starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
skoczek
 
+2 głosów:2
Cristoforo nie jest właścicielem tego zdjęcia i moim zdaniem udostępnia go nielegalnie.Jako żródło podaje aukcję internetową która dawno się zakończyła.To zdjęcie oraz kilka innych które prezentuje zakupiliśmy z kolegą i nie przypominam sobie abyśmy zezwolili na ich prezentację.Dotyczy to również innych osób prezentujących zdjęcia na tym portalu.
2014-05-27 11:09:19 (12 lat temu)
Hellrid
+2 głosów:2
do skoczek: Czy na Twoim zdjęciu jest napis Demo w ramce?
2014-05-27 11:23:57 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do skoczek: Skoczku, poczytaj sobie ustawy w tym temacie, potem możesz się odezwać..... i przeprosić za głupi falstart ;)
2014-05-27 11:31:39 (12 lat temu)
do Hellrid: Hellrid, Ty naprawdę uważasz ze napisy demo drukowano na zdjęciach w latach 39-44?
2014-05-27 11:35:43 (12 lat temu)
do fantom: On wie że fotka z tym napisem na pewno nie jest w zbiorach tego skoczka ;)
2014-05-27 11:39:45 (12 lat temu)
Rafał C.
+5 głosów:5
do skoczek: I nie musisz zezwalać na nic. Nawet gdybyś kupił (w co bardzo wątpię) to masz tylko prawo do tej jednej kupionej papierowej odbitki. Jest twoja, ale nie masz żadnych praw do wizerunku na niej. Takowe miał tylko kiedyś autor, i to nie w każdym przypadku. I pogódź się z tym.
2014-05-27 17:10:05 (12 lat temu)
skoczek
 
do Rafał C.A teraz coś co bardzo Cię zdziwi ,są ludzie którzy kupują zdjęcia żeby je komuś zaprezentować i ja to zdjęcie mam.Nigdy nie pokazywałem zdjęć których nie zakupiłem ja bądź mój kolega ( z wyjątkiem zdjęć udostępnionych przez ich właściciela )- ot taka odrobina honoru.
2014-05-27 18:32:24 (12 lat temu)
Gamebitt
+7 głosów:7
do skoczek: Skan nie jest utworem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bowiem nie nosi cech działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Osoba kopiująca nie jest twórcą; nie tworzy bowiem nowego utworu, a jedynie wierną kopię oryginału. W związku z powyższym, skany nie są objęte prawną ochroną autorską, nie można zatem skutecznie zastrzec praw autorskich do nich.
2014-05-27 19:26:00 (12 lat temu)
Rafał C.
+8 głosów:8
do skoczek: Dobrze, że masz. Moje gratulacje. I masz prawo do tego kawałka papieru. I tylko do papieru. Możesz sobie go schować, nie pokazać nikomu, pokazać ukochanej, powiesić go na ścianie i modlić się do niego. I dlatego że możesz go przypadkiem nikomu nie pokazać, to ustawa o prawie autorskim chroni nas przed takimi "kolekcjonerami"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literka
2014-05-27 19:29:43 (12 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do Rafał C.: Pięknie powiedziane, amen ;-))
2014-05-27 23:16:09 (12 lat temu)
skoczek
 
do Rafał C.Skoro wspomniałeś już o '' kolekcjonerach ''to zainteresują Cię zapewne dwie krótkie historyjki.Oto pierwsza- " Panowie z forum o tematyce pierwszowojennej wpadli na genialny pomysł żeby kupować na aukcjach interesujące ich zdjęcia,dokumenty itp.skanować je a następnie odsprzedawać oryginały na giełdach.Zyski ze sprzedaży postanowili przeznaczyć dla potrzebujących czyli dla siebie na PIWO.A teraz historyjka druga-''Panowie zauważyli na aukcji zdjęcia które ich zainteresowały,trzeba jednak zapłacić za sztukę 10,20,30 czy więcej euro.SSSSSSS zasyczało coś w kieszeni.O nie ,przecież wystarczy tylko skanik z aukcji,za darmola a pochwalić się i tak można.W pierwszym jak i drugim przypadku to kolekcjonerzy skanów i Ty Panie Rafale C.tak zaciekle ich bronisz.
2014-05-28 08:21:16 (12 lat temu)
skoczek
 
+1 głosów:1
TO ZDJĘCIE ZNAJDUJE SIĘ W KOLEKCJI ŚLIWIŃSKI & WOJTANOWICZ
2026-05-09 11:02:31 (miesiąc temu)
Cristoforo
Na stronie od 2006 kwiecień
20 lat 2 miesiące 20 dni
Dodane: 29 października 2013, godz. 5:16:31
Rozmiar: 1000px x 657px
14 pobrań
3659 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XVII w.
Zabytek: 18 z 13.11.1948 i 7.06.2004
Powstanie kościoła i klasztoru oo.Bernardynów w Leżajsku poprzedziły nadzwyczajne wydarzenia. Teksty źródłowe konwentu leżajskich Bernardynów opisują historię Tomasza Michałka z pobliskiej Giedlarowej, pracownika jednego z leżajskich browarów, który w 1590r. oświadczył wobec miejscowego duchowieństwa i władz miasta, że w obrębie dzisiejszej Bazyliki, na pniu drzewa ściętego w gąszczu leśnym, objawiła mu się Matka Boża ze św. Józefem (patrz obrazek). Bogurodzica powiedziała doń: "Nietrwóż się Michałku, tu Boga swego, a Syna mego chwałę, i pomoc moją poznacie. Tom sobie miejsce obrała, abym na nim ludzi ratowała, i przed Synaczkiem zastępowała. Idźże tedy do starszego, co jest dozorcą tego miasta, powiedz mu, iż Syna mojego jest ta wola: aby imieniem moim kościół mi tu zbudowali, w którym by ludzie modląc się, mogli otrzymać przeze mnie to, czego by potrzebowali".
Treść objawień przedstawiona miejscowemu proboszczowi i przełożonemu klasztoru leżajskich Bożogrobców w jednej osobie ks. Wojciechowi Wyszogradowi, naraziła Tomasza Michałka na podejrzenia o herezję i stała się przyczyną jego uwięzienia. Piwowar był torturowany. Po wyjściu na wolność przyczynił się do wystawienia w lesie Bożej Męki, tj. osadzonego na drzewcu krucyfiksu. Do znaczonego w ten sposób miejs a pielgrzymować zaczęli ludzie z różnych, nierzadko odległych, zakątków kraju i Rusi, doznając w borze leżajskim najrozmaitszych łask. W celu położenia kresu kultowi, opartemu na nie sprawdzonych jeszcze przesłankach, Wyszograd zarządził podpalenie Bożej Męki. Rozpętany na oczach pielgrzymów ogień nie strawił jednak krucyfiksu. Odtąd, uznawany za cudowny, stał się przedmiotem wielkiego kultu. Z zasem został on umieszczony w przeszklonej kapliczce za głównym ołtarzem Bazyliki, gdzie pozostaje do dziś.
W 1592 r., na terenie boru leżajskiego powstała drewniana kaplica p.w. św. Anny. W 1594 r. z ofiarności mieszczan i nawróconego z luteranizmu dzierżawcy leżajskiego Kacpra Głuchowskiego, przy poparciu przełożonego Bożogrobców ks.Jana Teologa, a także szlachcica Rzeszotarskiego, wzniesiono tam drewniany kościół Zwiastowania NMP oraz świętych Jana Chrzciciela, Wawrzyńca, Sebastiana i Małgorzaty. Posiadał on trzy ołtarze. Na jednym z nich wystawiono wizerunek św. Anny, na drugim Bożą Mękę, trzeci ozdobiono obrazem Madonny z Dzieciątkiem, pędzla ks. Erazma z klasztoru leżajskich Bożogrobców.
W 1608 r. przybyli do Leżajska bernardyni, sprowadzeni z Przeworska za przyczyną biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego. W 1610 r. staraniem zakonników wybudowany został pierwszy murowany kościół. Obecną, monumentalną świątynię wzniesiono w latach 1618-1628 z fundacji marszałka wielkiego koronnego Łukasza z Bnina Opalińskiego i jego żony Anny z Pileckich Opalińskiej. Motywem fundacji miała być wdzięczność za odniesione w 1610 r. zwycięstwo nad rezydującym w Łańcucie rotmistrzem królewskim i starostą żygwulskim Stanisławem Stadnickim, zwanym z powodu dokonywanych gwałtów i profanacji "diabłem łańcuckim". Budową kierował architekt włoskiego pochodzenia Antonio Pellaccini przy współpracy Szymona Sarockiego.
Legenda głosi, że w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji i planu świątyni pomogły kępki rumianku, które pewnego dnia o świcie zauważono w lesie. Zjawisko nieoczekiwanego pojawienia się kwiatów tego typu, w takim miejscu miano odczytać jako cud, a objęty harmonijnie prezentującymi się grządkami teren uznać za miejsce przyszłego kościoła.
Wczesnobarokowe wyposażenie wnętrz przeznaczonych do kultu i klasztoru wykonali w swym warsztacie sami bernardyni. Konsekracji kościoła dokonał w 1630 r. biskup przemyski Adam Nowodworski. W 1657 r. zniszczył ją częściowo pożar, wywołany najazdem na Leżajsk wojsk węgierskich Jerzego II Rakoczego. W 1670 r. uległa zniszczeniu część pierwotnych manierystycznych dekoracji sklepień kościoła. Na ich miejscu w 2 poł. XVIII w. powstały malowidła, wykonane przez lwowskich freskantów: Wojtanowskiego, Kłossowskiego, Macieja i Mateusza Millerów oraz Stanisława Stroińskiego. W związku z planowaną na 1752 r. koronacją łaskami słynącego obrazu Matki Bożej zakonnicy przeprowadzili wiele inwestycji. Powstały wówczas nastawy ołtarzy bocznych. Wtedy też prawdopodobnie nastąpiło przesunięcie ołtarza głównego z zachodniej krawędzi chóru zakonnego pod ścianę absydy. W latach 1891-96 przeprowadzono gruntowną konserwację świątyni. W latach 1915-17 konwent leżajski stanowił fortecę wojsk austriackich i cel ostrzału rosyjskiego. Powstałe w tym okresie zniszczenia wojenne usunięto dopiero w 1932 r.
W 1928 r., w odpowiedzi na prośbę biskupów przemyskich, władz zakonnych i miejscowej ludności, papież Pius XI dekretem z dnia 10 lipca tego roku podniósł Kościół Ojców Bernardynów w Leżajsku do godności Bazyliki Mniejszej. Fakt ten miał duże znaczenie dla dalszego rozwoju ośrodka. Od początku swego istnienia do dziś jest ważnym centrum życia religijnego Polski południowo-wschodniej, budzi zainteresowanie pielgrzymów z różnych dzielnic Polski i różnych stron świata.
Rokrocznie odbywają się tu tradycyjne odpusty, gromadzące ogromne rzesze wiernych.
W 1990 r, sanktuarium przeżywało dziewięciomiesięczną nowennę przed jubileuszem 400-lecia "obecności Matki Bożej" na ziemi leżajskiej. Integralną częścią obchodów jubileuszowych była peregrynacją kopii łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Leżajskiej (Pocieszenia) w pobliskich parafiach i rodzinach.
Bazylika leżajska i tutejsze Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów uczęszczane są także poza okresami odpustów. W ciągu roku odwiedza to miejsce przeszło 250 000 turystów i pielgrzymów z kraju i zagranicy, przybywających do Leżajska indywidualnie bądź w grupach.
We wnętrzu Bazyliki organizowane są rokrocznie koncerty w ramach Festiwali Muzyki w Łańcucie, od 1992 roku w sezonie letnim również w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Przybywają tu gościnnie zespoły muzyczne, orkiestry, chóry i wirtuozi z różnych miejsc kraju i świata, wykonując utwory wielkich kompozytorów, a odwiedzający Leżajsk turyści wysłuchują recitali wykonywanych na zabytkowych organach. Dzięki tym imprezom miejsce to pełni także rolę ważnego ośrodka kulturalnego, którym interesują się rozmaite centra kultury europejskiej.
Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku. Stanowiące drugie co do wielkości bernardyńskie sanktuarium maryjne. Wnętrze bazyliki leżajskiej wypełnia 19 ołtarzy bocznych, powstałych na przestrzeni XVII-XVIII w. Dają one przegląd artystycznie bogatej twórczości snycerskiej. Wśród obrazów ołtarzowych, poświęconych świętym polskim i męczennikom, na szczególną uwagę zasługują obrazy wykonane przez dwóch siedemnastowiecznych malarzy bernardyńskich: Franciszka Lekszyckiego (+1668) i Szymona Hermanowicza (+1668). Szczególnie cenny jest obraz Zwiastowania NMP w ołtarzu głównym, wykonany przez Lekszyckiego, i obraz "Renesansowa Madonna" Hermanowicza, według grafiki Albrechta Dürera, znajdujący się w zakrystii (1. poł. XVII w.). Splendoru bazylice leżajskiej dodają stalle, wykonane w latach 1642-1648. Ich autorstwo przypisuje się Pawłowi z Bydgoszczy (+1643), a wśród ich budowniczych źródła wymieniają dwóch braci zakonnych: Samuela z Warszawy i Hilarego z Poznania. W ostatnich latach stalle gruntownie odrestaurowano.
pl. Mariacki
więcej zdjęć (147)