|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
1932 , Zamek krzyżacki w Malborku w 1932 roku.Skomentuj zdjęcie
|
15 pobrań 2493 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN] Obiekty widoczne na zdjęciu
Zamek Wysoki więcej zdjęć (282) Dawniej: Hochschloss Zamek krzyżacki więcej zdjęć (272) Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1278 - XV w. Dawniej: Ordensburg Marienburg Zabytek: nr rej. 29/N z 2 września 1949 Zamek krzyżacki w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) – trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250000 m³. Składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Pałac Wielkich Mistrzów więcej zdjęć (151) Zbudowano: XIV w. Pałac Wielkich Mistrzów wzniesiono pod koniec XIV wieku w obrębie zachodniego skrzydła Zamku Średniego. Jest to najbogatsza architektonicznie budowla zamku, według niektórych dorównująca swoim poziomem najlepszym rezydencjom późnośredniowiecznej Europy. Funkcjonalnie rozplanowane wnętrza, instalacje sanitarne i grzewcze dawały maksymalny poziom wygód jak na czasy późnego średniowiecza. Forma Pałacu kształtowała się przez ponad 100 lat, a ostateczny jego kształt został nadany za rządów Konrada von Jungingena. W pałacu znajdowały się komnaty mieszkalne i reprezentacyjne głowy Państwa Zakonnego, straż przyboczna, liczne kancelarie, archiwum zakonu oraz zaplecze kuchenne. W sąsiedztwie komnat mieszkalnych powstała prywatna kaplica wielkich mistrzów (prawdopodobnie pw. św. Katarzyny). W piwnicach budowli trzymano wino, miody i piwo. Najwspanialszym pomieszczeniem reprezentacyjnym Pałacu jest Letni Refektarz - wysoka sala, w której wielki mistrz udzielał audiencji, gdzie prowadzone były debaty oraz odbywały się uczty. Nieco skromniejszy był Zimowy Refektarz, w którym głównie spożywano posiłki. Opracowano na podstawie www.zamkipolskie.com ( ) oraz www.zamek.malbork.pl ( ). Zamek Średni więcej zdjęć (88) Zbudowano: 1278-1280 Dawniej: mittelschloss Dawne gospodarcze przedzamcze powstało w pierwszym etapie budowy malborskiego zamku, przed rokiem 1300. W latach 1331-35 za rządów wielkiego mistrza Luthera von Braunschweiga, podczas wielkiej przebudowy spowodowanej przenosinami Państwa Zakonnego z Wenecji do Malborka, w miejscu przedzamcza rozpoczęto wznoszenie Zamku Średniego z rezydencją, przekształconą pod koniec XIV wieku przez Konrada von Rotenstein oraz Konrada von Jungingena w reprezentacyjny Pałac Wielkich Mistrzów. Wysoki i Średni Zamek połączono murem obwodowym. Po przegranej przez Zakon bitwie pod Grunwaldem, właśnie na Zamku Średnim koncentrowały się główne uderzenia oddziałów polskich w krzyżacki zamek. Jak podaje portal www.zamkipolskie.com „Wtedy też wydarzył się incydent, który przy kapce szczęścia mógł odmienić losy wojny. Rzekomo na podstawie informacji przekazanych przez przychylnych Polakom obrońców zamku na temat miejsca oraz terminu narady krzyżackich dostojników przygotowano na nich zamach: starannie wycelowana i wystrzelona z bombardy kula przebiła okno w Refektarzu, przeleciała nad głowami obradujących dostojników, minęła o centymetry centralny filar podtrzymujący sklepienie i odbijając się od posadzki uderzyła w przeciwległą ścianę, tuż nad kominkiem”. W roku 1772, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, do Malborka wkroczyły oddziały pruskie i niedługo potem rozpoczęły się szeroko zakrojone prace modernizacyjne. W ich wyniku Zamek Średni przekształcono w koszary, gdzie w Wielkim Refektarzu oddziały ćwiczyły musztrę i ujeżdżały konie. W latach 60. XIX wieku rozpoczęto rekonstrukcję zamku. Prace realizowane z ogromnym rozmachem, finansowane głównie z budżetu państwa, wzbudzały ogromne zainteresowanie rodziny cesarskiej. Rekonstrukcję Zamku Średniego zakończono w roku 1918. W roku 1940 w Wielkim Refektarzu obyło się powitanie Banderii Prutenorum - kopii chorągwi krzyżackich zabranych z krakowskiego Wawelu. Wiosną 1945 roku, podczas ostrzału zamku przez sowiecką artylerię, zniszczona została m.in. wschodnia elewacja Zamku Średniego. Odbudowę rozpoczęto w roku 1959 i do dnia dzisiejszego usunięto większość zniszczeń. Opracowano na podstawie www.zamkipolskie.com . Brama Mostowa więcej zdjęć (104) Zbudowano: 1335-1341 Dawniej: Wassertor Pochodząca z XIV w. brama warowna, flankowana dwoma okrągłymi wieżami od strony Nogatu, przez którą prowadziły kiedyś przeprawy z lewego brzegu rzeki w kierunku Zamku Wysokiego. Od XIX w. kolejne przeprawy dla ruchu pieszego lokowano ok. 150-200 metrów na północ od bramy (na poziomie Zamku Niskiego). Zamek Niski (Przedzamcze) więcej zdjęć (25) Dawniej: Vorburg Zamek niski miał kształt zbliżony do prostokąta o wymiarach 140×270 metrów i pełnił funkcję zaplecza gospodarczo – magazynowego. W latach 1300 – 1320 wzniesiono przy kurtynie wschodniej budynek taborowy, tzw. karwan i monumentalny, czterokondygnacyjny spichlerz nad Nogatem. Do 1327 roku teren przedzamcza otoczono fosą i obwarowaniami murowanymi. Od zachodu obok fosy zamku średniego stanęła brama św. Wawrzyńca, a na jej osi po stronie wschodniej ulokowano główny wjazd na zamek, flankowany przez dwie baszty: Podskarbiego i Wójtowską. Prócz tego podzamcze bronione było przez szereg baszt, wśród których wyróżniały się: Maślankowa pełniąca funkcję więzienną i Zegarowa z zegarem pochodzącym z końca XIV wieku. W pierwszej połowie tego stulecia powstały dalsze zabudowania wewnątrz podzamcza m.in. mający ponad 142 metry długości budynek w którym umieszczono izby mieszkalne dla służby, infirmerię, browar, piekarnię, słodownię, kuchnię oraz na krańcu kościół św. Wawrzyńca. Wzdłuż kurtyny północnej ciągnęły się stajnie. Wnętrze obszernego majdanu zajmowały warsztaty, kuźnie, ludwisarnia, magazyny i niewielki zbiornik wody. Około 1330 roku powstała narożna, zachodnia wieża zwana Wróblą oraz Brama Szewska, prowadząca do miasta przez międzymurze zachodnie i kolejną bramę św. Mikołaja do przeprawy mostowej. Drewniany most zabezpieczały dwie baszty tzw. Bramy Wodnej, a po drugiej stronie rzeki ufortyfikowany przyczółek. Miasto włączone zostało we wspólny system obwarowań dopiero w latach 1351-1383. Po wielkiej wojnie w latach 1411-1413 zamek niski wzmocniono od północy i wschodu nowymi, ziemnymi obwarowaniami zwanymi wałem Plauena. Około 1418 roku wzniesiono zespół Nowej Bramy zapewniającej wjazd na przedzamcze od południowej strony, a w latach 1441-1448 zmodernizowano wał Plauena, zaopatrując go w pięć półkolistych bastej i ceglany mur oporowy. /p> ul. Starościńska więcej zdjęć (2514) Dawniej: Neuer Weg |