starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
Hellrid
+1 głosów:1
Poprawiłem znacznik wieży ciśnień która była przed tym budynkiem, co ciekawe porównując zdjęcia 2007 a 2013 można zauważyć, że w miejscu gdzie usunięto fundamenty budynku zrobiło się jeziorko, możliwe że był większy zbiornik wody w pobliżu, a lokalizacja budynku obok wieży ciśnień nieprzypadkowa.
2014-04-25 22:18:18 (12 lat temu)
do Hellrid: Być może poziom wód gruntowych w tym miejscu jest wysoki, a rzeczywiście jeziorko w tym miejscu jest spore.
2014-04-27 20:42:18 (12 lat temu)
Siloy
Na stronie od 2004 luty
22 lat 4 miesiące 22 dni
Dodane: 17 marca 2008, godz. 14:55:09
Autor zdjęcia: Siloy
Rozmiar: 900px x 562px
2 pobrania
1746 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Siloy
Obiekty widoczne na zdjęciu
oczyszczalnie ścieków
Zbudowano: 1940
Zlikwidowano: 2010
Dawniej: Schnellfilterstation
W sierpniu 1940 roku rozpoczęto rozbudowę stacji wodociągowej. W dobudowanym budynku zamontowano nowoczesną stację uzdatniania wody z dwoma filtrami pospiesznymi, połączoną łącznikiem z wieżą. Zmodernizowano także studnie. Po wysadzeniu w lutym 1945 roku zbiornika wieżowego, ujęcie wody ze stacją uzdatniania straciło znaczenie dla osiedla. Po wojnie obiekt służył na potrzeby zakładu PZL Hydral. Ok. 2010 roku został wyburzony.
Zbudowano: 1913
Zlikwidowano: 2010
Dawniej: Wasserwerkkomplex in Hundsfeld
Stacja wodociągowa na Psim Polu pierwotnie obejmowała tylko studnie i budynek wieży wybudowanej w 1913 roku. Znajdował się w niej zbiornik wodny, na parterze dwa odżelaziacze, a w podpiwniczeniu stacja pomp. Z czasem urządzenia stacji okazały się przestarzałe i mało wydaje. Dlatego w 1936 roku zmodernizowano stację wodociągową poprzez wymianę pomp i zamontowanie na zewnątrz prowizorycznej baterii odżelaziaczy.
W 1940 roku nastąpiła rozbudowa obiektu. Było to między innymi podyktowane decyzją wzniesienia ogromnego kompleksu zbrojeniowego firmy Rheinmetall-Borsig AG bezpośrednio przy stacji wodociągowej. Dobudowano wówczas nowoczesną stację uzdatniania wody z filtrami pospiesznymi.
Rozbudowany zakład wodociągowy służył mieszkańcom do lutego 1945, kiedy zbiornik wieżowy został wysadzony przez niemieckich saperów, ponieważ stanowił on znakomity znacznik dla rosyjskich artylerzystów i lotników celujących w zakłady zbrojeniowe. Po wojnie pozostałe elementy, takie jak studnie i budynek filtrów straciły znaczenie dla osiedla i funkcjonowały tylko na potrzeby zakładu PZL Hydral. W 2010 budynek uzdatniania wody został zburzony, kończąc ostatecznie historię stacji wodociągowej na Psim Polu.
ul. Kiełczowska
więcej zdjęć (555)
Dawniej: Weigelsdorfer Strasse