|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1550-1600 , Drzeworyt przedstawiający sposób wentylowania kopalni.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 30 października 2012, godz. 0:54:56 Autor zdjęcia: Mariusz Brzeziński Rozmiar: 717px x 855px Aparat: DMC-LS75 1 / 25sƒ / 2.8ISO 4006mm
1 pobranie 1431 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Mariusz Brzeziński Obiekty widoczne na zdjęciu
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - sztolnia więcej zdjęć (24) Zbudowano: 2008 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie , znajdujące się w parku im. Stanisława Staszyca, otwarte15 maja 2008 , w zbudowanych w latach 1974-1976, podziemnych korytarzach. Odtworzono tu dawne wyrobiska kopalniane, wyposażone w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy źelaza Szczekaczka w Szczekaczce. Inicjatywa utworzenia w Częstochowie muzeum poświęconego historii górnictwa rud żelaza zrodziła się w środowisku działaczy górniczych i pracowników dawnego Zjednoczenia Kopalnictwa Rud Żelaza w początku lat sześćdziesiątych. Od stycznia 1966 r. muzeum zaczęło funkcjonować formalnie jako oddział Górnictwa Rud Żelaza podległy Muzeum Okręgowemu w Częstochowie. Muzeum finalny kształt uzyskało w momencie zamknięcia kopalni rud żelaza działających w okolicach Częstochowy od XIV wieku. Obecna wystawa, prezentowana w oddanym po remoncie obiekcie, została zmodyfikowana oraz uzupełniona o nową aranżację plastyczną. Powstała ona na bazie scenariusza inż. tadeusza Lostera – kierownika Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, autorką aranżacji plastycznej jest Boźena Mazur. Całość zamierzenia oparta została w większości na eksponatach wykorzystanych przez twórców poprzedniej prezentacji. Muzeum Częstochowskie współpracowało także z członkami Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie oraz Organizacją Techniczną w Częstochowie. Źródło /p>Park im. Stanisława Staszica więcej zdjęć (26) ul. 7 Kamienic więcej zdjęć (448) |