starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.8

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Południe ul. Powstańców Śląskich Poltegor 2007 - rozbiórka Poltegoru

10 czerwca 2006 , "Poltegor" kilka dni po przeprowadzonych ćwiczeniach p-poż.

Skomentuj zdjęcie
Danuta B.
+2 głosów:2
Esski, jesteś pewien tej daty? Jeśli tak, znaczy, że budynek był otoczony płotem przez prawie rok i czekał na wyrok.
2013-06-10 17:45:58 (13 lat temu)
esski
+3 głosów:3
do Danuta B.: Oj na miejscu powinniście lepiej wiedzieć. Ja mam tak - datę - wpisaną, więc wpisałem zgodnie z tym co u mnie w archiwum. Dziś już nie pomnę. Jak trzeba zmienić to się zmieni. Ale... ale......... wszyscy zainteresowani wiedzą kiedy były ćwiczenia, fotka była zrobiona kilka dni po "pożarze", to bardzo łatwo ustalić, choćby na FP znajdzie się kilka fotek z tego wydarzenia.
2013-06-10 23:22:56 (13 lat temu)
I to była prawda. W jednym dniu ćwiczenia ratownicze, o godz. 18.00 koncert zespołu IRA i potem już Poltegor stawał się historią. Wszystko to działo się w 2007r.
2013-06-12 13:07:55 (13 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do YouPiter: Piotr, jak tam problemy z łączem, rozwiązane?
2013-06-12 13:11:59 (13 lat temu)
YouPiter
+3 głosów:3
do pawulon: Na razie do wczoraj nie, nie monitowałem już drugi raz po tym, jak ojciec też zgłosił problem, a (wiadomo gdzie) jedyna okazja by ogarnąć mój ulubiony temat - fotopolska :)
2013-06-12 13:22:54 (13 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do YouPiter: Ja bym jeszcze raz się przypomniał, bo może zapomnieli.
2013-06-12 14:13:16 (13 lat temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 7 dni
Dodane: 19 września 2012, godz. 4:58:49
Autor zdjęcia: esski
Rozmiar: 1888px x 1311px
Aparat: PENTAX Optio 60
1 / 80sƒ / 6.7ISO 648mm
2 pobrania
2060 odsłon
5.8 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
2007 - rozbiórka Poltegoru
więcej zdjęć (60)
Wykonawca: Miazga sp. z o. o.
Zlikwidowano: 2007
Poltegor
więcej zdjęć (94)
Architekci: Zenon Nasterski, Kazimierz Oziewicz, Zygmunt Dmowski
Biuro: Zofia Szczęsnowicz - Sołowij
Zbudowano: 1974-1982
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Biurowiec Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego
Początki wrocławskiego Poltegoru datowane są na rok 1963 kiedy pojawiły się pierwsze projekty zagospodarowania tej działki przy ulicy Powstańców Śląskich. Pierwotny projekt autorstwa Zygmunta Dmowskiego, Kazimierza Oziewicza i Zenona Nasterskiego przewidywał budowę 24 piętrowego wieżowca w tym miejscu w komplecie z niskim pawilonem w przyziemiu. Kolejnym projektem był plan opracowany przez Alinę Kosecką i Waldemara Hinca z Warszawy przewidujący podział bryły budynku na kilka dostępnych także dla mieszkańców Wrocławia połączonych salami, kinami i basenem. Planowano także taras rekreacyjny. Żaden z tych projektów nie doczekał realizacji a na poważnie do tematu wrócono w 1968 roku zlecając projekt i realizację zespołowi pod przewodnictwem Zofii Szczęsnowicz-Sołowij. Projekt obiektu realizowano w latach 1968 – 1971 i pierwowzorem jego realizacji był pierwszy projekt autorstwa Dmowskiego, Oziewicza i Nasterskiego bazujący na dwóch bryłach pionowej i poziomej obiektu. De facto do końca funkcjonowania Poltegoru niższy, poziomy obiekt stanowiący podstawę – bazę dla wieżowca nigdy nie powstał. Do czasu wyburzenia był Poltegor najwyższym budynkiem Wrocławia i przykładem stylistyki nawiązującej do konstrukcji zachodnioeuropejskich czy też do amerykańskich drapaczy chmur. Swój epizod filmowy wraz z sedesowcami miał Poltegor w filmie "Karuzela" z 1974 r.

b/h/2020
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.