| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Królewska w Głogowie

proszę czekać...

Opis i historia

Ul. Królewska  powstała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Głogów rozpaczliwie szukał możliwości rozbudowy miasta i nazywała się
wówczas Königstrasse. Najpierw istniała tutaj po prostu droga. Tędy wjeżdżali niegdyś do Głogowa królowie polscy August II i August III
przejeżdżając przez Śląsk do Polski, ale nazwano ją tak najprawdopodobniej na cześć królów pruskich. Po roku 1905 wytyczono jej dalszą część (od obecnej ul. Sikorskiego do ul. Poczdamskiej) i zabudowano czynszowymi kamienicami. Po wojnie była to ulica Królewska. Później, w latach pięćdziesiątych nazwano ją ulicą Stalina. Obecnie nazywa się ulicą Jedności Robotniczej. Nie było więc nigdy w jej nazwie niczego szczególnie nam bliskiego, a i ona sama nie wyróżnia się niczym szczególnym pośród innych ulic w mieście. Była przeciętna.
Zabudowana została czynszowymi kamienicami, a na odcinku od obecnej ulicy Sikorskiego do Słowiańskiej częściowo również obszernymi
willami. W pierwszej połowie XX wieku powstały tutaj wielkie gmachy Państwowego Gimnazjum Ewangelickiego (1912 r.) - obecnie Szkoła Podstawowa nr 1, i Szkoły Żeńskiej im. Pestallozziego (1926 r.) - obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego.

U jej końca były zabudowania dawnego dworca kolejowego, Elektrownia Miejska i tereny Strzelnicy Miejskiej, a naprzeciw nich największy w mieście hotel „National", później nazwany imieniem: „Hindenburg" (po wojnie hotel „Odra", a obecnie siedziba wielu różnych instytucji).
Z ulicą Królewską wiąże się początek polskiej obecności w Głogowie, po tragicznym oblężeniu miasta w lutym i marcu 1945 r. Tutaj mieszkali pierwsi polscy przybysze, tu mieściły się pierwsze polskie władze, tu wreszcie u zbiegu z ulicą Słowiańską, był pierwszy hotel i restauracja Nikodema Piotrowskiego „Polonia". W budynku przy ul. Królewskiej 34, mieścił się pierwszy Zarząd Miejski. W dniu 28 maja 1945 r pierwsza ekipa polskiej władzy pod kierownictwem  burmistrza Eugeniusza Hoinki przeniosła się do tego domu, po uprzednim jego wyremontowaniu. Trzy pokoje na parterze zostały przeznaczone na siedzibę Zarządu, a pozostała część na mieszkania dla pracowników. Tak więc w Głogowie przy ul Królewskiej powstało pierwsze skupisko polskich mieszkańców miasta.
Reszta miasta leżała w gruzach. Błąkali się po nich napływający do Głogowa szabrownicy i ciągle plądrujący i szukający alkoholu żołnierze radzieccy. Dochodziło do bójek i strzelaniny. Było tam po prostu niebezpiecznie. Stąd też przybywający do Głogowa mieszkańcy starali się trzymać razem, właśnie na ulicy Królewskiej i jej najbliższych okolicach. Stopniowo powstawały tutaj niektóre, najpotrzebniejsze wówczas instytucje. Stołówka - w dawnym kasynie wojskowym, posterunek Milicji, apteka, plac targowy, Sąd Grodzki, pierwsza po wojnie Szkoła Podstawowa, Starostwo Powiatowe, a następnie Liceum Ogólnokształcące, przeniesione ze Sławy itp. Obok znajdowały się pierwsze ogródki działkowe, poczta (przy ul. Grunwaldzkiej) i wspomniany już hotel z restauracją. Była to więc jakby wyspą w ciągle zrujnowanym i pustym mieście. Stopniowo dopiero i bardzo powoli Głogów zaczął się zaludniać. Odbudowywano domki na przedmieściach i większe domy mieszkalne, które jeszcze można było uratować. Również ulica Jedności Robotniczej zaczęła się zmieniać.
Wybudowano przy niej Bibliotekę Powiatową (obecnie Miejską), a teraz powstaje duży dom mieszkalny. Mieścił się tutaj pierwszy Dom Kultury z salą widowiskową, a później Ognisko i Szkoła Muzyczna. Kiedy zlikwidowano część ulicy Słowiańskiej (od ul. Jedności Robotniczej do granic miasta), znakomicie przy okazji komplikując trasy komunikacyjne w mieście, u zbiegu ulic powstał tzw. „Zielony Rynek", najbardziej ruchliwe targowisko w Głogowie.

Literatura:

J. Chutkowski, Dzieje Głogowa, t. II, Legnica 1991

J. Chutkowski, Wędrówki po dawnym Głogowie, Głogów 1996.

Źródło: ENCYKLOPEDIA ZIEMI G£OGOWSKIEJ - Zeszyt 41

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet