Brzegu i domy tam stojące. Swoją drogą, strona jest Extra!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2012-09-16 21:55:14 (13 lat temu)
stoik
 
do Stenek: no to tu masz resztę Cieszyna ad 1958 - ; )
2012-09-17 09:05:21 (13 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
do Stenek: Dziękuję za dobre słowo w imieniu ekipy KŚC
2012-09-17 11:21:45 (13 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do augiasz: Jam ci jest cichy wielbniciel i fanatyk kolejnictwa, nie zrzeszony, ale dzieckiem będąc, pamiętam że nie było takiej siły, żeby mnie od gorącej, prychającej lokomotywy odciągnąć prędzej jak po kwadransie ;-)
2012-09-17 12:32:12 (13 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Stenek: ja - fanatykiem nie będąc, ale dzieckiem -podkładałem złotówki pod parowozowy. i tego mi nikt nie odbierze ; )
2012-09-17 20:02:38 (13 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do stoik: Na toś potym mioł takich plaskatych piniyndzy łod metra! Jak cienkie wychodziły te "kolejowe złocioki"?
2012-09-17 20:04:46 (13 lat temu)
stoik
 
do Stenek: na dyć my tego nie zbiyrali, bo to już nie było do płacynio ; )
2012-09-17 20:08:29 (13 lat temu)
do stoik: Na dyć wiym, jyny żech je ciekawy, jak fest ty pijóndze były plaskate jak ich rozmarasił tyn cug
2012-09-17 20:10:42 (13 lat temu)
stoik
 
do Stenek: plaskate były że fest : )
2012-09-17 20:28:43 (13 lat temu)
do stoik: Spod tramwaju też wychodziły plaskate!;-)
2012-09-17 21:24:16 (13 lat temu)
Stenek
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Tuż powiym Wóm takigo wica. Jedna baba prawi do drugij, - A słyszała pani ło tym wypadku? - Na ni, a co się stało? - Łoto dwa dni tymu auto przejechało naszego kóminiorza! Na to ta piyrwszo prawi: - na losmiłowanio, tuż teros to człowiek aji na dachu ni może się czuć bezpiecznie!
2012-09-17 21:43:14 (13 lat temu)
† KazimierzP
+1 głosów:1
do Stenek: Inny wic:
Jedyn Gorol szoł s babóm i ze synkiym przez rzyke. Synkowi było możne ze siedym roków. Na postrzodku rzyki baba sie go pyto:
- A kaj je Jóntek?
- Nie starej sie o niego – prawi chłop – kludzym go za rynke.
(NIe znam gwary cieszyńskiej, ale wica w internecie znalazłem! Pozdrawiam Cieszynian)
2012-09-17 22:07:17 (13 lat temu)
do stoik: Też podkładałem.
2012-09-17 22:20:20 (13 lat temu)
Znam gościa, który za młodu, gdzieś na Górnym Śląsku bawił się tak, że z kolegami smarowali szyny szarym mydłem albo jakimś smalcem czy innym mazidłem, bo pociąg w tym miejscu musiał się pchać nieco pod górkę. Ponoć ciężko mu to szło, a dzieciaki ukryte w krzakach pokładały się ze śmiechu
2012-09-17 23:23:31 (13 lat temu)
CEFANA to chyba "sp" firma w Cieszynie. Nie pamietam co tam produkowali.
2015-11-26 10:32:06 (10 lat temu)
do cracusiac: Początkowo tylko narzędzia czarne ( wszelkiego rodzaju narzędzia proste ), elektronarzędzia typu PRCa, PRMa, PRCr, ( te pierwsze, dość toporne ) a na początku lat 70-tych, po otrzymaniu licencji Boscha, elektronarzędzia tej firmy ( później " Celma " ). Elektronarzędzia potem przeniesiono do nowo powstałej hali w Goleszowie ( chyba do dziś tam je produkują )
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2015-11-26 13:06:40 (10 lat temu)
do Jorg: Celme pamieta, tam pracowal kuzyn mojej zony.
2015-11-26 13:36:12 (10 lat temu)
do cracusiac: Też tam kiedyś pracowałem. Właśnie w tym zakładzie ( dawna CFN-a ) o którym piszę.
2015-11-26 14:24:37 (10 lat temu)
Cefana to Cieszynska Fabryka Narzedzi tzn.kleszcze, klucze ,ogolnie dosyc dobrej jakosci choc troszeczke topornie zrobione.Napewno lepsze niz ta chinszczyzna sprzedawana w takich kuferkach.
2015-11-26 14:28:32 (10 lat temu)
do † marian11: Najlepsze narzedzia produkowala stara Ustronska Kuznia.
2015-11-26 14:30:10 (10 lat temu)
do cracusiac: W ustrońskiej Kuźni nie produkowano narzędzi
2015-11-26 20:14:45 (10 lat temu)
do Jorg: Ciekawe, ja po dzien dzisiejszy uzywam narzedzi ktore "zdobylem" w latach 70tych, gdy kupilem pierwszy samochod.
Pomogla mi w tym ciotka, ktora wlasnie tam pracowala.
2015-11-26 20:20:41 (10 lat temu)
do Jorg: Oj, w ustrońskiej Kuźni produkowano narzędzia i to sporo. Trzeba się trochę zagłębić w dokładniejszą historię zakładu. Klucze płaskie od maleńkich po potężne to jeden z asortymentów. Trochę poszperam, to podlinkuję.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2015-11-26 22:45:25 (10 lat temu)
do Stenek: Co prawda po trzech latach odpowiadam na Twój pierwszy komentarz Stenku, ale ponad budynkiem nie wystaje szczyt wieży kościoła św. Elżbiety, bo ten ma krzyż, tylko tej wieży większej, w środku elewacji południowej części szpitalnej z tą "monstrancją" na szczycie, zresztą widoczną na zdjęciu po powiększeniu. Wieża kościoła św. Elżbiety schowała się za drzewami i trochę ją tam widać, ale bardzo słabo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2015-11-26 22:50:03 (10 lat temu)
do paulus60: A miło mi, że zdjęcie jakby nadal "żyje" :-)
Pewnie masz rację, nie jestem w stanie tego zweryfikować, zdjęcie nie jest zbyt wyraźne
2015-11-26 23:00:23 (10 lat temu)
Stenek
Na stronie od 2012 lipiec
13 lat 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 2 września 2012, godz. 2:21:51
Autor: Zdjęcie mojego Ojca. ... więcej (79)
Rozmiar: 888px x 1111px
Aparat: SP800UZ                
1 / 50sƒ / 3.9ISO 32015mm
13 pobrań
3775 odsłon
5.99 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Stenek
Obiekty widoczne na zdjęciu
Katowicka 1
więcej zdjęć (2)
Architekt: Eugen Fulda
Wykonawca: Eugen Fulda
Zbudowano: 1905
Zlikwidowano: Około 1975
Dawniej: Kamienica Johanna Czakona
Narożna kamienica przypisana była do dzielnicy Frysztackie Przedmieście z numerem konskrypcyjnym 191. Numer posesji był 1. Budynek stojący na skrzyżowaniu ówczesnej ul. Polnej i ul. Na Brzegu został wzniesiony w 1905 r. przez Eugena Fuldę dla Johanna Czakona - ślusarza budowlanego, do którego należał również w okresie międzywojnia. Obiekt został wyburzony najprawdopodobniej około 1975 r.
ul. Katowicka
więcej zdjęć (279)
Dawniej: Feldgasse, Polna, Kattowitzer-Straße
ul. Na Brzegu
więcej zdjęć (22)
Dawniej: Am Ufer