starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. mazowieckie Radom Śródmieście ul. Żeromskiego Stefana Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Wnętrza

Lata 1950-1960 , Sala koncertowa. Z wywiadu rodzinnego są dwie możliwości Sala Koncertowa w dawnym Prezydium przy ulicy Żeromskiego w Radomiu lub gdzieś w Warszawie. Zdjęcie wywołane w Warszawie.

Skomentuj zdjęcie
A może w dawnej hali widowiskowej Radoskóru?
2014-01-01 17:58:41 (12 lat temu)
Rena
Na stronie od 2013 marzec
13 lat 3 miesiące 14 dni
Dodane: 31 marca 2013, godz. 17:04:07
Rozmiar: 1300px x 1742px
2 pobrania
2561 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Rena
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (7)
Architekt: Antonio Corazzi
Zbudowano: 1827
Dawniej: Gmach Komisji Województwa Sandomierskiego
Zabytek: 311 z 1.12.1956, 732/72 z 9.04
Jeden z najcenniejszych zabytków Radomia, klasycystyczny, o charakterze pałacowym. Wybudowany został w 1827 r. według projektu Antonio Corazziego z przeznaczeniem na siedzibę władz Komisji Województwa Sandomierskiego. Sale gmachu były również wykorzystywane do prezentacji zbiorów muzealnych. Pierwsze, romantyczne muzeum urządził tu Edward Białoskórski, gubernator w latach 1845-1856. Znalazły się w nim zbiory paleontologiczne, geologiczne, ornitologiczne, zoologiczne oraz obrazy między innymi P. Rubensa: "Obrzezanie Jezusa - szkic do wielkiego obrazu" i Rembrandta "Kobieta przy jedzeniu".

W 1923 r. ulokowano tu Muzeum PTK, powstałe ze zbiorów podarowanych miastu przez ks. Jana Wiśniewskiego. Muzeum działało tu do 1925 r. Podczas I wojny światowej gmach wykorzystywany był przez władze austriackie. Po 1918 r. stanowił siedzibę władz starostwa. Gościli w nim między innymi: prezydent RP Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski. Podczas II wojny światowej obiekt zajęty został przez okupacyjne władze niemieckie dystryktu radomskiego, stąd często gościł tu Hans Frank. W latach 1938-1942 dobudowano tylne skrzydło, a władze niemieckie wzniosły nowy front od strony ul. M. Curie Skłodowskiej. W 1966 r. wykonano salę koncertową według proj. Eugeniusza Szparkowskiego. Po wojnie był siedzibą władz miejskich i wojewódzkich. Obecnie mają tu swoje siedziby delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urząd Miejski.

Po wojnie był siedzibą władz miejskich i wojewódzkich. Obecnie mają tu swoje siedziby delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urząd Miejski, natomiast sala koncertowa w 2008 r. została oddana w zarząd Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. W gmachu mieści się również Galeria Dziedzictwa Kulturowego założona przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Znajdują się w niej m.in. obrazy poświęcone historii miasta, fotografie osób zasłużonych dla Radomia, fotokopie ważnych dokumentów, ryciny, plany a także wyroby radomskich fabryk. Jednak największą atrakcją galerii jest makieta historycznego centrum Radomia w skali 1: 500.

Żródło:
ul. Żeromskiego Stefana
więcej zdjęć (1884)
Dawniej: Lubelska