starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dariusz Łukasik
+1 głosów:1
Dziś Zielonej Góry za żadne skarby do Dln Ślaska by nie przyłaczył .W czasie reformy admninistracyjnej miasto to najbardziej obawiało sie tych planów .
2013-04-14 19:04:10 (13 lat temu)
† KazimierzP
+6 głosów:6
Ale historycznie Śląsk rozciagał się od Zielonej Góry , aż do Zagłębia. Późniejsze podziały na ziemię Lubuską, Dolny, Górny, czy Zielony Śląsk to już są współczesne wymysły, tak naprawdę reforma administracyjna Polski byłaby wtedy właściwa gdyby właśnie wróciły duże, samowystarczalnie i samofinansujące się regiony: Wielkopolska, Małopolska (właściwie Galicja), Śląsk, Mazowsze, Pomorze i już!;-) A tak mamy kadłubowe województwa które sa wewnętrzenie skłócone choćby tak jak Gorzów z Zieloną Górą, czy Bydgoszcz z Toruniem, albo Radom z Kielcami.
Ale tak jak kiedyś było hasło w każdej wsi WSI (wyższa szkoła inzynierska - dla tych co "tamtych" czasów nie pamiętają), to przy reformie administracyjnej każdy "wuj na swój strój"!
2013-04-14 19:14:52 (13 lat temu)
Dariusz Łukasik
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Radom z Kielcami już sie nie sciera ,bo Radom wolał wielkie woj.Mazowieckie ,to był wlasnie efekt wczesniejszej bytności w woj.Kieleckim.Podział na Dolny i Górny Śląsk z tego co wiem wprowadzili Niemcy .A woj.Lubuskie wydaje mi sie że sie sprawdziło jako pełnoprawny Region nie pasujący jednak do naszego Dolnego Śl.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: brak nie
2013-04-14 19:25:26 (13 lat temu)
Julo
+3 głosów:3
do Dariusz Łukasik: Nic podobnego. Mam rodzinę w Zielonej Górze i sporo znajomych. Ludzie rozsądni w tym mieście wahali się, czy wolą Dolny Śląsk czy Wielkopolskę. Oni tak naprawdę obawiali się, że Nowa Sól trafi do dolnośląskiego, a oni sami - do wielkopolskiego (tak jak tuż po wojnie), i w ten sposób przecięty zostanie dość ścisły związek obu tych miast. Wcale im nie zależało aż tak bardzo na własnym słabym województwie, współdzielonym zresztą w absurdalny sposób z Gorzowem (jak wiadomo - Gorzowem WIELKOPOLSKIM).
2013-04-14 19:53:30 (13 lat temu)
WW
+3 głosów:3
do Julo: Problem z większością Lubuskiego jest taki, że to jest resztówka wschodniej Brandenburgii i jego naturalnym zapleczem był tak naprawdę Berlin. Jeżeli coś miało być tam ośrodkiem, to Frankfurt, ale ten został po drugiej stronie. Podobny problem jest zresztą z zachodnim Dolnośląskiem, które tak naprawdę jest Łużycami, a nie Śląskiem i ciążyło do Görlitz oraz dalej do Drezna. Notabene, Gorzów, poza wymyśloną po 1945 r. nazwą, z Wielkopolską nie ma nic wspólnego.
2013-04-14 21:31:20 (13 lat temu)
Julo
Na stronie od 2006 styczeń
20 lat 5 miesięcy 21 dni
Dodane: 14 kwietnia 2013, godz. 18:27:32
Źródło: wikipedia
Rozmiar: 2000px x 1335px
Licencja: Public Domain
67 pobrań
7290 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Julo
Obiekty widoczne na zdjęciu
Mapy i plany - dolnośląskie
więcej zdjęć (216)
Polska - mapy
więcej zdjęć (196)
Mapy i plany - opolskie
więcej zdjęć (100)
Mapy i plany - śląskie
więcej zdjęć (115)