starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
zuf
Przypomina mi Kościół 11000 dziewic przy Ołbińskiej.
2009-07-11 00:25:32 (16 lat temu)
do zuf: We Wrocławiu?
2009-07-11 21:06:41 (16 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tak -> - swoją drogą to najbardziej oryginalna nazwa kościoła jaką kiedykolwiek widziałem ;)
2009-07-11 22:07:37 (16 lat temu)
stoik
 
Co to tam pisze ? "Górnicy piją wódki i piwa cieszyńskie" ? Dobre : )
2009-12-02 21:57:22 (16 lat temu)
do zuf: Ludwiku Dornie i psie Sabo .....sorry, chrześcijanie nie idźcie tą drogą - bo wyginiecie.
2010-02-20 18:53:26 (16 lat temu)
do stoik: Przepraszam czy to próba wytłumaczenia choroby filipińskiej trapiącej masy pracujące socjalistycznej ojczyzny???
2010-02-20 18:59:46 (16 lat temu)
kt70
+1 głosów:1
Zdjęcie jest źle datowane. Powstało niewątpliwie w latach 1937-1939. Dowodem na to jest fotografia Czesława Datki z 3 maja 1937 r., która tu też jest zamieszczona. Na wysokiej kamienicy blisko teatru był szyld reklamowy: "ZNAWCY piją wódki i piwa Cieszyńskie". Napis ten usunęli Niemcy po 3 września 1939 r., o czym świadczą liczne zdjęcia otoczenia teatru z okresu okupacji hitlerowskiej. Na sąsiedniej kamienicy przy lewej krawędzi zdjęcia jest też widoczny fragment szyldu " Śląskie Linje Autobusowe", który został umieszczony zapewne w marcu 1937 r. a następnie zniszczony przez Niemców po ich wkroczeniu do Katowic we wrześniu 1939 r.
2023-09-03 20:25:59 (2 lata temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 9 lipca 2009, godz. 17:49:44
Rozmiar: 800px x 566px
16 pobrań
4408 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
teatry
Architekt: Carl Moritz
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1905-1907
Dawniej: Teatr Miejski - Rynek 10
Zabytek: A/1447/91 z 30.12.1991

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. W otwartym w 1907 roku gmachu, zbudowanym według projektu architekta Carla Moritza, przez pierwsze 15 lat funkcjonował teatr niemiecki. Po powrocie Śląska do granic Polski w budynku tym w październiku 1922 roku rozpoczął działalność Teatr Polski w Katowicach. Jego powstanie było wynikiem inicjatywy zawiązanego w Katowicach Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego. Pierwszym dyrektorem katowickiej sceny został Tadeusz Wierzbicki. Staraniem kolejnych dyrektorów, przede wszystkim Mariana Sobańskiego, który kierował Teatrem od 1927 roku do wybuchu II wojny światowej, miały na katowickiej scenie premiery najważniejszych sztuk z repertuaru klasyki polskiej, od "Dziadów" Adama Mickiewicza po dramaty Stanisława Wyspiańskiego, którego imię Teatr Polski otrzymał w 1936 roku. Po II wojnie światowej Teatr Śląski stał się przystanią dla zespołu Polskiego Teatru Dramatycznego ze Lwowa. Przesiedlono w całości zespół teatru lwowskiego, nie tylko aktorów, ale też pracowników zaplecza sceny, a razem z nimi przyjechały kostiumy i dekoracje. W tym okresie na scenie katowickiego teatru występowali między innym Krystyna Feldman i Aleksander Bardini. Jednak po krótkim czasie zespół ten rozjechał się po Polsce, głównie przenosząc się do Krakowa.

Teatr Śląski utrzymuje liczne międzynarodowe kontakty. W ostatnich latach przedstawiał swoje spektakle w wielu zakątkach Europy - od Moskwy i Ufy w Rosji, przez Lwów, Wilno po Brukselę, Sztokholm, Wiedeń i Paryż.


Rynek
więcej zdjęć (2235)
Dawniej: Friedrichsplatz, Plac Marsz.Piłsudskiego, Ring