Czyli budowlane zmagania na tak zwanym placu Społecznym.
Przebudowa placu Społecznego poprzedzona zostałą konkursem rozpisanym przez SARP w roku 1964 na rozwiązanie układu komunikacyjnego i zabudowę przestrzenną w rejonie placu Społecznego.
Po rozstrzygnięciu konkursu prowadzono różne prace o charakterze studialnym.
W roku 1969 Geoprojekt Wrocław opracował dokumentację geologiczno-inżynierską trasy N-S, której częścią składową jest węzeł komunikacyjny na pl. Społecznym.
W roku 1975 MZUiM zleca do Biura Studiów i Projektów Komunikacji we Wrocławiu opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych na przebudowę pl. Społecznego.
Rok 1977 - Założenia te zostały opracowane , a w dniu 30 września 1977 zatwierdzone. Koszt 508.596 tys. zł.
26.10.1978 - MZUiM zawiera umowę z generalnym wykonawcą tj. Wrocławskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych i Mostowych na realizację przebudowy pl. Społecznego.
30.11.1978 - zezwolenie na budowę wydaje Woj. Biuro Planowania Przestrzennego.
5.12.1978 - rozpoczęcie robót wiertniczych.
6.02.1979 - MZUiM przekazuje wykonawcy dokumentację techniczną na roboty elektryczne i odwadniające. Rozpoczyna się przebudowa uzbrojenia podziemnego.
9.01.1980 - początek rozbiórki budynków mieszkalnych.
12.10.1981 - rozpoczyna się budowa estakad.
3.12.1981 - Dyrekcja Miejskich Inwestycji Komunalnych przejmuje od MZUiM obsługę inwestorską.
10.02.1982 - na spotkaniu w MZUiM przebudowę pl. Społecznego zakwalifikowano jako zadanie o 3. stopniu ważności (realizacja w miarę możliwości finansowych i wykonawczych).
30.03.1982 - Dyrekcja Miejskich Inwestycji Komunalnych przejmuje od MZUiM obsugę budowy.
1982 - prace budowlane na pl. Społecznym w ograniczonym zakresie.
1983 - zmiana w przęsłach estakady wschodniej, Zakłady Energetyczne zmieniają techniczne warunki zasilania. Problemy ze skompletowaniem podwykonawców.
1984 - kontynuacja prac - uzbrojenie terenu , konstrukcja estakad , przejścia podziemne nr 3 i 4.
13 kwietnia 1984 - DMIK występuje o wprowadzenie oszczędności przy wykańczaniu przejść podziemnych.
12.06.1984 - awaria rusztowań pod przęsłem nr 2.
1985 - zmiany w projektach realizacyjnych. PBPiM Inżynierii Wrocław podejmuje się wykonania robót drenażowych. W czerwcu podjęto prace.
1986 - prowadzenie robót w ograniczonym zakresie. Potencjał PBPiM i WPRDiM skierowany na inne budowy.
21.01.1988 - oddanie do ruchu odcinka docelowego jezdni północnej oraz jezdni tymczasowej.
21.01.1988 - narada w sprawie opracowania koncepcji ograniczenia przejść podziemnych nr 1 i 2.
19.12.1988 - układanie torowiska tramwajowego pod estakadą wschodnią. Wykonano także wszystkie roboty konstrukcyjne wraz z wyjściami na przyszłę perony tramwajowe.
20.12.1988 - Przy sprzyjającej pogodzie najazd na wschodnią estakadę z mostu Grunwaldzkiego powinien być zakończony w ciągu najbliższych kilku dni.
29.12.1988 - WPRDiM zakończyło prace budowlane na wschodniej estakadzie. Pozostaje nadal otwarta sprawa odbioru oświetlenia estakady. Zakład Energetyczny miał tę sprawę załatwić wczoraj, przesunął ją jednak o kilka dni. Jak powiedział inż. J. Krysiak, główny koordynator budowy z ramienia generalnego wykonawcy , dopiero połowa stycznia 1989 r. jest realnym terminem uruchomienia wschodniej estakady.
do Julo: Brakowało niektórych literek, innym razem było ich za dużo, raz nawet jedno słówko było powtórzone dwa razy i takie tam jeszcze pierdoły. Zresztą skoro ten tekst jest przeniesiony z Hydralu to sam możesz sprawdzić, no chyba że tam już też ktoś poprawił. Ja mam po prostu uczulenie na błędy chociaż nie jestem polonistą ;-)))
do pawulon: Ja esskiego usprawiedliwię. Onże niezbyt często posługuje się polskim na codzień, wkoło niego obcojęzyczne, nie znające pięknej polskiej mowy jednostki. Sprawdzić powinien i może.Wybaczcie mu, Na bezrybiu i ryba trochę rakiem :)