starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.39

Kresy woj. śląskie Częstochowa Podjasnogórska al. Najświętszej Maryi Panny Najświętszej Marii Panny 16

11 lipca 2013 , Dawny zajazd dla pielgrzymów i handlowców przy Alei Najświętszej Marii Panny 16.

Skomentuj zdjęcie
Andrzej G
+2 głosów:2
Piotrze, coś mocno ciemne te zdjęcia z Alei NMP.
2013-07-13 16:13:45 (12 lat temu)
do Andrzej G: Spójrz na godzinę w exifie.
2013-07-13 16:15:43 (12 lat temu)
do Wiesław Smyk: 15:01 to raczej nie jest nocna godzina
2013-07-13 16:36:41 (12 lat temu)
Andrzej G
+1 głosów:1
do Andrzej G: Sorki. Źle spojrzałem. 20:08 to bardziej tłumaczy mrok. Choć osobiście rozjaśniłbym to zdjęcie.
2013-07-13 16:38:46 (12 lat temu)
do Andrzej G: Tak na marginesie - w starej wersji strony pod zdjęciem było kilka zakładek, w tym EXIF. W nowej wersji nie dostrzegam tego ułatwienia. Chyba, że źle patrzę.
2013-07-13 16:41:19 (12 lat temu)
do Andrzej G: Dzięki za informację - ja te zdjęcia obrabiam teraz na laptopie bo jeszcze siedzę w Częstochowie, stacjonarny został we Wrocławiu - u mnie wyglądają w porządku ale to nie oznacza, że mam monitor dobrze wykalibrowany i że o większości Fotopolan nie jest za ciemne. Następne z laptopa postaram się żeby były jaśniejsze.

Co do godziny wykonania zdjęcia - racja, spróbuję to przywrócić za jakiś czas.
2013-07-13 19:18:38 (12 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do Andrzej G: To prawda, coś ciemnawe. No i chyba jednak nie trzyma poziomu. Ale kamienica piękna, gdyby ją ładnie zrobić...
2013-07-14 22:34:05 (12 lat temu)
do WW: Kamienica jest prawie idealnie poziomo a że aleja nie jest pozioma to już polecam sprawdzić na miejscu :)
2013-07-14 22:37:18 (12 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: No właśnie nie jest, ale przecież się nie przekonamy :)
2013-07-14 22:53:11 (12 lat temu)
do WW: Po prawej stronie jest wiadukt - od niego, w kierunku klasztoru jezdnia nieco opada w dół:
- wiadukt - ok. 252,8 m
- skrzyżowanie alei i ulicy Kościuszki - 251,0 m
- od tego miejsca ulica idzie znów pod górę - plac Biegańskiego - 256,7 m
- skrzyżowanie z Pułaskiego 266,0 m

Sama Jasna Góra to jakieś 300 m n.p.m. - z daleka faktycznie wygląda na górę.

Trochę pofałdowana ta Częstochowa - ale dla mnie chyba każde miasto jest pofałdowanie bo Wrocław jest wybitnie płaski :)
2013-07-14 23:00:33 (12 lat temu)
† KazimierzP
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Dzielnica Krzyki leży najwyżej we Wrocławiu i dlatego uważana jest za najzdrowszą!;-)
2013-07-14 23:03:17 (12 lat temu)
do † KazimierzP: A nie Oporów (Fabryczna) ?
2013-07-15 08:42:26 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Z tego co pamiętam to faktycznie prawie całe aleje mają tendencję wznoszącą, tak by sama Jasna Góra była w tym mieście jak najbliżej Boga.
Co do ciemności zdjęcia - jak ostatnio przekonałem się na zdjęciach z Gliniady (kto ogląda blogi ten wie o czym piszę), że z reguły matryce laptopów są skalibrowane inaczej niż monitory. Tamte zdjęcia dwa razy obrabiałem, bo jak to zobaczyłem na stacjonarnym kompie z niezłym monitorem, a później powtórzyłem na jeszcze dwu innych, to różnica była ogromna. :-)
2013-07-15 09:01:47 (12 lat temu)
do Andrzej G: W tym miejscu to nie wpływ Jasnej Góry. Po prawej stronie tuż za kadrem jest wiadukt nad torami kolejowymi. To ta konstrukcja wypiętrzyła trochę ulicę.
2013-07-15 13:14:16 (12 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 13 lipca 2013, godz. 15:01:53
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 1469px x 980px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: NIKON D800E
1 / 100sƒ / 7.1ISO 28024mm
2 pobrania
809 odsłon
5.39 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
Najświętszej Marii Panny 16
więcej zdjęć (20)
Dawniej: Zajazd dla pielgrzymów i handlowców
al. Najświętszej Maryi Panny
więcej zdjęć (1991)
Dawniej: Najświętszej Marii Panny
Plac Biegańskiego w Częstochowie – jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję” - na wschód od placu, i „trzecią aleję” - na zachód od niego.
Historia
W południowej części placu w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina wzniesiono ratusz wraz z odwachem i nieistniejącym już aresztem. Wybudowano go w połowie drogi między Starą a Nową Częstochową. W 1908 przebudowany. Późnoklasycystyczny, piętrowy z okrągłą dwukondygnacyjną wieżą. Był siedzibą władz miasta do lat 60. XX w., obecnie – wraz z odwachem – należy do Muzeum Częstochowskiego.

W latach 1892–1926 na tyłach ratusza mieściła się elektrownia.

Przed ratuszem po II wojnie światowej ustawiono pomnik sowieckiego czołgisty. 9 maja 1968 zastąpiono go wysokim pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej autorstwa Mariana Koniecznego. Od 11 listopada 1997 w tym miejscu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kilka razy w roku odbywają się na placu imprezy, takie jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uroczystości patriotyczne, obchody Dni Częstochowy czy zabawa sylwestrowa.

W północnej części placu, w środku zadrzewionego skweru, znajduje się rzymskokatolicki kościół św. Jakuba Apostoła. Pierwotnie od XVI w. stał tu kościół pod tym samym wyzwaniem obok przytułku dla chorych pielgrzymów. Po powstaniu styczniowym został rozebrany przez władze rosyjskie, a na jego miejscu w latach 1870–1872 wzniesiono prawosławną cerkiew świętych Cyryla i Metodego. W 1918 zamieniona na kościół rzymskokatolicki z przywróconym pierwotnym wezwaniem św. Jakuba. Eklektyczny. Mimo usunięcia cebulastych hełmów w 1948, nadal w stylu rusko-bizantyjskim.

Pierwotną nazwą placu był Rynek św. Jakuba. W latach 30. XX w. nazwano go placem Bronisława Pierackiego. W okresie okupacji hitlerowskiej nosił nazwę Westring, a w czasach stalinizmu – placu Józefa Stalina. Obecna nazwa – plac Władysława Biegańskiego – obowiązuje od 1956 roku.
Źródło: